گریمسو، ویروس کرونای جدید در موش‌ها!

۵
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
محققان سوئدی در تحقیقات خود متوجه ویروس کرونای جدیدی به نام "گریمسو" در میان جوندگان به طور خاص موش‌ها شدند.
گریمسو ویروس کرونای جدید

جوندگانی مانند موش‌ها نیز می‌توانند حامل ویروس‌هایی باشند که گاهی قادر است به گونه‌های انسانی نفوذ کند. اکنون محققان سوئدی یک ویروس کرونای رایج را در میان جوندگان شناسایی کرده‌اند که پس از مکان کشف آن، ویروس “گریمسو” (Grimsö) نامیده شده است. در این مطلب از مجله دلتا به معرفی و بررسی گریمسو ویروس کرونای جدید می‌پردازیم.

گریمسو، ویروس کرونای جدید!

آیا ویروس کرونای جدید برای انسان خطرناک است؟

“sciencealert” در این باره نوشت، محققان سوئدی هنوز نمی‌دانند که آیا ویروس تازه کشف شده به هیچ وجه برای انسان خطرناک است یا خیر؛ با این وجود، یافته‌ها یادآور خوبی هستند که چرا ما باید ویروس‌های حیات وحش، به‌ویژه ویروس‌هایی که توسط حیواناتی که در نزدیکی ما زندگی می‌کنند و حمل می‌شوند را نظارت کنیم.

آکه لوندکویست”, ویروس‌شناس سوئدی می‌گوید: ما هنوز نمی‌دانیم که ویروس “گریمسو” چه تهدید‌های بالقوه‌ای برای سلامت عمومی ایجاد می‌کند. با این حال، بر اساس مشاهدات ما درباره ویروس‌های کرونای قبلی شناسایی شده، دلیل خوبی برای ادامه نظارت بر ویروس کرونا در بین جوندگان وحشی وجود دارد.

آیا ویروس برای انسان خطرناک است؟

موش‌های خطرناک

“موش‌های بانکی” برخی از رایج‌ترین جوندگانی هستند که در اروپا یافت می‌شوند. مسیر‌های آن‌ها اغلب با گونه‌های انسانی تلاقی می‌کند و آن‌ها میزبان شناخته شده ویروس “پومالا” هستند که باعث ایجاد تب خونریزی دهنده به نام “اپیدمی نفروپاتی” در انسان می‌شود.

بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷، محققان، ۴۵۰ حفره که محل زندگی این موش‌ها بود را از سایتی به نام گریمسو در غرب استکهلم بررسی کردند. با آزمایش این موجودات برای ویروس کرونا، این تیم یک “بتاکرونا ویروس” جدید را در ۳.۴ درصد از نمونه‌ها پیدا کرد.

ویروس جدید در لانه موش ها

سویه گریمسو در لانه موش‌ها

در طول سه سال، محققان در سوئد چندین گونه ویروسی مجزا از ویروس “گریمسو” را پیدا کردند که در میان جمعیت موش‌های بانکی در گردش بود. علاوه بر این، سایر کروناویروس‌های نزدیک به هم به طور گسترده در میان حشرات در سایر بخش‌های اروپا مانند فرانسه، آلمان و لهستان توزیع شده‌اند. این اتفاق نشان می‌دهد این موجودات مخزن طبیعی این بیماری هستند.

ماهیت بسیار واگرایانه ویروس “گریمسو” نشانه بدی است. این نشان می‌دهد که ویروس به راحتی با میزبان‌ها و زیستگاه‌های جدید سازگار است.

مطالعات دیگر اخیرا هشدار داده‌اند که بهره‌برداری انسان از فضا‌های وحشی به طور مستقیم خطر سرایت بیماری حیوانی به انسان را افزایش داده است. این خطر به‌ویژه در میان حیواناتی مانند خفاش‌ها، جوندگان و پرندگان که دارای جمعیت فراوان هستند و به راحتی با محیط‌های انسانی سازگار شده‌اند، قابل توجه بود.

پستانداران بزرگتر، مانند گوزن وحشی، نیز در تماس نزدیک با تمدن بشری هستند. در شمال شرقی ایالات متحده، تقریبا ۴۰ درصد از گوزن‌ها در معرض “SARS-CoV-۲” قرار گرفته‌اند. همه‌گیری کووید ۱۹ باعث نگرانی محققان شده که این ویروس در میان این میزبان‌های حیوانی جهش پیدا کند و ما را با نسخه دیگری از این بیماری دوباره آلوده کند.

ویروس کرونای جدید در موش ها

پیشنهاد مطالعه: از شما دعوت می‌کنیم مطلب قبل از چه آزمایش‌هایی باید ناشتا بود؟ را بخوانید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

این موجودات نامیرا رویای بشر را زندگی می‌کنند

در جهان موجوداتی وجود دارند که هیچوقت نمی‌میرند و موجودات دیگری که فرآیند پیری و مرگ در آن…