پنیر پیتزا را در خانه درست کنید

۸
13
زمان مطالعه: 3 دقیقه
پنیر پیتزا از انواع پنیرهای پروسس درست می‌شود که از شیر گاو تهیه شده‌اند. پنیر پیتزا مثل سایر انواع پنیرهای پروسس به خاطر اینکه دو بار پاستوریزه می‌شود، پروتئین‌های آن قابلیت جذب بالاتری پیدا می‌کنند.
تهیه پنیر پیتزای خانگی

طرز تهیه پنیر پیتزا کش‌دار خانگی به روش ایتالیایی کار سختی نیست. در این بخش از مجله دلتا به شما یاد می‌دهیم که چگونه پنیر پیتزای خانگی درست کنید. بهترین طرز تهیه پنیر پیتزای خانگی کش‌‌دار و روش نگهداری آن را می‌توانید در این مطلب بخوانید.

 مواد لازم برای تهیه پنیر پیتزای خانگی

 • مایه پنیر: ۳/۴ فنجان
 • آب: ۳/۴ فنجان
 • شیر کامل و پرچرب: ۴ فنجان
 • سرکه: ۳ قاشق چای‌خوری (به جای سرکه می‌توانید از ۱/۴ فنجان جوهرلیمو استفاده کنید)
 • آب برای رقیق کردن سرکه: مقداری

تهیه پنیر پیتزای خانگی

طرز تهیه پنیر پیتزای خانگی

مرحله اول

ابتدا شیر را به مدت ۳۰ دقیقه بجوشانید. دمای جوشاندن شیر باید بین ۶۰ تا ۷۰ درجه باشد. در این مدت نباید حرارت را بالا ببرید و شیر باید به آرامی و روی حرارت ملایم جوش بیاید. سپس سرکه یا جوهرلیمو را در کمی آب حل کنید تا رقیق شود و بعد از ۳۰ دقیقه به شیر اضافه کنید. ۳۰ دقیقه دیگر شیر را روی حرارت ملایم بجوشانید.

مرحله دوم

در اواسط این مرحله مایه پنیر را هم در ۳/۴ فنجان آب حل کنید و به شیر اضافه کنید. قابلمه را روی حرارت ملایم گاز مرتب هم بزنید. به مدت ۱۵ دقیقه دیگر بدون هم زدن قابلمه را روی حرارت ملایم نگه دارید تا شیر سفت یا بسته شود یا به اصطلاح «دَلَمه» ببندد. شعله گاز را خاموش کنید و در ظرف را به مدت ۳۰ دقیقه روی آن بگذارید. سپس دَلَمه‌ها را جدا کنید و در یک ظرف دیگر بگذارید.

طرز تهیه پنیر پیتزای خانگی

مرحله سوم

کف قابلمه که حاوی شیر باقی‌مانده است را در یک ظرف پر از آب سرد قرار دهید تا از دما بیفتد. سپس آن را روی شعله گاز برگردانید تا بجوشد. شیر را ۲۰ دقیقه با دمای ۱۰۰ درجه بجوشانید. در این مدت زمان شیر را باید مرتب هم بزنید. دقت داشته باشید که شیر را فقط ۲۰ دقیقه بجوشانید و اگر بیشتر از این مدت زمان شیر بجوشد، در نهایت پنیر پیتزا کش‌دار نمی‌شود.

مرحله چهارم

بعد از ۲۰ دقیقه دَلَمه‌ها را که در واقع همان تکه‌های پنیر هستند، در اندازه‌های بزرگ ببرید و داخل صافی یا پارچه تنظیف بگذارید تا آب اضافی پنیر گرفته شود. وقتی تکه‌های پنیر خشک شد، آن‌ها را به مدت یک دقیقه دوباره در شیری که در بالا جوشانده بودیم قرار دهید. سه مرتبه این کار را انجام دهید و سپس پنیرها را از شیر خارج کنید.

دستور تهیه پنیر پیتزای خانگی

مرحله پنجم

در این مرحله پنیر را ورز دهید تا حالت کشدار پیدا کند. یک روش برای بیشتر کش آمدن پنیر این است که تکه‌های پنیر دلمه بسته را در مایکروفر قرار دهید تا کمی نرم شود. سپس آن را خارج کنید و ورز بدهید. ۲ تا ۳ بار این کار را انجام دهید. بعد از ورز دادن، یک محلول آب نمک رقیق درست کنید. آبی که استفاده می‌کنید، باید سرد باشد. تکه‌های پنیر را در آب سرد و نمک قرار دهید.

مرحله ششم

با دست به تکه‌های پنیر شکل دهید. می‌توانید به شکل گلوله آن‌‌ها را درست کنید. اگر می‌خواهید بلافاصله از پنیر استفاده کنید، آن را رنده کرده و به غذا اضافه کنید. در غیر این صورت پنیر را با آب نمک در یخچال بگذارید. این پنیر را می‌توانید حدود یک هفته در یخچال قرار دهید. اگر می‌خواهید برای مدت طولانی از آن استفاده کنید، پنیرها را در فریزر قرار دهید.

حالا می‌توانید با این پنیر، پیتزا املت، یک غذای ارزان و سریع را درست کنید.

پیتزا

پیشنهاد مطالعه: برای دیدن دستورهای آشپزی بیشتر این زرشک پلو را بدون مرغ بپزید بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
 • کیک حلوا برشی

  کیک حلوا به روش خانگی

  کیک حلوا برشی یکی از ایده‌‌های بسیار خوب از ترکیب حلوا و یک کیک ساده است که‌ می‌توانید به …
 • چند نکته درباره خوردن غذای نذری

  ترفندهای نگهداری و مصرف غذای نذری

  این روزها که غذای نذری بیشتر در بین عزاداران و مردم پخش‌ می‌شود شاید بد نباشد که چند نکته …
 • خورشت قیمه نذری

  طرز تهیه خورشت قیمه نذری

  خورشت قیمه نذری یکی از آن غذاهای خوشمزه و اصیل ایرانی است که طرفداران زیادی دارد. معمولا ا…
بیشتر ببینید در آشپزی

همچنین بخوانید

کیک حلوا به روش خانگی

کیک حلوا برشی یکی از ایده‌‌های بسیار خوب از ترکیب حلوا و یک کیک ساده است که‌ می‌توانید به …