خانه نکات حقوقی دستور محاکم قضایی برای فروش ملک مشاع

دستور محاکم قضایی برای فروش ملک مشاع

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
زمانی که امکان افرازیک ملک مشاع وجود نداشته باشد و اداره ثبت و دادگاه  هم این موضوع  را تشخیص بدهند دادگاه دستور فروش ملک مشاع را صادر می‎کند.
دستور فروش ملک مشاع

دستور فروش ملک مشاع وقتی صادر می‎شود که ملک  غیر قابل افراز باشد. با این توضیح که وقتی امکان افراز ملکی وجود نداشته باشد و اداره ثبت و دادگاه  هم این موضوع  را تشخیص بدهند. برابر ماده ۴ قانون افراز و فروش املاک مشاع، «ملکی که به موجب تصمیم قطعی غیر قابل افراز تشخیص داده شود، با تقاضای هر یک از شرکا و به دستور دادگاه شهرستان فروخته می‌شود.»

با ارائه درخواست فروش،از سوی هر یک از مالکان ملک مشاع، دادگاه، دستور فروش ملک را صادر و برای اجرای حکم به اجرای احکام  ارجاع می‎دهد و  برای فروش این ملک اقدام می‎شود.

ماده ۹ آیین‌نامه قانون افراز و فروش املاک مشاع مصوب ۱۳۵۸ نیز در این باره تصریح می‎کند: «در صورت صدور حکم قطعی بر غیر قابل افراز بودن ملک، دادگاه شهرستان حسب درخواست یک یا چند نفر از شرکا، دستور فروش آن را به دایره اجرای احکام صادر و مدیر اجرا برای فروش ملک مطابق مقررات قانون مدنی مربوط به فروش اموال غیر منقول اقدام می‌‎کند.»

دستور فروش ملک مشاع

در بررسی دادگاه باید نکاتی مورد توجه قرار گیرند که به اختصار عبارتند از:

با توجه به ماده ۴ قانون افراز و فروش املاک مشاع و ماده ۹ آیین‌نامه اجرایی آن، برای صدور دسـتـور فـروش ملک غیر قابل افراز نیاز به تقدیم دادخـواسـت، پـرداخـت هـزینه دادرسی، تـعیین وقت رسیدگی و  صدور حکم نیست؛ زیرا  درخواست برای  اجرای حکم است و شکل دادخواست ندارد.
تصمیم نهایی کــه دادگاه برای ایــن‌گونه موارد می‎گیرد، به شکل  حکم یا قرار نیست؛ بلکه صرفا”دستور قضایی است ، با توجه به این که تابع تشریفات رسیدگی  برابر آیین دادرسی مدنی نیست ، قابل تجدید نظـر و فـرجام‌خـواهی هم نـیـست.

در رسیدگی به تقاضای فروش ملک غیر قابل افراز، چنانچه در دادگاه  تشریفات آیین دادرسی مدنی رعایت شود، تخلف انتظامی محسوب می‌شود.

برای مطالعه بیشتر به نکات حقوقی ملکی، دانستنی های حقوقی ملکی، مجله دلتا مراجعه کنید.

 • دریافت مهریه بیش از ۱۱۰ سکه

  مهریه بیش از ۱۱۰ سکه چگونه وصول می‌شود؟

  یکی از مهم‌ترین حقوق مالی که در ازدواج برای زن ایجاد می‌شود مهریه است. …
 • نحله ایام زوجیت

  دریافت نحله ایام زوجیت

  با توجه به سنوات زندگی مشترک و نوع کارهایی که زوجه در خانه شوهر انجام داده و وضع مالی زوج،…
 • مجازات جعل سند

  جعل سند چه مجازاتی دارد؟

  هدف از ایجاد یک سند جعلی سوءاستفاده از مفاد آن است که به این طریق شخص یا اشخاصی سند مجعول …
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

مهریه بیش از ۱۱۰ سکه چگونه وصول می‌شود؟

یکی از مهم‌ترین حقوق مالی که در ازدواج برای زن ایجاد می‌شود مهریه است. …