۶ راه افزایش انگیزه در روزهای بی‌حوصلگی

۲
3
زمان مطالعه: 4 دقیقه
حتی با­انگیزه­‌ترین و جاه­‌طلب‌­ترین افراد هم گاهی برای رسیدن به اهداف خود به مشکل بر­می‌­خورند و بی‌حوصله می‌شوند.
روش هایی برای ایجاد انگیزه

خبر خوب این است که در اغلب اوقات خودمان می­‌توانیم علت رکودمان را بفهمیم. خبر خوب بعدی اینکه راه‌‌هایی هم برای خلاص شدن از شر رکود و برای ایجاد انگیزه وجود دارد. در این مطلب از مجله دلتا روش هایی برای ایجاد انگیزه در افراد را به شما معرفی می­‌کنیم.

روش هایی برای ایجاد انگیزه

انگیزه عاملی محرک برای انسان بوده که او را به انجام کار و فعالیت سوق می‌دهد و برای رسیدن به اهداف یاری می‌کند. در ادامه به معرفی روش‌های ایجاد انگیزه می‌پردازیم.

علت رکودتان را پیدا کنید

علل بروز رکود در زندگی شما ممکن است یکی از موارد زیر باشد:

  • از انجام کاری که می­‌دانید مجبور به انجام آن هستید، می‌­ترسید. انجام این کار را به تعویق می‌­اندازید چون در حقیقت از آن کار خوشتان نمی­‌آید.
  • خسته­‌اید. جای غذای خوب، خواب کافی و ورزش در زندگی شما خالی است یا اینکه بیمار هستید و حال و روز درست و حسابی ندارید.
  • اعتماد به نفس شما پایین است. می­‌ترسید از منطقه‌ آسایش خود خارج شوید و خود را به چالش بکشید.
  • وسط انجام یک پروژه هستید. از آن پروژه­‌هایی که اول برای انجام‌ آن هیجان داشته‌­اید، ولی حالا که به سخت‌­ترین قسمت، یعنی میانه­‌ پروژه رسیده‌اید، هیجان خود را از دست داده­‌اید و هنوز تا رسیدن به ته پروژه راه زیادی در پیش دارید.

روش هایی برای ایجاد انگیزه

 

می­‌ترسید که نتوانید انجامش بدهید

مثلا فرض کنید که تصمیم می­‌گیرید صبح‌­ها ورزش کنید. برای اینکه بتوانید بر نفس اماره­‌ خود غلبه کنید، لباس‌­های ورزش را کنار تختخواب‌تان بگذارید تا صبح خیلی زود که بیدار شدید، با لباس‌­ها چشم در چشم شوید. برای محکم‌­کاری، با دوستان خود قرار بگذارید تا در باشگاه همدیگر را ببینید. دوستی با یک آدم مسئولیت­‌پذیر انگیزه‌­ رسیدن به موفقیت را در شما بالا می‌­برد.

وقتی خسته‌اید، مواظب سلامتی خود باشید

بعضی روزها، به خود استراحت بدهید و ورزش کنید. شاید با فاصله گرفتن از فضای کار و کمی هواخوری، حالتان بهتر شود. ببینید اخیرا عادت‌های شما به چه صورتی بوده است. آیا استراحت کافی داشته‌اید؟ غذاها و نوشیدنی‌های سالم مصرف کرده‌اید؟ دقت کنید که در این مدت اخیر چطور از بدن خود مراقبت کرده‌اید؛ توجه به حفظ سلامتی می‌تواند در عبور از رکود و ایجاد انگیزه به شما کمک کند.

وقتی خسته‌اید، مواظب سلامتی خود باشید

باور داشتن به خود از روش هایی برای ایجاد انگیزه

آیا با افکار منفی دست به یقه هستید؟ یک اتفاق یا اظهار نظر منفی به تازگی زندگی را برایتان زهرمار کرده است؟ خودتان را با بقیه‌ آدم‌­ها مقایسه می­‌کنید؟ وقتی این افکار  از سر و کول مغزتان بالا می­‌روند، پیش خودتان از خودتان تعریف و تمجید کنید یا کمی به خودتان استراحت بدهید و سعی کنید از زندگی لذت ببرید.

وقتی به میانه­‌ راه رسیدید، ثابت قدم بمانید

اگر برنامه‌ریزی می‌­کنید که به هدفی معین دست پیدا کنید، معمولا اول راه حفظ انگیزه و حرکت رو به جلو کار ساده‌­ای است. میانه‌­ راه سخت­‌ترین قسمت راه است. در میانه­‌ راه، اگرچه هیجان اولیه از بین رفته است، اما هنوز برای رسیدن به هدف نهایی راه زیادی باید رفت. تازه در میانه­‌ راه است که شما می‌فهمید برای اتمام راه چقدر زحمت و زمان نیاز دارید. در این وضعیت، ناامید می‌شوید و گاه و بی‌­گاه برای خارج شدن از ناحیه‌آسودگی و حرکت رو به جلو به مشکل برمی‌خورید. اگر احساس می‌کنید اضطراب دارید به مطلب اختلال اضطراب چیست و چطور درمان می‌شود؟ سر بزنید.

وقتی به میانه­‌ راه رسیدید، ثابت قدم بمانید

به رهایی از رکود اقدام کنید از روش هایی برای ایجاد انگیزه

با قدم‌­های کوچک شروع به حرکت به سمت هدف خود کنید. به یاد داشته باشید که استقامت و استواری می‌تواند شانس رسیدن شما به موفقیت را چندین برابر کند. یادتان باشد، راه رسیدن به موفقیت پر از پستی و بلندی است. حرکت رو به جلو در شرایطی که انگیزه‌ خود را از دست داده­‌اید کمک می­‌کند تا بر ترس‌­های خود غلبه کنید، از منطقه‌ آسایش خارج شوید و افکار منفی را از خود دور کنید.

هر آدمی در دوره­‌ای از زندگی دچار رکود می­‌شود. درک علت از دست دادن انگیزه و اقدام برای رهایی هرچه سریع­‌تر از شر این رکود، کمک می­‌کند تا به موفقیت‌­های بزرگی که در انتظار شما هستند، دست پیدا کنید.

اقدام کنید

پیشنهاد مطالعه: مطلب چرا افراد بی انگیزه می‌شوند؟ را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در روانشناسی

همچنین بخوانید

 با همسر شکاک چگونه رفتار کنیم؟

بدبینی یکی از ویژگی‌های شخصیتی است که علل و عوامل مختلفی در ایجاد آن تاثیرگذار هستند. شناس…