علائم کمبود ویتامین D در بدن

۱۸
5
زمان مطالعه: 3 دقیقه
کمبود ویتامین D در بدن مشکلات بسیاری در پی خواهد داشت. در این مطلب می‌توانید علائم کمبود این ویتامین را بشناسید که در صورت نیاز سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید.
کمبود ویتامین D

۶ علائمی که نشان می‌دهد کمبود ویتامین D دارید

هر چند تنها راه اندازه‌گیری میزان دقیق ویتامین D آزمایش خون است؛ اما داشتن برخی علائم به شما هشدار می‌دهد که با کمبود ویتامین D مواجه هستید، در نتیجه باید با پزشک مشورت کرده و آزمایش دهید. هم اکنون میزان ویتامین D طبیعی موجود در غذاها پایین بوده و حتی غذاهای تقویتی نیز ویتامین مورد نیاز بدن را تامین نمی‌کنند. از شما دعوت می‌کنیم این مطلب مجله دلتا را بخوانید تا با نشانه‌های کمبود ویتامین d آشنا شوید.

عوارض کمبود ویتامین D

۱. رنگ پوست تیره

آفریقایی‌ها به شدت در معرض خطرند. افراد با رنگ پوست تیره، ۱۰ برابر بیش‌تر از افراد با رنگ پوست روشن باید در معرض آفتاب قرار بگیرند. طبق نظر دکتر Holick رنگدانه‌های پوست افراد به عنوان یک کرم ضد آفتاب طبیعی عمل می‌کند و لازم است افراد برای تامین این ویتامین بیشتر در معرض نور خورشید باشند.

۲. استخوان درد

طبق گفته دکتر Holick بسیاری از افرادی که برای درد (به ویژه درد همراه با خستگی) به دکتر مراجعه می‌کنند، دچار فیبرومیالژیا یا سندرم خستگی مزمن هستند. بسیاری از این‌ها نشانه‌هایی از کمبود ویتامین D است. دردهای استخوانی همراه با خستگی، این هشدار را می‌دهد که احتمالا شما به کمبود ویتامین D دچارید.

آیا کمبود ویتامین دی باعث پادرد میشود

۳. کلافگی و بی حوصلگی

سروتونین، هورمون مغزی که به میزان داشتن حوصله و خلق افراد بستگی دارد، در معرض نور خورشید افزایش و زمان نزول آفتاب کاهش می‌یابد.

۴. عرق کردن سر

بر اساس گفته پزشکان، تعریق سر یکی از علائم اولیه کمبود ویتامین D است. به همین منظور پزشکان سوالات متعددی را در این خصوص از مادرانی که نوزادشان تازه متولد شده، می‌پرسند. تعریق بیش از حد در نوزادان تازه متولد شده که به طور متداول ناشی از تحریک پذیری عصبی-عضلانی است، از علائم اولیه کمبود این ویتامین به شمار می‌رود. البته که این موضوع در مورد بزرگسالان هم صدق می‌کند.

علت تعریق زیاد در سر و صورت

۵. اضافه وزن (همراه با توده بزرگ عضلانی)

ویتامین D محلول در چربی است؛ یعنی چربی بدن افراد مانند یک مخزن جمع‌کننده این ویتامین عمل می‌کند، بنابراین افراد چاق نسبت به افراد لاغرتر نیاز به ویتامین D بیشتری دارند.

کمبود ویتامین دی و چاقی

۶. مشکل روده

به یاد داشته باشید که ویتامین D یک ویتامین محلول در چربی است. اگر افراد یک عارضه گوارشی داشته باشند که روی جذب چربی بدنشان اثر بگذارد، ممکن است در جذب ویتامین‌های محلول در چربی (نظیر ویتامین D) نیز دچار اختلال شوندکه به عوارض روده‌ای چون کرون، سلیاک و حساسیت به گلوتن غیر سلیاک، بیماری التهابی روده منجر می‌شود.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

فشارخون خود را فقط با بوییدن و خوردن این میوه کاهش دهید!

مواد مغذی موجود در سیب باعث شده تا این میوه طیف وسیعی از فواید سلامتی را داشته باشد. با خو…