۵ روش برای بهبود کیفیت هوای خانه در روزهای آلوده

۹
3
زمان مطالعه: 3 دقیقه
آلودگی هوای فضاهای بسته بین ۲ تا ۵ برابر بیشتر از فضای باز است. هوای آلوده در سراسر جهان هرسال باعث مرگ بیش از ۷ میلیون نفر می‌شود و انگار از آن هیچ گریزی نیست.
راهکارهای تصفیه هوای داخل خانه

عمل ساده نفس کشیدن، ۹ نفر از ۱۰ نفر را در معرض خطر بیماری‌ها و سکته قلبی و عفونت‌های تنفسی و سرطان ریه قرار می‌دهد. این آلاینده‌ها همه‌جا هستند و به ما آسیب می‌زنند، به‌ویژه در فضاهای بسته. هوای فضاهای سربسته، حاوی همه آلاینده‌هایی است که در فضای باز وجود دارد. به‌علاوه در داخل ساختمان کارهایی مانند آشپزی و نظافت انجام می‌دهیم که با این کار گازهایی از محصولات پاک‌کننده در فضا منتشر می‌شود. مجله دلتا در این مطلب به بررسی راهکارهای تصفیه هوای داخل خانه می‌پردازد.

راهکارهای تصفیه هوای داخل خانه چیست

تهویه و هوادهی بهتر و بیشتر

نبود تهویه و جریان هوا باعث ماندن آلاینده‌ها در هوا می‌شود. تهویه باعث می‌شود هوای تازه به داخل بیاید. پیشنهاد می‌شود که پنجره‌ها را حداقل ۲ تا ۳ بار در روز بازکنید، مگر آن‌که هوای بیرون خانه آلوده باشد. در غیر این صورت می‌توانید فضای داخل را با سیستم‌های تهویه هوا تصفیه کنید.

راهکارهای تصفیه هوای داخل خانه ، تهویه مطبوع

خانه را با گیاهان خانگی پر کنید

اگر امکان تهیه فیلترهای گران تصفیه هوا را ندارید، به‌جای آن گیاهان خانگی نگه‌دارید. بعضی گیاهان به دفع آلاینده‌های سمی هوا کمک می‌کنند و راهی تضمینی و ارزان برای رفع آلودگی هوای فضاهای داخلی هستند. نخل کنتیا، پوتوس، دراسنا دراکو و گیاه سانسوریا دارای خاصیت سم‌زدایی از هوا هستند.

در ادامه فهرست مختصری از گیاهانی که می‌توانید در خانه نگهداری کنید، آورده‌ایم:

نخل کنتیا یا نخل پروانه

یکی از نخل‌هایی است که می‌توان به‌آسانی در فضای داخلی از آن نگهداری کرد. طبق پژوهش‌های هوای پاک ناسا، نخل کنتیا یکی از گیاهانی است که توانایی تصفیه هوای بالایی دارد و خاصیت اصلی آن جذب دی‌اکسیدکربن است.

پوتوس

این گیاه رونده خانگی خیلی خوب و سریع رشد می‌کند و نگهداری از آن آسان است. خاصیت اصلی آن کمک به دفع مواد آلی فرار است؛ این مواد از رنگ‌های صنعتی و فرش‌ها آزاد می‌شوند.

دراسنا دراکو یا درخت اژدها

گیاهی است بومی شرق آفریقا که معمولا برای فضاسازی خانه‌ها و محل‌های کار استفاده می‌شود. خاصیت این گیاه برای دفع مواد آلی فرار در هوا مانند بنزین، فرمالدهید، تولوئن و زایلین مفید است.

گیاه سانسوریا یا گیاه ماری

این گیاه گلدار آب خیلی کمی می‌خواهد. خاصیت اصلی آن جذب‌کننده دی‌اکسید‌کربن به‌ویژه هنگام شب است. همچنین باعث کاهش فرمالدهیدها و ازبین‌برنده آلاینده نیتروژن‌دی‌اکسید می‌شود.

راهکارهای تصفیه هوای داخل خانه ، گیاهان

رفع بوهای نامطبوع با روش طبیعی

مواد پاک‌کننده‌ ناسازگار با محیط‌ زیست، فرمالدهیدهایی آزاد می‌کنند که در ترکیب با هوا مواد سرطان‌زایی می‌سازند.

چه کنیم؟

از مواد شوینده بدون بو و عطر استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای خوشبو کردن آشپزخانه از چند برش لیموترش و جوش‌شیرین در آب استفاده کنید.

رفع بوهای نامطبوع با روش طبیعی

سیگار کشیدن در فضای داخلی، ممنوع

سیگار کشیدن به هر حال برای سلامتی ضرر دارد اما سیگار کشیدن در فضای داخلی کاری است که باید آن را ممنوع کنید. مواد آلاینده ناشی از دخانیات تاثیر خیلی بدی بر هوای فضای داخلی می‌گذارند. به‌ویژه فضاهایی که فاقد تهویه خوب باشند.

سیگار کشیدن در فضای داخلی، ممنوع

از شر آلرژن‌ها خلاص شوید

گرده‌های گیاهان و مایت‌های (موجودات میکروسکوپی) گردوغبار باعث تشدید خطر ابتلا به بیماری‌ها می‌شوند؛ به‌خصوص اگر دچار بیماری آسم یا تنگی‌نفس و حساسیت فصلی باشید. کارشناسان این اقدامات ساده را پیشنهاد می‌کنند:

  • ملافه‌ها را زودبه‌زود عوض کنید.
  • از دستگاه رطوبت‌گیر استفاده کنید.
  • فرش و زمین را با جاروبرقی‌هایی تمیز کنید که آلاینده‌ها را کمتر پخش می‌کنند.
  • لباس‌های شسته شده را کنار پنجره باز یا بیرون پهن کنید.
  • از پادری استفاده کنید تا مواد آلاینده بیرون وارد فضای داخلی نشوند.

از شر آلرژن‌ها خلاص شوید

پیشنهاد مطالعه: از شما دعوت می‌کنیم مطلب برق انداختن ماشین بدون هزینه اضافی! را بخوانید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

فلسفه هفت سین نوروز چیست؟+ویدیو

از مشهورترین مراسم نوروزی ایرانیان، گستردن سفره هفت سین است. با فلسفه سفره هفت سین در این …