حقی عجیب که به زن اجازه می‌دهد تمکین نکند

۷
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
از جمله تعهدات زن می‌توان به تمکین از شوهر اشاره کرد که در مقابل آن مرد مکلف به پرداخت نفقه به همسر خود می‌شود و اگر زنی بدون دلیل موجه تمکین نکند حق دریافت مهریه را ندارد مگر در شرایطی خاص.
اجازه عدم تمکین به زن

زن حق دارد مادامی که مرد مهریه وی را پرداخت نکرده است، از تمکین در برابر شوهر اجتناب کند و این عدم تمکین، سبب از میان رفتن حق نفقه زن نیز نخواهد شد. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع اجازه عدم تمکین به زن می‌پردازیم.

حق حبس

در صورتی‌که مرد مهریه زن را نپرداخته باشد، زن می‌تواند با استفاده از حق حبس خود، از تمکین در برابر شوهر خودداری کند تا شوهر مهریه را به وی بدهد. اگر زن از حق حبس خود استفاده کند، علاوه‌بر اینکه شوهر باید مهریه زن را بپردازد، پرداخت نفقه زن نیز ضروری است و عدم تمکین زن به علت استفاده از حق حبس، سبب از بین رفتن حق نفقه زن در دوران حق حبس نخواهد شد.

شرایط اعمال حق حبس

 • مهریه حال باشد. طبق قانون مدنی مهریه می‌‎تواند کلی، جزئی، حال یا با وعده باشد. (مهریه حال مهریه‎‌ای است که برای پرداخت آن مهلتی تعیین نشده باشد و زن این حق را داشته باشد که پس از عقد هر زمانی که بخواهد، آن را مطالبه کند.)
 • اگر مهریه مدت‌‎دار باشد زمانی زن حق مطالبه آن را دارد که مدت مذکور سپری شده باشد و چون از زمان عقد نکاح مرد می‌تواند اجرای وظایف همسر را درخواست و زن نمی‌تواند از این حق خود استفاده کند.

اجازه عدم تمکین

زن در چه مواردی می‌تواند از حق حبس استفاده کند؟

زن تا دریافت کل مهریه مکلف به تمکین خاص و ایفاء وظایف زناشویی نیست. در صورت قسط‌بندی شدن مهریه، حق حبس برای زن تا اتمام پرداخت اقساط باقی می‌ماند.

تمکین زن

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با دیگر نکات حقوقی در این موضوع، آیا زن می‌تواند از شوهر نابارور خود طلاق بگیرد؟ را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
منبعheyvalaw

۷ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۱۸ خرداد ۱۴۰۱ در ۰:۰۶ ق٫ظ

  سلام، لطفأ قوانین بد مهریه را اصلاح نمایید تاباعث دور شدن جوانان از ازدواج نشود و تشکیل خانواده و فرزند آوری انجام شود، جوانان امروز از ترس مهریه و عواقب وحشتناک بعد از آن تن به ازدواج نمی‌دهند، متاسفانه در چندین سال اخیر اکثر بانوان به امر مقدس ازدواج به چشم تجارت و کسب درآمد می‌نگرند، خانمی چندین بار ازدواج میکند و از چند نفر تا آخر عمر اقساط مهریه اخاذی می‌کند که نتیجه آن مشکلات روحی و روانی و اجتماعی و اقتصادی و دادگاه، زندان، اعتیاد، خود کشی، فساد و فحشا و….. می‌شود، لطفأ قوانین بد مهریه را اصلاح نمایید……..

  پاسخ

  • ریحانه شیشه گر

   ۱۸ خرداد ۱۴۰۱ در ۳:۱۰ ب٫ظ

   سلام، ممنون از نظر شما. به نظر شما چه تغییراتی می‌توان در جهت اصلاح مهریه انجام داد؟

   پاسخ

  • ناشناس

   ۱۹ خرداد ۱۴۰۱ در ۵:۰۹ ق٫ظ

 2. ناشناس

  ۱۰ خرداد ۱۴۰۱ در ۵:۱۵ ق٫ظ

 3. ناشناس

  ۹ خرداد ۱۴۰۱ در ۱۱:۲۷ ق٫ظ

 4. ناشناس

  ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۰:۱۷ ق٫ظ

 5. ناشناس

  ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۶:۴۳ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

شکایت از مادر شوهر بابت دخالت در زندگی ممکن است؟

امروزه بنا به دلایل متعددی آمار طلاق در جامعه بالا رفته است. یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی که گ…