آیا زن می‌تواند از شوهر نابارور خود طلاق بگیرد؟

۱
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اگر مردی نابارور شد یا باروری او از طرق طبیعی امکان‌پذیر نباشد آیا برای زن امکان طلاق به دلیل نازایی مرد وجود دارد؟
طلاق به دلیل ناباروری مرد

یکی از شایع‌ترین علت‌های طلاق در جامعه همین موضوع طلاق به دلیل ناباروری مرد است. البته در این زمینه علم پزشکی پیشرفت‌های بسیاری کرده است و امروزه کمتر زوجینی هستند که حتی با روش‌های نوین باروری گرچه زمان‌بر و پر هزینه است، صاحب فرزند نشوند. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع طلاق به دلیل ناباروری مرد می‌پردازیم.

بررسی طلاق به دلیل ناباروری مرد

زنان تا سن یائسگی قادر به باروری هستند و بعد از سن سی و پنج سالگی بارداری پر‌خطر‌تر از قبل خواهد بود. نکته مهم آن است که امکان باروری مردان تا پیری وجود دارد. لذا با طولانی شدن زمان باروری اگر مشکل از مرد باشد فرصت بچه‌دار شدن در سنین مناسب از زن گرفته خواهد شد.

در این راستا در عقدنامه‌های رایج بین مردم، شرطی به عنوان پیش‌فرض وجود دارد که در صورت امضای مرد، زن می‌تواند از مردی طلاق بگیرد که پس از ۵ سال عقیم بودن یا عوارض جسمی دیگر، صاحب فرزند نشود. احراز این موضوع با دادگاه رسیدگی‌کننده به طلاق است.

طلاق به دلیل ناباروری

اگر هم مردی این شرط ضمن عقد را امضا نکرده باشد، زن پس از گذشتن حدود همین مدت می‌تواند به استناد عسر و حرج به جهت بچه‌دار نشدن مرد، از دادگاه تقاضای طلاق کند.

سوالی که مطرح می‌شود این است که بچه‌دار نشدن مرد از طریق طبیعی و معمول به زن امکان طلاق می‌دهد یا پس از طی مراحل درمان و استفاده از روش‌های باروری غیر طبیعی و بچه‌دار نشدن مرد، امکان طلاق وجود دارد؟

قانون در این خصوص ساکت است و بین دادگاه‌ها و قضات هم اختلاف‌نظر است. با توجه به تجربیات وکلا در امر وکالت و رویه دادگاه‌های خانواده، اکثر قضات صرف بچه‌دار نشدن مرد از طریق طبیعی، پس از مدت ۵ سال را برای طلاق زن کافی می‌دانند.

ناباروری مرد

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با دیگر نکات حقوقی در این موضوع، آیا امکان دارد زن، بعد از طلاق هم ارث ببرد؟ را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

اگر به این نکات حقوقی توجه کنید، ازدواجی موفق دارید

شرایط عقد ازدواج هم بسیار مهم هستند، به این معنا که در صورت وجود این شرایط عقد ازدواج درست…