مهریه زن دوم بعد از فوت مرد

۱۳
4
زمان مطالعه: 2 دقیقه
مهریه حقی است که از زمان عقد برای زن به‌وجود می‌آید. با این حال بسیار اتفاق می‌افتد که مرد پیش از این که مهریه همسرش را پرداخت کند، فوت می‌کند.
مهریه زن دوم بعد از فوت مرد

پرداخت مهریه زن دوم بعد از فوت مرد یکی از سؤالاتی است که بسیار پرسیده می‌شود. از جمله مهم‌ترین حقوق مالی که به‌موجب عقد ازدواج به زن تعلق می‌گیرد، مهریه است. بر اساس ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی ” به‌مجرد عقد، زن مالک مهریه می‌شود و می‌تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید. ” همراه مجله اینترنتی دلتا باشید.

شرایط مهریه زن دوم بعد از فوت مرد

در پاسخ به این سؤال که تکلیف مهریه بعد از مرگ شوهر چیست؟ باید گفت که مهریه زن دینی است؛ که بر گردن مرد قرار دارد و جزء بدهی‌های مرد محسوب می‌شود. مهر زن بعد از فوت شوهر هم مانند دیگر بدهی‌های او باید از اموال برجامانده از متوفی پرداخت شود.

اگر مردی قبل از رابطه جنسی با همسرش فوت کند، زن همچنان می‌تواند مهریه خود را از اموال مرد دریافت کند. از این لحاظ با طلاق تفاوت دارد. در طلاق مهریه دختر باکره بعد از طلاق برابر با نیمی از مهریه‌ای است که در عقد تعیین شده است؛ اما اگر شوهر پیش از ارتباط زناشویی فوت کند، زن مستحق تمام مهریه خواهد بود.

طبق ماده ۲۲۶ قانون امور حسبی، ورثه مجبور به پرداخت مهریه نیست. درصورتی‌که اموال برجامانده از متوفی به‌اندازه کافی برای پرداخت مهریه یا دیگر بدهی‌های (دیون) متوفی نباشد، اموال باقی‌مانده به نسبت بدهی بین طلبکاران تقسیم می‌شود: “ورثه ملزم نیستند غیر از ترکه (اموال برجامانده از متوفی) چیزی به بستانکاران بدهند و اگر ترکه برای اداء تمام دیون کافی نباشد ترکه مابین تمام بستانکاران به نسبت طلب آن‌ها تقسیم می‌‌شود. ”

هرچند طبق ماده ۲۲۸ این قانون اگر ورثه بخواهند از اموال خود مهریه را بپردازند ممانعتی وجود ندارد: ” ورثه می‌توانند دیون را از ترکه یا از مال خود ادا نمایند. ”

مهریه زن پس از مرگ شوهر، در عقد دائم و در عقد موقت قابل دریافت است و ازاین‌جهت با هم تفاوتی ندارند و تنها تفاوت آن‌ها در این است که اگر عقد موقت به ثبت رسمی نرسیده باشد، امکان مطالبه آن از طریق اجرای ثبت وجود ندارد. اگر به مطالبی پیرامون حقوق زنان علاقه دارید، به مطلب زن در چه مواردی حق انتخاب مسکن دارد؟ مراجعه کنید.

مهریه زن دوم

مهریه زن دوم بعد از فوت مرد

همان‌طور که اشاره شد، یکی از مهم‌ترین موارد حقوق زن بعد از فوت شوهر، مهریه است و به‌محض انعقاد عقد نکاح، زن مستحق گرفتن مهریه می‌شود و تفاوتی بین مهریه زن دوم بعد از فوت شوهر با زن اول او ندارد.

همچنین مهریه همسر دوم در هر شرایطی قابل دریافت است ولو این که ازدواج زن دوم و مرد متوفی دائمی نباشد. هرچند زن و مرد در عقد موقت از هم ارث نمی‌برند؛ اما تکلیف مهریه جدا است و زن پس از مرگ مرد، مهریه را می‌تواند از ماترک او دریافت کند. مهریه زن اول هیچ ارجحیتی بر مهریه زن دوم ندارد.

مهریه

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با دیگر نکات حقوقی این ۶ ممنوعیت ازدواج، شما را شوکه می‌کند را مطالعه کنید.

منبعheyvalaw
برچسب ها

۱۳ دیدگاه

 1. عباس آقا

  ۲۹ دی ۱۴۰۱ در ۱۱:۰۹ ق٫ظ

  سلام و تشکر بابت زحماتتون برای تهیه این مطلب مفید 🙏🙏🙏🙏🙏

  پاسخ

  • مونا اصفهانی

   ۸ بهمن ۱۴۰۱ در ۱۲:۱۹ ب٫ظ

   درود بر شما و ممنون از حضورتون🌹

   پاسخ

 2. عاطفه

  ۱۹ دی ۱۴۰۱ در ۷:۲۸ ب٫ظ

  آقاهه زن دوم گرفته دندش نرم مهریه اش هم باید پرداخت کند میخاد زنده باشه یا مرده یادر حال مرگ👍

  پاسخ

  • مونا اصفهانی

   ۲۰ دی ۱۴۰۱ در ۹:۲۲ ق٫ظ

   ای داد😁😁🤦‍♀️

   پاسخ

 3. ناشناس

  ۱۸ دی ۱۴۰۱ در ۱۱:۴۱ ب٫ظ

  حیف مردی که میخوادبا چنین زنهای حتی یک دقیقه زندگی کرد

  پاسخ

 4. ناشناس

  ۶ دی ۱۴۰۱ در ۹:۵۱ ب٫ظ

 5. ناشناس

  ۳ دی ۱۴۰۱ در ۶:۱۲ ب٫ظ

 6. محسن جواهری طهرانی

  ۲ دی ۱۴۰۱ در ۱۰:۴۹ ق٫ظ

 7. ناشناس

  ۱ دی ۱۴۰۱ در ۱۰:۲۶ ب٫ظ

 8. ناشناس

  ۱ دی ۱۴۰۱ در ۸:۵۳ ب٫ظ

 9. ناشناس

  ۲۴ آذر ۱۴۰۱ در ۵:۲۰ ب٫ظ

 10. ناشناس

  ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۲:۴۷ ق٫ظ

 11. ناشناس

  ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۲:۵۷ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

مهریه زن متوفی به چه کسانی می‌رسد؟

مهریه زن پس از فوت به ورثه‌اش می‌رسد و ورثه می‌توانند نسبت به مطالبه آن اقدام کنند. …