مهریه زن دوم را بعد از فوت مرد، چه کسی باید پرداخت کند؟

۲
3
زمان مطالعه: 2 دقیقه
مهریه حقی است که از زمان عقد برای زن به‌وجود می‌آید. با این حال بسیار اتفاق می‌افتد که مرد پیش از این که مهریه همسرش را پرداخت کند، فوت می‌کند.
پرداخت مهریه بعد از فوت مرد

از جمله مهم‌ترین حقوق مالی که به موجب عقد ازدواج به زن تعلق می‌گیرد، مهریه است. بر اساس ماده ۱۰۸۲قانون مدنی ” به مجرد عقد، زن مالک مهریه می‌شود و می‌تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید. ” در این مطلب از مجله دلتا به موضوع پرداخت مهریه بعد از فوت مرد می‌پردازیم.

شرایط مهریه زن بعد از فوت شوهر

در پاسخ به این سوال که تکلیف مهریه بعد از مرگ شوهر چیست؟ باید گفت که مهریه زن دینی است که بر گردن مرد قرار دارد. یعنی از بدهی‌های مرد محسوب می‌شود. مهر زن بعد از فوت شوهر هم مانند دیگر بدهی‌های او باید از اموال برجا مانده از متوفی پرداخت شود.

اگر مردی قبل از رابطه جنسی با همسرش فوت کند، زن همچنان می‌تواند مهریه خود را از اموال مرد دریافت کند. از این لحاظ با طلاق تفاوت دارد. در طلاق مهریه دختر باکره بعد از طلاق برابر با نیمی از مهریه‌ای است که در عقد تعیین شده است اما اگر شوهر پیش از ارتباط زناشویی فوت کند، زن مستحق تمام مهریه خواهد بود.

طبق ماده ۲۲۶ قانون امور حسبی، ورثه مجبور به پرداخت مهریه نیست. درصورتی‌که اموال برجا مانده از متوفی به اندازه کافی برای پرداخت مهریه یا دیگر بدهی‌های (دیون) متوفی نباشد، اموال باقی مانده به نسبت بدهی بین طلبکاران تقسیم می‌شود: “ورثه ملزم نیستند غیر از ترکه (اموال بر جا مانده از متوفی) چیزی به بستانکاران بدهند و اگر ترکه برای اداء تمام دیون کافی نباشد ترکه مابین تمام بستانکاران به نسبت طلب آن‌ها تقسیم می‌‌شود. ” هر چند طبق ماده ۲۲۸ این قانون اگر ورثه بخواهند از اموال خود مهریه را بپردازند ممانعتی وجود ندارد: ” ورثه می‌توانند دیون را از ترکه یا از مال خود ادا نمایند. ”

مهریه زن پس از مرگ شوهر، هم در عقد دائم و هم در عقد موقت قابل دریافت است و از این جهت با هم تفاوتی ندارند و تنها تفاوت آن‌ها در این است که اگر عقد موقت به ثبت رسمی نرسیده باشد، امکان مطالبه آن از طریق اجرای ثبت وجود ندارد.

پرداخت مهریه بعد از فوت

مهریه زن دوم بعد از فوت شوهر

همان‌طور که اشاره شد، یکی از مهم‌ترین موارد حقوق زن بعد از فوت شوهر، مهریه است و به محض انعقاد عقد نکاح، زن مستحق گرفتن مهریه می‌شود و تفاوتی بین مهریه زن دوم بعد از فوت شوهر با زن اول او ندارد. همچنین مهریه همسر دوم در هر شرایطی قابل دریافت است ولو این که ازدواج زن دوم و مرد متوفی دائمی نباشد. هرچند زن و مرد در عقد موقت از هم ارث نمی‌برند اما تکلیف مهریه جدا است و زن پس از مرگ مرد، مهریه را می‌تواند از ماترک او دریافت کند. مهریه زن اول هیچ ارجحیتی بر مهریه زن دوم ندارد.

 پرداخت مهریه

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با دیگر نکات حقوقی در این موضوع، انجام مراحل طلاق به چه صورت است؟ را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

طلاق قبل از رابطه زناشویی چه شرایطی دارد؟

در برخی موارد، ممکن است بروز اختلافات میان زوجین، منجر به آن شود که قبل از برپایی مراسم عر…