آیا امکان دارد زن، بعد از طلاق هم ارث ببرد؟

۱۰
7
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بر اساس قانون مدنی، هر یک از زوجین اعم از زن و مرد درصورتی‌که در عقد دائم هم باشند، می‌توانند در صورت فوت، از ارث دیگری برخوردار شوند اما سوالی که مطرح می‌شود آن است که آیا زن بعد از طلاق نیز ممکن است از همسر خود ارث ببرند؟
شرایط ارث بردن زن بعد از طلاق

از جمله افرادی که از متوفی ارث می‌برد، همسر دائم وی است. طبق ماده ۸۶۴ قانون مدنی، ارث زن از شوهر بدین صورت است: از جمله اشخاصی که به موجب سبب ارث می‌برند هر یک از زوجین است که در حین فوت دیگری زنده باشند”. بنا بر این ماده، زن از شوهر خود ارث می‌برد. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع شرایط ارث بردن زن بعد از طلاق می‌پردازیم.

شرایط ارث بردن زن بعد از طلاق

آیا زن بعد از طلاق گرفتن از شوهر نیز می‌تواند از او ارث ببرد؟

پاسخ به این سوال در ضمن ماده ۹۴۳ قانون مدنی آمده است. بر اساس آن، شرایط ارث بردن زن بعد از جدایی مشخص شده است. بر اساس ماده مذکور: ” اگر شوهر، زن خود را به طلاق رجعی مطلقه کند، هر یک از آن‌ها که قبل از انقضای عده بمیرد، دیگری از او ارث می‌برد. لیکن اگر فوت یکی ‌از آن‌ها بعد از انقضای عده بوده یا طلاق بائن باشد، از یکدیگر ارث نمی‌برند. “

شرایط ارث بردن زن

در توضیح این ماده باید گفت: طلاق میان زوجین یا از نوع طلاق بائن است. در این نوع طلاق مرد و زن پس از طلاق به‌صورت کامل از هم جدا می‌شوند. امکان رجوع و برگشت از طلاق وجود ندارد. مورد دوم طلاق رجعی است. بر اساس آن، مرد می‌تواند در مدت عده طلاق رجعی به زن رجوع کند. در این طلاق بدون نیاز به خواندن عقد ازدواج مجدد، زندگی کنند.

از آن جهت که بر اساس قانون، مطلقه رجعیه (یعنی خانمی که با طلاق رجعی از همسرش جدا شده است) نوعا در حکم زن است، از حقوق زن که در قانون مدنی مقرر شده است برخوردار خواهد بود. ارث بردن یکی از این حقوق است.

به عبارت دیگر، در شرایطی که زن و شوهر با طلاق رجعی از هم جدا شده باشند و شوهر در طول مدت عده طلاق رجعی (سه ماه پس از طلاق) فوت کرده باشد، زن می‌تواند از ارث وی برخوردار باشد. ولی درصورتی‌که طلاق از نوع طلاق بائن باشد یا اینکه فوت مرد پس از سپری شدن عده طلاق زن رخ داده باشد، دریافت سهم‌الارث زن پس از طلاق منتفی خواهد بود.

ارث بردن زن بعد از طلاق

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با دیگر نکات حقوقی در این موضوع، قسط‌بندی مهریه برای افرادی که شغل آزاد دارند را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
منبعheyvalaw

۱۰ دیدگاه

  1. ناشناس

    ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۴:۱۱ ق٫ظ

  2. ناشناس

    ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۱۱:۴۵ ب٫ظ

  3. امیرحسین

    ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۱۱:۴۰ ب٫ظ

    حالتی وجود دارد که ذکر نکردید
    آن است که هرگاه زوج در حالت بیماری زوجه را مطلقه نماید و پس از مضی مدتی حتی پس از سپری شدن عده به واسطه همان بیماری فوت کند،زوجه ارث میبرد.

    پاسخ

    • ریحانه شیشه گر

      ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۹:۲۳ ق٫ظ

      سلام، بله ممنون از نظر شما.

      پاسخ

  4. ناشناس

    ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۸:۲۸ ب٫ظ

  5. ناشناس

    ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۷:۰۹ ب٫ظ

    نیلی جالبە پرسی….

    پاسخ

    • ریحانه شیشه گر

      ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۹:۲۳ ق٫ظ

      ممنون از همراهی شما

      پاسخ

  6. ناشناس

    ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۷:۰۱ ب٫ظ

  7. ناشناس

    ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۵:۳۵ ب٫ظ

  8. ناشناس

    ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۵:۳۴ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

در عقد موقت از چه راهی می‌توان مهریه‌ را دریافت کرد؟

مطالبه مهریه چه در عقد دائم و چه در عقد موقت، حق مسلم و غیر قابل انکار زن است. مهریه در عق…