این نوشیدنی کبد شما را از کار می‌اندازد!

۱۶
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
بیماری‌های کبدی یکی از خطرناک‌ترین عوارض نوشیدنی‌های گازدار و شیرین کننده‌های مصنوعی است.
مضرات نوشابه برای کبد

احتمالا با تاثیر نوشابه بر چاقی آشنایی دارید، اما این نوشیدنی‌های گازدار و شیرین می‌توانند تاثیر جدی بر کبد هم بگذارند. بسیاری از مواد شیمیایی موجود در نوشابه تاثیر منفی بر کبد و سایر قسمت‌های بدن دارند. وظیفه کبد به دام انداختن سموم و تبدیل آن‌ها به مواد بی‌ضرر است، خون را تصفیه و چربی‌ها را متابولیز می‌کند بنابراین باید تا حد امکان سالم باشد. در این مطلب از مجله دلتا با مضرات نوشابه برای کبد آشنا می‌شوید.

نوشیدنی های گازدار

بیماری‌های کبدی که نوشابه عامل آن‌ها است

نتایج یک آزمایش نشان می‌دهد که یک شیرین کننده مصنوعی بنام اسپارتام که در نوشابه‌های رژیمی استفاده می‌شود، وضعیت عملکرد کبد در موش‌های آزمایشگاهی را تغییر داده است. اسپارتام باعث بروز مسمومیت کبدی می‌شود، بیماری که در اثر مصرف دارو‌هایی مانند ایبوپروفن و آزیترومایسین ایجاد خواهد شد. عوارض نوشابه بر کبد شامل موارد زیر می‌شود.

بیماری‌های کبدی که نوشابه عامل آن‌ها است

بیماری کبد چرب

براساس مطالعات انجام‌شده، نوشابه می‌تواند باعث بروز کبد چرب شود. در این تحقیق مصرف نوشابه افراد سالم و افراد دارای کبد چرب با یکدیگر مقایسه شدند و حدود ۳۶ ماه تحت نظر بودند. بر اساس نتایج بدست آمده، ۸۰ درصد از افراد دارای کبد چرب روزانه ۵۰ گرم قند از نوشابه دریافت می‌کردند که این مقدار در افراد سالم خیلی کم‌تر بود. اسپارتام موجود در نوشابه‌های رژیمی ممکن است مقاومت به انسولین را افزایش دهد و باعث بروز بیماری کبد چرب شود.

تجمع ماده شیمیایی فرمالدئید در کبد

طبق نتایج تحقیقات حتی مقدار کم اسپارتام هم باعث تجمع فرمالدئید در کبد موش‌های آزمایشگاهی و اتصال آن‌ها به پروتئین می‌شود. فرمالدئید یک گاز است که به عنوان مواد نگهدارنده داخل اکثر مواد غذایی وجود دارد. علاوه بر این، می‌تواند از طریق دود سیگار و خوردن بعضی از غذا‌ها وارد بدن شود. قرار گرفتن در معرض مقدار زیادی فرمالدئید می‌تواند باعث بروز سرطان در انسان‌ها شود.

با مضرات نوشابه برای کبد آشنا شوید

مسمومیت کبدی

در اینجا صحبت ما در مورد قند اسپارتام است که برای شیرین کردن نوشابه‌های رژیمی استفاده می‌شود و به کبد آسیب جدی وارد می‌کند. مطالعات انجام‌شده نشان می‌دهد که اسپارتام یک ماده شیمیایی است که عملکرد کبد را تغییر می‌دهد و در نتیجه کبد از خود سم تولید می‌کند. مسمومیت کبدی اغلب در اثر مصرف برخی از دارو‌ها ایجاد می‌شود. در واقع اسپارتام آنقدر برای بدن مضر است که همانند دارو‌ها به کبد آسیب می‌رساند.

سیروز کبدی

نوشابه با دارا بودن مواد نگهدارنده‌ای بنام سدیم بنزوات می‌تواند باعث بروز سیروز کبدی شود. سیروز کبدی در صورت عدم درمان منجر به ایجاد زخم و نارسایی کبدی خواهد شد. براساس مطالعات انجام‌شده، سدیک بنزوات به سلول‌های کبد و سایر اندام‌های حیاتی بدن آسیب وارد می‌کند.

مضرات نوشابه برای کبد چیست

پیشنهاد مطالعه: از شما دعوت می‌کنیم مطلب فالوده‌ای شگفت‌انگیز برای درمان معده درد شما را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

تمام خواص پیاز را با این ترفندها نصیب خودتان کنید

مجله دلتا در این مطلب به بررسی بهترین روش های استفاده پیاز برای درمان‌های طبیعی و بهره برد…