نشانه‌های والدین سمی را بشناسید

۳۸
23
زمان مطالعه: 4 دقیقه
رابطه هیچ‌کس با والدین خودش یا همسرش کامل و بدون نقص نیست. اگر خوش‌شانس باشید، در بیشتر مواقع رابطه خوبی با والدین‌ خود دارید.
نشانه ‌های والدین سمی

متاسفانه افرادی که والدینی سمی دارند، شانس داشتن رابطه‌ای خوب با آن‌ها را ندارند. هرقدر هم که تلاش کنید، نمی‌توانید یک رابطه سالم و بر مبنای احترام متقابل با افرادی داشته باشید که از نظر احساسی مشکل دارند. در این مطلب از مجله دلتا می‌خواهیم نشانه ‌های والدین سمی را بشناسیم. با ما همراه باشید.

نشانه ‌های والدین سمی

والدین سمی درد و رنج و مشکلات روحی زیادی برای کودکان خود ایجاد می‌کنند. خبر خوب این است که می‌توان بر اثرات منفی والدین سمی غلبه کرد. اولین گام در این راه این است که نشانه‌ های والدین سمی را بشناسیم.

نشانه ‌های والدین سمی

بی‌ادب هستند

آن‌ها نمی‌توانند حتی ذره‌ای به شما احترام بگذارند و با ادب و مهربانی رفتار کنند.

ازنظر احساسی واکنش‌پذیر هستند

والدین سمی اغلب نمی‌توانند احساسات خود را کنترل کنند. آن‌ها غیرقابل‌پیش‌بینی هستند و همه‌چیز را بیش از اندازه بزرگ می‌کنند.

کنترل‌گر هستند

آن‌ها می‌خواهند به شما بگویند چه کاری باید انجام دهید و چه زمانی و چگونه باید آن را انجام دهید.

نشانه ‌های والدین سمی

خشمگین هستند

آن‌ها خشن و پرخاشگر هستند یا پرخاشگری منفعل دارند و شما را با گوشه‌وکنایه‌های زیرلب، عمدی فراموش‌کردن مسائل یا با قهرکردن آزار می‌دهند.

ایرادگیر هستند

هر کاری که می‌کنید، پدر یا مادر سمی هرگز از شما راضی نمی‌شوند. آن‌ها در همه‌چیز عیب و ایرادی پیدا می‌کنند.

سرزنش‌گر هستند

آن‌ها مسئولیت رفتار و نقش‌ خود را در ناکارآمدی خانواده نمی‌پذیرند و همه تقصیرها را به گردن شما می‌اندازند. برای اینکه اعتماد به نفس بالایی داشته باشید به مطلب با این ترفندها اعتماد به نفس خود را بالا ببرید سر بزنید.

سرزنش‌گر هستند

پرتوقع هستند

آن‌ها از شما انتظار دارند تا همه‌ کارهایتان را کنار بگذارید و فقط به نیازهای آن‌ها رسیدگی کنید. توجهی به شما، برنامه‌ریزی‌ها و نیازهای‌تان ندارند. فقط خودشان اهمیت دارند و شما باید هر کاری از دستتان برمی‌آید، برای نجات آن‌ها انجام دهید.

بی‌رحم هستند

والدین سمی کارهایی می‌کنند و چیزهایی می‌گویند که به‌شدت بی‌رحمانه‌ است. آن‌ها شما را مسخره می‌کنند، شما را با اسامی ناشایست صدا می‌کنند، نقطه‌ضعف‌های شما را خاطرنشان می‌کنند و عمدا موضوعاتی را پیش می‌کشند که به آن‌ها حساس هستید.

حریم را رعایت نمی‌کنند

آن‌ها در مسائل شخصی شما دخالت می‌کنند و نمی‌پذیرند که شما فردی بالغ و کاملا مستقل هستید. آن‌ها می‌خواهند مسائل شخصی زندگی شما را بدانند، به حریم خصوصی شما احترام نمی‌گذارند، ایمیل‌های شما را باز می‌کنند، بدون دعوت به خانه‌‌ شما می‌آیند. بدون اینکه از آن‌ها بخواهید، نصیحت‌تان می‌کنند و در تربیت فرزندان‌تان دخالت می‌کنند.

حریم را رعایت نمی‌کنند

حال چگونه با والدین سمی کنار بیاییم؟

اگر والدین سمی دارید، به خاطر داشته باشید که گناهی ندارید. هرقدر که بخواهند شما را سرزنش‌ کنند، شما هیچ تقصیری در این رفتار آن‌ها ندارید. درک این نکته که والدین‌ شما مشکلات مهمی دارند و تغییردادن آن‌ها ناممکن است، راه را برای پذیرش باز می‌کند و وقتی افراد را همان‌طور که هستند می‌پذیرید، خودتان را از قید تغییردادن آن‌ها رها می‌کنید. فقط می‌توانید ناراحت باشید که رابطه خوبی با پدر و مادرتان ندارید.

پذیرش این نکته نقش مهمی در رسیدن به آرامش دارد. اما بازهم داشتن والدین سمی اضطراب‌آور و دشوار است و شما به راهکارهایی برای پذیرش والدین ناکارآمد نیاز دارید. در ادامه به چند راهکار که می‌توانند دراین‌زمینه به شما کمک کنند، اشاره می‌کنیم.

آگاهی به پذیرش منتهی می‌شود

از والدین سمی فاصله بگیرید

در اینجا فاصله‌گرفتن ازلحاظ احساسی مدنظر است و نه دوری یا نزدیکی فیزیکی. این یعنی واکنش نشان ندهید، مسائل را به خود نگیرید و خود را مسئول نیازها، خواسته‌ها و احساسات دیگران ندانید. یکی از نشانه‌های والدین سمی این است که می‌توانند به‌راحتی شما را تحریک کنند. زیرا نقاط ‌ضعف شما را دقیقا می‌شناسند. شاید حتی اگر ازلحاظ فیزیکی نیز از آن‌ها دور باشید، بازهم نتوانید به‌راحتی خود را ازنظر احساسی از آن‌ها جدا کنید و مجبور شوید به رفتارهای آن‌ها واکنش نشان دهید.

قاطع باشید و برایشان حدومرز مشخص کنید

گاهی وقتی با والدین سمی زندگی می‌کنید، به‌سختی می‌توانید رفتاری سالم داشته باشید. شما احترام به حریم‌ها را در خانواده یاد می‌گیرید. شاید مشخص‌کردن حدومرز برای والدین‌ شما کار دشواری باشد. شاید مادری داشته باشید که هر روز به شما زنگ می‌زند یا خواهر و برادری که معتاد است یا همیشه از شما پول می‌گیرد. اگر قوانین جدید برای خودتان وضع کنید، آن‌ها مسلما مقاومت می‌کنند، پس قاطع باشید.

قاطع باشید و برایشان حدومرز مشخص کنید

پیشنهاد مطالعه: مطلب مردان ایرانی اینگونه عاشق می‌شوند!  را بخوانید.

منبعchetor

۳۸ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۱۳ آبان ۱۴۰۱ در ۱:۲۱ ق٫ظ

 2. ناشناس

  ۱۰ آبان ۱۴۰۱ در ۷:۳۲ ب٫ظ

  درسته هستن والدینی که هنوز رفتار شون با بچه‌ها شون درست نیست اما چیکار باید کرد ما نباید بی احترامی بهشون کنیم

  پاسخ

 3. ناشناس

  ۱۰ آبان ۱۴۰۱ در ۷:۲۵ ب٫ظ

  این مطلب بسیار عالی بود

  پاسخ

 4. ناشناس

  ۲۷ مهر ۱۴۰۱ در ۱:۲۷ ب٫ظ

  والدین من هم سمی بودن و هستن و خواهند بود فقط دارم ازشون دوری میکنم. وقتی ازشون دورم خیلی راحتم.احساس ارامش دارم و سعی میکنم با بچه هام جوری که اونا با من رفتار کردن رفتار نکنم

  پاسخ

  • الهام الهامی

   ۲۷ مهر ۱۴۰۱ در ۱:۵۵ ب٫ظ

   سپاس از همراهی شما دوست عزیز🌹🌹

   پاسخ

 5. ناشناس

  ۲۷ مهر ۱۴۰۱ در ۱۱:۳۴ ق٫ظ

 6. بی نام

  ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۱۱:۱۵ ق٫ظ

  نصف پدر و مادر ها والدین سمی هستن.
  تلخه ولی حقه

  پاسخ

 7. ناشناس

  ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۱۰:۳۰ ق٫ظ

  عالی تاثیر گذار است

  پاسخ

  • الهام الهامی

   ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۸:۴۶ ق٫ظ

   سپاس از همراهی شما کاربر عزیز

   پاسخ

   • ناشناس

    ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۰:۲۸ ق٫ظ

    ما هم همچین مادری داریمو بیچاره ایم… دقیقا درسته و این واقعیت که غیر انکاره با هیچ بهونه ای هم نمیشه انکارش کرد… تو همه جوامعی هستن اما تو جامعه ما چون ازدواج تنها راه زندگیه خوب شدید تره چون خیلی ها واقعا آمادگی والد شدن رو ندارن و والد میشن و متاسفانه تو جامعه ما فوقشم جامعه معنی آمادگی برای تشکیل خانواده رو بفهمه آمادگی مالیشو می‌فهمه که البته همون هم موضوع کم اهمیتی نیست که متاسفانه همون هم میبینیم چقد تبلیغ میشه که بدون آمادگی مالی میشه ازدواج کرد میشه صاحب فرزند شد… بدبخت ترش والدینی که مجبور شدن و طبق خواسته دیگران و به اجبار والد شدن من مادرم پدرش مجبور ازدواج کرده و مادرش یک شبه براش تصمیم گرفته و من که فرزند اولشم و به اجبار و خواست دیگران باردار شده و… همچین بقیه بچه هاش فرزند آخر هم که من خودم شاهد بودم و همه فامیل بارها شاهد بودن که چندین دفعه اقدام به سقط کرد و اینکه تو جامعه ما زنها نمیتونن برای شرایط خودشون مجردی متاهلی بارداری خودشون تصمیم بگیرن مزید بر علته که در نتیجه این موضوع رو هیچ جوره نمیشه کتمان کرد و گفت که وجود نداره یا هر لاپوشونی و….

    پاسخ

  • شاهین

   ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۱۱:۵۴ ق٫ظ

   چرت وپرت به تمام معنا

   پاسخ

 8. ناشناس

  ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۱۱:۵۴ ب٫ظ

 9. سارا

  ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۱۱:۲۲ ب٫ظ

  درود بر شما
  خود من چنان از خانواده درد کشیدم ک حاضر نیستم اسم مادرم رو بشنوم.!!! وقتی بهم زنگ میزنه تپش قلب میگیرم
  چون پارانویاس و به هیچ عنوان درمان پذیر نیس!! همیشه یه گندی زده ک من و خواهر و برادرام باید درستش کنیم! هیچ دارو و درمانی نتونس تغییرش بده چون خودش قبول نمیکنه ک بیماره و نیاز به کمک داره

  پاسخ

  • الهام الهامی

   ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۸:۵۳ ق٫ظ

   سپاس از همراهی شما کاربر عزیز
   دوست عزیز شما هیچ‌گاه نمی‌توانید که کسی را تغییر دهید. بهتر است به جای آن بر روی خود متمرکز شوید و خود را تغییر دهید. آن وقت می‌بینید که جهان شما نیز تغییر خواهد کرد.

   پاسخ

  • مهسان

   ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۳:۳۲ ب٫ظ

   درسته واقعا بعضی از پدرا همینطورن

   پاسخ

 10. ماقتبتب

  ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۲:۰۶ ب٫ظ

  هیچ والدین سمی وجود نداره چرت و پرت میگه

  پاسخ

  • الهام الهامی

   ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۸:۵۰ ق٫ظ

   سپاس از همراهی شما کاربر عزیز
   در این مطلب به نکات اصولی و درست ارتباط بین والدین و فرزندان پرداخته شده است.

   پاسخ

  • Parsa

   ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۱۱:۳۴ ب٫ظ

   حتما شما از اونایی هستی که میگی پدرومادر مقدسن رفتار اشتباه اشتباه فرقی نمیکنه از پدر و مادر باشه یا غریبه

   پاسخ

 11. امیر اسماعیل پرتوی

  ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۱:۳۴ ب٫ظ

  نحوه بیان مطالب فوق ایراد دارد. زیرا موارد به صورت مطلق بیان شده. برای مثال سرزنش کردن گاهی رخ میدهد این ایراد ندارد. اما سرزنشگر بودن یعنی همواره سرزنش کردن ایراد دارد.
  ما نباید مطالب را از غربی ها کپی کنیم. بلکه اول باید دانش آنها را بفهمیم بعد برای خودمان قانون ایجاد کنیم.

  پاسخ

  • الهام الهامی

   ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۸:۴۹ ق٫ظ

   سپاس از همراهی شما کاربر عزیز
   در این مطلب به نکات اصولی و درست ارتباط بین والدین و فرزندان پرداخته شده است.

   پاسخ

 12. P

  ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۱۲:۰۶ ب٫ظ

  به نظر من همه ی اینها به کنار . یکی از بدترین چیزها برای بچه ها طلاق پدر و مادر هست . بچه خیلی تو طلاق اسیب میبینه . مخصوصا تو بچگی . امیدوارم هیچ پدر و مادری از هم طلاق نگیرند .

  پاسخ

  • الهام الهامی

   ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۸:۴۸ ق٫ظ

   سپاس از همراهی شما کاربر عزیز
   در مطالب آتی به موضوعاتی از قبیل طلاق پرداخته می‌شود.

   پاسخ

 13. فتاح

  ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۳:۳۳ ق٫ظ

  یک چیزی به غلت در کشور ما جا افتاده بنام حق پدر و مادر کردن فرزندان و عاق والدین من که با ۵۰ سال سن حتی یک لحظه خاطره خوش از پدر و مادرم ندارم از زمانی که یادم میاد روزی سه وعده به اسم تربیت کتک میخوردم در حالی که یکنفر از من بی ادبی ندیده به شکلی بود که ۱۰ سالگی از خانه فرار کردم پدرم آمد ۱۱ شب منو توی بیابان پیدا کرد حتی نپرسید علت فرار چی بوده با کتک من آورد خانه تا الان که خودم بچه ۲۳ ساله دارم شخصیت منو خرد و خاکستر کردند بخدا قسم نفهمید چطور زندگی کردم الان ۴سال هستش که قطع رابطه کردم بازم از راه دور دارند شکنجه می کنند و هرگز و هرگز حلال نمیکنم خدا لعنت کنه اینجور پدر و مادرهای که خوشی بچه خودشون را نمی توانند ببینند لعنت لعنت لعنت

  پاسخ

  • سارا

   ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۱۱:۱۶ ب٫ظ

   با تمام وجود درد رو شما رو درک میکنم… چون خودم ازین بدترها رو کشیدم😔

   پاسخ

 14. N

  ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۲:۰۰ ب٫ظ

  تمام این ویژگی ها رو خانوادم دارن:(
  امیدوارم بتونم کنار بیام باهاش مخصوصا اینکه علاقه زیادی به استقلال دارم و نمی تونم زیر سلطه کسی بودن رو بپذیرم کارم و سخت می کنه چون والدین سمی هرگز اینا رو درک نمی کنن و متوجه نیستن که برای سلامت روان بچه هاشون این رفتا را رو نباید داشته باشن اونا بیشتر دارن به ما آسیب میزنن هیچ کمکی نمی کنه:(

  پاسخ

  • الهام الهامی

   ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۲:۳۸ ب٫ظ

   سپاس از همراهی شما کاربر عزیز
   در مطالب آتی به نحوه برخورد درست در این شرایط و راهکارهای ارتباط درست والدین با فرزندان می‌پردازیم.

   پاسخ

 15. ناشناس

  ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۱۰:۰۲ ق٫ظ

 16. ناشناس

  ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۲:۲۴ ق٫ظ

  اینا استانداردهای کشورهای غربی هست، که مثلا بچه وقتی به سن بلوغ رسید میتونه هرکاری که بخواد بکنه، یا مثلا میتونه با جنس مخالف دوست بشه و رابطه برقرار کنه، یا مثلا والدین حق ندارن راجب کارهای اون نصیحتی بکنن. خلاصه با فرو کردن این چیزا به مغز نوجوانها مشکلات مردمو بیشتر ازاین نکنید

  پاسخ

  • الهام الهامی

   ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۹:۴۴ ق٫ظ

   سپاس از همراهی شما کاربر عزیز
   در این مطلب به نکات اصولی رابطه درست و سالم بین والدین و فرزندان پرداخته شده است.

   پاسخ

  • یکم فکر کن

   ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۵:۴۷ ب٫ظ

   برا همینه الان غربی ها توالتوشون خودش کارارو انجام میده تو باید زاویه دیدتو واس آفتابه گرفتن تنظیم کنی این افکار هزار سال پیشتو بزار کنار افرادی مثل خود شماها دارن نوجوونارو بدبخت میکنن ببین اونا بچه هاشون کجان بچه های شما کجان دراز کشیدن زیر پتو دارن واس دعوای شما گریه میکنن و امیدی به زندگی ندارن
   میگی بدبختی رو بیشتر نکن؟کل بدبختی ما همین شما هستین که یه کلمه ی کشور های غربی اومدین میگین این مال اونه اون مال اینه و بچه هارو بدبخت کردینو جوری میگین دوستی با جنس مخالف انگار قراره برن با شیطان عهد ببندن
   اون کسی که بی جنبس تا جنس مخالفو میبینه هوس ورش میداره رو به همه ربط نده همه مثل شما منحرف و بی جنبه نیستن میتونن رابطه سالم و دوستانه ای باهم برقرار کنن

   پاسخ

   • سارا

    ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۱۱:۲۱ ب٫ظ

    درود بر شما
    خود من چنان از خانواده درد کشیدم ک حاضر نیستم اسم مادرم رو بشنوم.!!! وقتی بهم زنگ میزنه تپش قلب میگیرم
    چون پارانویاس و به هیچ عنوان درمان پذیر نیس!! همیشه یه گندی زده ک من و خواهر و برادرام باید درستش کنیم! هیچ دارو و درمانی نتونس تغییرش بده چون خودش قبول نمیکنه ک بیماره و نیاز به کمک داره

    پاسخ

  • :)

   ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۱۰:۳۷ ب٫ظ

   موافقم که کمی در بکار گیری لغات تو مطلب مشکل داشتن
   چون دقیقا دید فرزند نسبت ب والدین تو این مطلب منفی میشه
   اما این یک حقیقتیه که در اکثر والدین ها بخصوص ایرانی ها پیدا میشه
   امیدوارم شما هیچ وقت این مسئله رو تجربه نکنید، چون قطعا در آینده یا الان فرد بی دست و پا وَ آسیب پذیر جامعه محسوب میشید!

   پاسخ

 17. ناشناس

  ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۱۰:۱۹ ب٫ظ

 18. امیر صالحی

  ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۳:۳۷ ب٫ظ

  بسیار نکات ارزنده و خوبی مطرح کردید.

  پاسخ

  • الهام الهامی

   ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۴:۲۴ ب٫ظ

   سپاس از همراهی شما کاربر عزیز

   پاسخ

  • الناز

   ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۶:۲۸ ب٫ظ

   این افراد از لحاڟ روحی داعون هستن چون خودشون تو بچکی اسیب،روحی دیدن الان با بچه های خودشون همون رفتارامیکنن که باانها شده دنیای ما شده سحان کشیدن رو اعصاب هم دیگر دنیای،ما شدخ پرخاشگری و دعوا وناراحتی فشار،عصبی اگر جمع ببندیم همه اینطور هستیم این بچه های ما هستن که نابوددا ن میشن وانها این واکنش را به بچه های،بعدی میدن پس باید هراتفاقی میوفته بیرون از،با دوستان یا عیره را داخل منزل نیاریم بیرون خانه دور بریزیم تا بچه هاسالم بزرگ بشن وی،بچه سالم تحویل جامعه بدیم ❤نظرمن اینه

   پاسخ

   • الهام الهامی

    ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۹:۱۷ ق٫ظ

    سپاس از همراهی شما کاربر عزیز
    متاسفانه شیوه تربیتی اکثر والدین تنبیه بدنی و کتک بوده چرا که آن‌ها این شیوه را از پدران و مادران خود در گذشته یاد گرفته و فکر می‌کردند که روشی صحیح است. هدف همه آن‌ها تربیت فرزندان بوده اما به بدترین شکل این را انجام می‌دادند. والدین سواد برقراری ارتباط درست و مناسب با فرزندان خود را ندارند و در برابر یادگیری روش درست هم اغلب مقاومت می‌کنند.
    دوست عزیز برای اینکه این بار غم و اندوه گذشته برای شما کمتر شود پیشنهاد می‌کنم که این موارد را به پای عدم سواد و کمبود فهم در والدین خود بگذارید. والدین شما فکر می‌کردند که راه درستی را می‌روند چون دانش و آگاهی از شیوه صحیح تربیتی نداشته‌اند.
    امیدوار هستیم که سطح آموزش‌ها در زمینه ارتباط درست در جامعه گسترش پیدا کند و والدین قبل از اینکه فرزندی را به دنیا بیاورند ابتدا آموزش ببیند که چگونه با او ارتباط درست و مناسبی داشته باشند.

    پاسخ

 19. ناشناس

  ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۲:۱۹ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در روانشناسی

همچنین بخوانید

به سادگی انرژی منفی را از خود دور کنید +ویدئو

انرژی منفی تقریبا در همه جا وجود دارد، به‌عنوان مثال افرادی که از زندگی شکایت دارند و مدام…