خطرناک‌ترین مواد غذایی برای افراد دیابتی

۸
5
زمان مطالعه: 3 دقیقه
دیابتی‌ها باید اهمیت ویژه‌ای به تغذیه خود بدهند زیرا یک مواد غذایی مضر می‌تواند سلامتی آن‌ها را به خطر بیندازد.
مواد غذایی مضر برای افراد دیابتی

دیابت یکی از مهم‌ترین بیماری‌های حاد در جهان است. افراد دیابتی باید در مورد آن‌چه که مصرف می‌کنند مراقب باشند. این افراد باید از مصرف برخی از غذاهای خاص اجتناب کنند تا سطح قند خون آن‌ها بالا نرود. با مجله دلتا همراه باشید تا مواد غذایی مضر برای افراد دیابتی را بشناسید.

خوراکی‌های ممنوع و خطرناک

برنج سفید

خطرناک‌ترین خوراکی برای دیابت، برنج سفید است. این غذا به عنوان خوراکی اصلی در بسیاری از کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرد. طبق مطالعات مربوط به دیابت، دیابتی‌ها نباید بیش از حد مجاز برنج سفید مصرف کنند. این به خاطر کربوهیدرات بالای آن است و ثابت شده است که مصرف برنج سفید می‌تواند خطر دیابت نوع ۲ را افزایش دهد.

برنج سفید

سس گوجه

یک خوراکی خطرناک دیگر برای دیابتی‌ها سس گوجه فرنگی است. سس گوجه فرنگی حاوی شکر تصفیه شده است. علاوه بر این، سس گوجه فرنگی سدیم بالایی نیز دارد.

کیک و کلوچه

کلوچه‌های کارخانه‌ای دارای چربی‌های ترانس‌ زیادی هستند. علاوه بر این حاوی سویا هیدروژنه شده و روغن دانه کتان است. بهتر است که کلوچه را در خانه بپزید چون مطمئن هستید که مواد تشکیل دهنده آن چه هستند.

قهوه مخلوط

قهوه برای برخی افراد مفید است اما برای بیماران دیابتی در صورتی که مخلوط باشد، تاثیر بدی بر وضعیت آن‌ها می‌گذارد.

قهوه مخلوط

آبنبات

این شیرینی خوشمزه برای دیابتی‌ها بسیار خطرناک است چون قند بالا و مواد مغذی کمی دارد. آبنبات همچنین باعث چاقی می‌شود که برای سطح بالای شکر آن است.

مویز- کشمش

مصرف کشمش و میوه‌های خشک دیگر منجر به گلوکز بالا خواهد شد. این خوراکی‌ها حاوی سطح قند بالایی هستند. کشمش و دیگر میوه‌های خشک بسیار متمرکز خواهند بود و منجر به بالا رفتن قند خون خواهند شد؛ به همین دلیل است که افراد مبتلا به دیابت، اجازه مصرف آن را ندارند.

شیر

برای برخی افراد، نوشیدن شیر مفید است و همچنین از ورود ویروس‌ها جلوگیری می‌کند. اما در صورت نوشیدن آن، خطر ابتلا به دیابت را افزایش خواهید داد. وجود چربی اشباع شده شیر می‌تواند مقاومت انسولین را بدتر کند. نوشیدن شیر کم چرب و یا شیر بدون چربی مناسب توصیه می‌شود.

مواد غذایی مضر برای افراد دیابتی ، شیر

نان سفید

هر چیزی که توسط آرد سفید ساخته می‌شود، برای دیابتی‌ها خطرناک خواهد بود. نان سفید می‌تواند کنترل گلوکز را به خود اختصاص دهد و این منجر به اثر بدی برای افراد دیابتی می‌‌شود.

سیب زمینی سرخ کرده

سیب زمینی یکی از غذاهای خوش‌مزه برای بسیاری از مردم است، در حالی که برای بیماران دیابتی بسیار خطرناک است. سیب زمینی‌های سرخ شده ۲۵ گرم چربی دارند و حدود ۵۰۰ کالری‌، در حالی که کربوهیدرات آن در حدود ۶۳ گرم است. سیب زمینی سرخ کرده دارای چربی بسیاری است و باعث افزایش وزن و حتی چاقی می‌شود.

سیب زمینی سرخ کرده

میوه‌های شیرین و دارای کالری بالا

  • انگور
  • انبه
  • پاپایا
  • موز و طالبی
  • هندوانه
  • زردآلو
  • آناناس

غذای چینی

یک غذای خطرناک دیگر برای دیابتی‌ها، غذای چینی است. این غذاها حاوی کربوهیدرات بالا، کالری بالا، سدیم بالا و همچنین چربی هستند. این غذاها به آسانی قند خون را افزایش خواهند داد و بهتر است از مصرف آن اجتناب کنید.

آب میوه

آب میوه‌ها به‌خصوص نوع صنعتی آن برای دیابتی‌ها مناسب نیست. شکر و کالری زیادی در آب میوه‌ها موجود است. به همین دلیل است که افراد مبتلا به دیابت باید از نوشیدن آب میوه اجتناب کنند.

انرژی‌زاها

افراد مبتلا به دیابت نباید هیچ نوع انرژی زایی را مصرف کنند. به این دلیل که دارای قند و کربوهیدرات بالایی هستند. برای سطح قند خون خیلی مضر هستند، چون حدود ۶۰ گرم کربوهیدرات و ۴۵۰ کالری دارند که می‌توانند به راحتی میزان قند خون را افزایش دهند.

میوه‌های خشک

این تنقلات به عنوان خوراکی‌های خطرناکی برای دیابتی‌ها طبقه‌بندی می‌شوند. افزایش سطح قند خون یکی از عوارض زیاده‌روی در مصرف این تنقلات است.

مواد غذایی مضر برای افراد دیابتی چیست

پیشنهاد مطالعه: از شمادعوت می‌کنیم مطلب فواید حذف شکر برای سلامتی را بخوانید.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

در خانه ژل حالت‌دهنده ابرو بسازید

ساختن ژل ابرو در خانه به شما کمک می‌کند همیشه ابروهای مرتبی داشته باشید. ژل ابرو برای زیبا…