ارث مردی که فرزند ندارد به چه کسانی می‌رسد؟

۱۳
45
زمان مطالعه: 2 دقیقه
قانون مدنی ایران طی ماده‌های قانونی تکلیف وراث هر متوفی را مشخص و سهم آن‌ها را از ارثیه تعیین کرده است.
ارث مرد بدون فرزند

طبق ماده ۸۶۱ قانون مدنی، زن و شوهر از یکدیگر ارث خواهند برد. البته به دو شرط که در عقد دائم باشند و در زمان فوت، همسر در قید حیات باشند. ارث بردن مرد و زن از یکدیگر دو حالت دارد. یکی در حالتی است که صاحب فرزند هستند و حالت دوم در صورت عدم وجود فرزند است. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع ارث مرد بدون فرزند می‌پردازیم.

ارث مرد بدون فرزند

اگر مردی فوت کند و اولادی نداشته باشد و از او اموالی باقی مانده باشد یک چهارم اموال به همسرش و مابقی بین وراث دیگر تقسیم می‌گردد. این فرد اگر اولاد داشته باشد یک هشتم اموال به همسرش خواهد رسید.

در صورت فوت مرد بدون اولاد، اگر وی وصیت کرده باشد که تمام ارث و اموالش به همسرش برسد، این وصیت فقط در مورد یک سوم از اموال او جایز خواهد بود. در این حالت مابقی اموال بین وراث دیگر قابل تقسیم است.

در تقسیم اموال مرد بدون اولاد به دلیل نبود فرزند، طبقه اول یعنی پدر و مادر وی تنها وراث او هستند. ارث وی به سه قسمت و سهم مادر یک سوم و سهم پدر دو سوم مابقی خواهد بود.

در صورت نبود پدر و مادر مرد بدون اولاد، تقسیم ارث در طبقه دوم بین جد و جده (پدربزرگ و مادربزرگ) و برادر و خواهرهای متوفی و اولاد آن‌ها انجام خواهد شد. در صورت نبود افراد هر طبقه ارث به طبقه بعد منتقل می‌گردد.

ارث مرد

ارث مرد متاهل بدون فرزند، در صورت تعدد زوجین

اگر متوفای مرد بدون اولاد، چند زن عقدی داشته باشد و بجز این زنان وارث دیگری نداشته باشد اموال به شکل مساوی بین آن‌ها تقسیم می‌گردد. اگر بجز زنان وارث دیگری هم داشته باشد به هر کدام یک چهارم اموال متوفی خواهد رسید.

اگر زنی شوهرش فوت کند و مهریه وی توسط مرد پرداخت نشده باشد زن می‌تواند علاوه بر سهم خود، مهریه‌اش را نیز از وراث دیگر طلب کند. ورثه باید مهریه را یا از اصل مال یا فروش اموال متوفی پرداخت نمایند.

تقسیم ارث مرد بدون فرزند

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب ارث مادر از فرزند متولد شده از رابطه نامشروع را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
منبعpendaargroup

۱۳ دیدگاه

  1. ناشناس

    ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۱۱:۳۳ ب٫ظ

  2. شهروند

    ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۹:۰۱ ب٫ظ

    سلام و خسته نباشید. بنده پدرم در زمان زنده بودن پدرش فوت میکند و میخوام بدونم این چه قانونی هستش که فرزندان پدرم(من و خواهرام) از اموال پدرش (پدربزرگ) از نظر قانونی هیچ ارثی نمیتوانیم برداریم؟ اسلام به این بزرگی میگه وقتی بچه ای صغیر شده و پدرش فوت شده حکم بر این است که او را از ارث پدربزرگش محروم کنید؟ واقعا چه بر سرمن و امثال من می آید تا جایی که عمو ها و عمه ها طمع خونه پدری مارو هم کرده بودند، من متاسفم بابت این موضوع که پیرو دینی هستم که حق مسلم پدرم را بخاطر فوت زود هنگام اش از من و خواهرام که هنوز به سن قانونی هم نرسیده بودیم سلب کرده این یعنی اگر کسی زمین خورده بجای اینکه دستش رو بگیرید بزنید توی سرش و قوانین این دین و حکومت اسلامی تا زمانی که اصلاح نشود هیچ جایگاهی نزد من و امثال من نخواهد داشت، لطفا به این موضوع رسیدگی کنید و هرچه زودتر یک قانون جدید وضع کنید که فرزندانی که پدرشان را از دست میدهند تحت هرشرایطی برابر با دیگر اعضای وارث پدربزرگشان ارث ببرند.

    پاسخ

    • ریحانه شیشه گر

      ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۸:۵۲ ق٫ظ

      سلام ممنون از شما که ما رو همراهی می‌کنید. بله طبق قانون اگر پدر زودتر از پدربزرگ فوت کند فرزندان ارثی نمی‌برند و هنوز قانون جدیدی در خصوص ارث بردن این فرزندان وجود ندارد.

      پاسخ

  3. ناشناس

    ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۱:۵۰ ب٫ظ

    یک فامیل مرد داشتیم که از خود سونی نداشت مالش را به بچه های بهزیستی بخشیدند

    پاسخ

    • ریحانه شیشه گر

      ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۸:۵۳ ق٫ظ

      سلام ممنون از همراهی شما

      پاسخ

  4. نادر

    ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۱:۵۴ ق٫ظ

    سلام مادرمن چهل سال است ازپدرم جداشده و مجدد ازدواج کرده و فرزندی ازاین آقا ندارد و من تک فرزنده مادرم هستم تکلیف من چی میشه آیا ازاون آقا که پدرناتنی بنده هست منم ارث میبرم ممنون

    پاسخ

    • ریحانه شیشه گر

      ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۸:۵۸ ق٫ظ

      سلام، خیر ارثی به شما نمی‌رسد مگر این آقا قبل از فوت خود اموالی را به اسم شما کند یا صلح عمری کند.

      پاسخ

  5. زهرا

    ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۷:۴۷ ب٫ظ

    سلام چه قانون مسخره ای زن بیچاره یک عمر با دار ندار شوهرش ساخته شاید هزرارن ارزو به دل خودش گذوشته قناعت کرده تا ی چیزی پسنداز کنه حالا که خدا بهش بچه نداده نباید این قانون باشه پدر مادرش حق دارن ولی از این که بخوان از زن بیچاره بگیرن بدن خواهر برادرهاش واقعا بی عدالتی هس

    پاسخ

    • ریحانه شیشه گر

      ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۸:۵۹ ق٫ظ

      سلام، قانون مدنی طبقات ارث را مشخص کرده است و طبق قانون اگر فرزندی نداشته باشد به طبقه دوم ارث می‌رسد.

      پاسخ

  6. ناشناس

    ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۲:۴۴ ب٫ظ

    اگرمرد از زنان دیگرش فرزند داشته باشد اما از زن اخرش فرزند نداشته باشد سهم ارث این زن چگونه است؟

    پاسخ

    • ریحانه شیشه گر

      ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۹:۰۳ ق٫ظ

      سلام، مهم این است که مرد فرزندی داشته باشد و تفاوتی نمی‌کند از کدام همسرش است در این صورت ارث زنان یک‌هشتم است که به‌صورت مساوی بین زنان تقسیم می‌شود.

      پاسخ

  7. هوشنگ

    ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۸:۴۳ ق٫ظ

    سلام ارس دای به ما نرسید گفتند مادر شما فوت شده است م بید چه بکنیم

    پاسخ

    • ریحانه شیشه گر

      ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۹:۰۴ ق٫ظ

      سلام، بله اگر مادر شما قبل از داییتان فوت کرده باشد ارثی به شما نمی‌رسد.

      پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

آیا مرد می‌تواند زن را از منزل بیرون کند؟

زمانی‌که شوهر، اقدام به بیرون کردن زن از خانه نماید، مانند آن است که به تکالیف خود در راست…