ازدواج موقت در این شرایط باطل است

۸
15
زمان مطالعه: 2 دقیقه
ازدواج موقت دارای شرایط و قوانین خاصی است و با نکاح دائم دارای تفاوت‌هایی است. یکی از این تفاوت‌ها نحوه باطل شدن عقد موقت است.
باطل شدن ازدواج موقت

یکی از انواع عقد نکاح، نکاح موقت است. ازدواج موقت نوعی ازدواج است که دارای زمان مشخصی است که این زمان حین عقد مشخص می‌شود. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع باطل شدن ازدواج موقت می‌پردازیم.

باطل کردن ازدواج موقت

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که در خصوص این نوع عقد مطرح می‌شود، نحوه باطل کردن عقد موقت است. به‌ این‌صورت که عقد موقت یا صیغه چگونه باطل می‌شود؟

در پاسخ به این سوال، ذکر چند نکته ضروری است. اولا اینکه در اصطلاح حقوقی، منظور از باطل بودن ازدواج موقت، آن است که عقد از ابتدا به‌صورت صحیح و قانونی منعقد نشده است. چرا که اگر صیغه باطل باشد، به این معنا است که اصلا عقد موقتی به وجود نیامده است و زن و مرد از همان اول به هم محرم نشده بودند. باطل بودن ازدواج موقت، صرفا در صورتی است که مدت زمان عقد موقت یا مهریه زن در عقد موقت مشخص نشده باشد.

اما اگر منظور از باطل کردن صیغه، راهی است که به وسیله آن می‌توان به عقد موقت یا صیغه یا ازدواج موقت خاتمه داد و به آن پایان بخشید، می‌توان این موضوع را تحت عنوان خاتمه عقد موقت مورد بررسی قرار داد.

ازدواج موقت

روش‌های انحلال عقد موقت

انقضای مدت در عقد موقت به این معناست که اگر مدت زمان عقد نکاح موقت یا صیغه که حین عقد موقت ذکر شده است به پایان برسد، زن و مرد خود به خود به یک‌دیگر محرم نیستند و عقد موقت پایان می‌یابد.

بذل مدت در عقد موقت به این معناست که مرد می‌تواند مدت زمانی از عقد موقت که باقی مانده است را به زن ببخشد و زوجین به یکدیگر محرم نباشند. این عمل که به اختیار مرد است، تحت عنوان بذل مدت یا بخشیدن مدت عقد موقت شناخته می‌شود.

بطلان ازدواج موقت

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب آیا بخشش مهریه در عقد موقت امکان دارد؟ را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

آیا پولی که اشتباه کارت به کارت شده را می‌توان پس گرفت؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که مبلغی را به اشتباه برای شخصی کارت به کارت کرده باشید. سپ…