آیا پریدن از خواب خطرناک است؟

۲۰
8
زمان مطالعه: 3 دقیقه
اگر هر شب از خواب بیدار می‌شوید یا در طول شب مکررا از خواب می‌پرید و برای دوباره به خواب رفتن مشکل دارید، ممکن است مشکلی داشته باشید.
دلایل پریدن از خواب چیست

اگر شما هم برخی شب‌ها ساعت ۳ بامداد به‌طور ناگهانی از خواب بیدار می‌شوید و دیگر خواب‌تان نمی‌برد با پدیده پریدن از خواب مواجه هستید. در این مواقع هر چه زمان می‌گذرد، بیشتر نگران می‌شوید که شاید تا صبح به خواب نروید. به‌زودی، زنگ ساعت شما به صدا درمی‌آید و به‌جای اینکه یک خواب عالی که به‌شدت به آن نیاز داشتید، کرده باشید، بداخلاق، خواب‌آلود و کاملا گیج هستید. در این شرایط بهترین کار چیست؟ در این مطلب از مجله دلتا به سوال دلایل پریدن از خواب چیست پاسخ می‌د‌هیم.

دلایل پریدن از خواب چیست؟

آیا بیدار شدن در نیمه‌ شب طبیعی است؟

بدون شک، بله. برای همه پیش می‌آید که در نیمه‌های شب از خواب بیدار شوند و این کاملا طبیعی است، حتی اگر چند بار در هفته این اتفاق بیفتد. اما اگر فکر می‌کنید که شاید کاری انجام می‌دهید که باعث بیدار شدن شما در نیمه‌شب می‌شود، وقت آن رسیده که آن‌ها را ریشه‌یابی کنید.

دلایل پریدن از خواب چیست؟

جت‌لگ (اختلالات خواب در سفر)

اگر اخیرا سفری داشته‌اید، می‌تواند مقصر اختلالات خواب شما باشد، به‌خصوص اگر منطقه زمانی را تغییر داده باشید. بدن شما ممکن است حداقل به چند روز نیاز داشته باشد تا خودش را با شرایط تطبیق دهد.

جت‌لگ (اختلالات خواب در سفر)

بهداشت خواب

متخصصین می‌گویند نحوه چیدمان اتاق خواب بسیار مهم است و می‌تواند بر کیفیت خواب شما در طول شب تاثیر بگذارد. اگر یک ساعت پیش از خواب تلویزیون تماشا می‌کردید، ایمیل چک می‌کردید یا بازی‌های ویدیویی انجام می‌دادید، احتمالا این همان چیزی است که باعث اختلال در خواب شما شده است. اگر به این مطالب علاقمندید مطلب ۵ روش برای بهبود کیفیت هوای خانه در روزهای آلوده را بخوانید.

بالا رفتن سن

یکی دیگر از دلایل این است که احتمالا شما مانند گذشته جوان نیستید. به گفته متخصصین با افزایش سن، کمیت و کیفیت خواب ما تغییر می‌کند. زمانی که در دهه ۵۰ زندگی خود هستید، احتمالا ۴۰ تا ۵۰ درصد از خواب عمیقی را که مثلا در دوران نوجوانی داشتید، از دست داده‌اید.

احساس اضطراب

در سه شب گذشته، ساعت‌ها بیدار مانده‌اید و حالا می‌ترسید که امشب هم دوباره این اتفاق بیفتد. ممکن است شروع به فکر کردن ‌کنید که خدای من، من فقط یک ساعت و نیم وقت دارم و بعد باید بیدار شوم. علاوه بر این‌ها اگر چیزی هم بوده باشد که در اوایل روز شما را آزار ‌داده که نمی‌توانید آن را از ذهنتان بیرون کنید، می‌تواند دلیل دیگری برای بیداری‌های ناگهانی در نیمه‌شب باشد.

احساس اضطراب

چیزی خورده‌ یا نوشیده‌اید

ممکن است ساعت ۴ بعد از ظهر شیرقهوه‌ای نوشیده‌اید و به همین دلیل است که شب خوابتان نمی‌برد. کافئین گیرنده‌های آدنوزین در مغز را می‌پوشاند، به همین دلیل است که پس از نوشیدن یک فنجان قهوه احساس هوشیاری و بیداری می‌کنید.

راهکارهایی برای رفع بی‌خوابی

  • از رختخواب بلند شوید و روی یک صندلی بنشینید (بهتر است در کنار تخت باشد) و به مدت پنج دقیقه کتاب یا مجله بخوانید.
  • بیدار شدن از خواب در نیمه شب را یک مساله عادی در نظر بگیرید. به جای وحشت از اینکه بیدار شده‌اید و نمی‌توانید دوباره بخوابید یک لحظه وقت بگذارید و به خود بگویید که این کاملا طبیعی است.
  • دمای اتاق خود را کاهش دهید.
  • به داستان‌های صوتی گوش دهید.

دلایل پریدن از خواب چیست؟

پیشنهاد مطالعه: از شما دعوت می‌کنیم مطلب تاثیر عجیب چاقی در زنده ماندن بیماران مبتلا به سرطان! را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

این ۵ غذا را در تابستان نخورید!

مصرف برخی از غذا‌ها در تابستان می‌تواند شما را دچار کم آبی و بیماری کند. در این مطلب با بر…