چطور خود را با دیگران مقایسه نکنیم؟

۴
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
شما بیشتر خودتان را با چه‌کسی مقایسه می‌کنید؟ اگر پاسخ این سؤال را نمی‌دانید، به آخرین باری فکر کنید که در رسانه‌های اجتماعی‌ می‌گشتید.
چطور از مقایسه خود با دیگران دست برداریم

قدمت مقایسه کردن خود با دیگران به‌اندازه قدمت بشر است و انسان از وقتی خود را شناخته شروع به مقایسه کردن خود با دیگران کرده است. در این مطلب از مجله دلتا به می‌خواهیم ببینیم چطور از مقایسه خود با دیگران دست برداریم. با ما همراه باشید.

تمرکز بیرونی را به تمرکز درونی تغییر دهید

برگرداندن نگاهتان از بیرون به درون کار آسانی نیست، اما ارزش امتحان‌کردن را دارد. باید دست از مقایسه کردن خود با دیگران بردارید، زیرا فقط خودتان می‌توانید به خودتان اعتبار ببخشید. ممکن است این کار کم‌ارزش به نظر برسد، اما بسیار مؤثر است.

اگر تاکنون این ایده را امتحان نکرده‌اید یا از تصور اینکه با خودتان تعامل داشته باشید می‌ترسید، مطمئنا اجرای این ایده در زندگی‌تان خیلی سخت خواهد بود. بهترین کار برای شروع این است که با مدیتیشن یا هر روش دیگری که می‌شناسید با خودتان خلوت کنید.

چطور از مقایسه خود با دیگران دست برداریم

میزان استفاده از رسانه‌های اجتماعی را محدود کنید

وقتی دائم برای اعتباربخشی به خود و زندگی‌تان به‌ بیرون نگاه می‌کنید، به‌راحتی در تله مقایسه اجتماعی می‌افتید. اگر می‌خواهید کمتر خودتان را با دیگران مقایسه کنید، زمان استفاده از رسانه‌های اجتماعی را محدود کنید. تصاویری که در آنجا می‌بینید اغلب به‌دقت طراحی شده‌اند تا لحظاتی بی‌عیب در زندگی آشفته دیگران را نشان دهند. اما باور کنید این عکس‌ها هیچ ارتباطی با زندگی‌های واقعی این افراد ندارند.

منبع محکمی از الهام بیابید

اشکالی ندارد یک یا دو نفر به‌عنوان منبع الهام در زندگی‌تان باشند. این مسئله می‌تواند تا حدودی هدایت بیرونی در زندگی‌تان ایجاد کند. نیازی نیست این افراد افرادی مشهور باشند، بلکه ممکن است این منبع الهام مربی یوگا، دوستی خوب، یکی از همکارانتان یا فردی باشد که در مسیری مشابه شما گام برمی‌دارد. وقتی احساس ناامیدبودن می‌کنید یا مسیرتان را گم کرده‌اید و ممکن است دوباره در تله مقایسه بیفتید، می‌توانید از این افراد الهام بگیرید.

چطور از مقایسه خود با دیگران دست برداریم

شکرگزار باشید تا در تله مقایسه نیفتید

اگر خود را متعهد کنید که عمیقا برای چیزهایی خوبی که در زندگی‌تان وجود دارند خوشحال باشید و آن‌ها را هر روز به خودتان یادآوری کنید. کمتر احتمال دارد در دام مقایسه گرفتار شوید. هروقت کسی یا چیزی می‌خواهد شما را دوباره به تله مقایسه بیندازد، فورا آن چیزهای خوب را به خودتان یادآوری کنید.

به‌علاوه، دیدن موفقیت دیگران نباید دنیای شما را به هم بریزد. حتی اگر فکر می‌کنید آن‌ها همان کاری را انجام می‌دهند که شما انجام می‌دهید، تلاش‌ها و موفقیت‌هایشان به خودشان تعلق دارد. از مقایسه کردن خود با دیگران دست بردارید، زیرا آنچه شما تجربه می‌کنید با آنچه آن‌ها تجربه می‌کنند تفاوت دارد.

مقایسه کردن خود با دیگران را انگیزه‌ای برای پیشرفت بدانید

تقلای انسان برای خواستن چیزی که متعلق به دیگران است وقت هدردادن است. مگر اینکه چیزی که در دیگران می‌بیند و می‌خواهد واقعا ارزشمند باشد. چه‌کسی را بیشتر از همه تحسین می‌کنید؟ چه نوع مقایسه‌ای می‌تواند به‌واقع برای شما مفید باشد؟ برای مثال، آیا افرادی را می‌شناسید که فوق‌العاده مهربان و باگذشت‌ هستند؟ آیا کسانی را می‌شناسید که با خوبی‌شان واقعا اثر مثبتی در دنیا می‌گذارند؟ به‌جای اینکه با افتادن در تلۀ مقایسۀ بیهوده وقت‌تان را تلف کنید، با مقایسه کردن خود با افراد مثبت اندیش و الهام‌بخش سعی کنید خودتان را به آنها شبیه کنید و فرد بهتری در زندگی‌تان باشید.

مقایسه کردن خود با دیگران را انگیزه‌ای برای پیشرفت بدانید

پیشنهاد مطالعه: مطلب این کارها عزت نفس شما را نابود می‌کند! را بخوانید.

۴ دیدگاه

 1. مهراب مهدیپور

  ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۱۱:۵۱ ق٫ظ

  ممنون بسیارعالی وبرایم مؤثر واقع شد دراین تلاطم امواجی که روح وروان راهدف وعامل افسردگی بارشد بیش ازپیش شده است ما بشدت نیازمند تفکرات وروش های مثبت ازنوع مذکور در دلتا هستیم برقرار باشید بدرود.

  پاسخ

  • الهام الهامی

   ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۱:۵۳ ب٫ظ

   سپاس از همراهی شما کاربر عزیز
   دقیقا همه افراد نیازمند تفکرات مثبت در تمامی زمینه‌ها هستند.

   پاسخ

 2. ناشناس

  ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۳:۱۹ ب٫ظ

 3. ناشناس

  ۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۸:۳۰ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در روانشناسی

همچنین بخوانید

تقویت حافظه با ۶ راهکار ساده

تقویت حافظه دغدغه این روزهای اکثر مردم شده است که برخلاف تصور عامه مردم نه‌تنها ارثی نیست؛…