در چه شرایطی نمی‌توان بدهکار را ممنوع‌الخروج کرد؟

۱
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تمامی افراد برای خروج از کشور خود و سفر به کشورهای دیگر دنیا آزاد هستند. تنها در صورتی می‌توان مانع خروج یک نفر از کشور شد که با حکم قانونی ممنوع‌الخروج شده باشد.
عدم ممنوع الخروجی بدهکار

ممنوع‌الخروجی به علت بدهی در انواع مختلفی مانند بدهی بانکی، بدهی مهریه، بدهی به شخص حقوقی و بدهی مالیاتی وجود دارد. در هر یک از انواع ممنوع‌الخروجی به علت بدهی باید به مراجع متفاوتی برای گرفتن این حکم مراجعه کرد. صدور حکم ممنوع‌الخروجی کار ساده‌ای نیست و باید دلایل محکم و مستندی برای صدور این حکم توسط مرجع مربوطه وجود داشته باشد. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع عدم ممنوع الخروجی بدهکار می‌پردازیم.

در چه شرایطی نمی‌توان بدهکار را ممنوع الخروج کرد؟

تنها زمانی فرد بدهکار که ممنوع‌الخروج شده است می‌تواند درخواست خروج از کشور را بدهد که یک بیماری سخت و غیرقابل درمان داشته باشد و عدم درمان وی در داخل کشور توسط پزشکان تایید شده باشد.

چه نهادهایی مسئول صدور حکم ممنوع الخروجی هستند؟

تنها چند نهاد در کشور وجود دارند که حکم ممنوع‌الخروجی به علت بدهی را صادر می‌کند. با توجه به نوع بدهی که ممکن است بدهی ناشی از مهریه یا مالیات یا غیره باشد، نهاد صادرکننده ممنوع‌الخروجی متفاوت است.

  • دادسرا: اولین نهادی که اجازه صدور حکم ممنوع‌الخروجی را دارد دادسرا است. اگر در دادسرا شخصی متهم شناخته شود و دادستان تشخیص دهد که حضور یا عدم حضور شخص متهم در کشور می‌تواند در روند پرونده مالی یا جنایی تاثیرگذار باشد، نسبت به صدور این حکم اقدام می‌کند.
  • اداره ثبت: افراد برای ثبت هر نوع بدهی که دارای سند رسمی است به اداره ثبت مراجعه می‌کنند و در همین اداره می‌توانند برای ممنوع‌الخروجی فرد بدهکار درخواست صادر کنند.
  • سازمان تامین اجتماعی، اداره دارایی و بانک مرکزی: نهادهای دولتی می‌توانند برای جلوگیری از خروج بدهکاران وام بانکی، بدهکاران مالیاتی و بدهکاران بیمه، حکم ممنوع‌الخروجی صادر کنند.

ممنوع الخروجی بدهکار

حکم ممنوع‌الخروجی تا چه زمانی اعتبار دارد؟

در صورت صدور حکم ممنوع‌الخروجی توسط دادگاه، این حکم تا شش ماه دارای اعتبار است. در‌صورتی‌که بعد از آن نیز بدهی فرد پرداخت نشده باشد، قابلیت تمدید دارد. این حکم بعد از صدور، تا ۲۰ روز مهلت اعتراض در دادگاه تجدیدنظر را دارد. بعد از شش ماه در صورت عدم تمدید توسط طلبکار یا طلبکاران، حکم به‌صورت خودکار از سیستم حذف می‌شود.

 ممنوع الخروج کردن بدهکار

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب توصیه های بسیار مهم در ضمانت از بدهی دیگران را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چگونه خیانت همسر خود را ثابت کنیم؟

به‌طور کلی هرگونه روابط خارج از عرف و خارج از چارچوب خانواده، شامل تمامی تعاملات نامشروع م…