آیا مستمری شوهر به همسر موقت او می‌رسد؟

۱۱
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
شاید ندانید که حقوق زن یا مرد شاغل پس از فوتش به چه کسی می‌رسد؟ یا اینکه مطلع نباشید آیا به همسر موقت نیز از مستمری مرد چیزی تعلق می‌گیرد یا خیر؟
دریافت مستمری شوهر توسط همسر موقت

در جهت حمایت از کارمندان و کارگران پس از فوت این افراد، مطابق قوانین تامین اجتماعی و استخدام کشوری، حقوقی که به این افراد پرداخت می‌شود قطع نشده و به خانواده آن‌ها پرداخت می‌شود. یکی از وراث، زوجه فرد فوت شده است. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع دریافت مستمری شوهر توسط همسر موقت می‌پردازیم.

شرایط زن برای دریافت حقوق شوهر متوفی خود

بر اساس قوانین تامین اجتماعی و به استناد بند ۱ ماده ۸۱ قانون تامین اجتماعی: «عیال دائم بیمه شده متوفی مادام که شوهر اختیار نکرده است.» از جمله بازماندگان متوفی است که استحقاق دریافت مستمری را خواهند داشت. نکته مهم که باید توجه شود آن است که به موجب بند ۱ ماده ۴۸ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱ که مقرر داشته است: «زوجه دائم متوفی از حقوق وظیفه یا مستمری وی برخوردار می‌گردد و ازدواج وی مانع دریافت حقوق مذکور نیست» قانون قبل منسوخ شده و از بین رفته است. بنابراین می‌توان گفت، در حال حاضر زن متوفی اگر ازدواج مجدد هم کرده باشد از مستمری شوهرش بهره‌مند می‌شود.

دریافت مستمری شوهر

استثنائاتی برای زن به منظور دریافت حقوق شوهر متوفی

گاهی شرایطی پیش می‌آید که برای وراث سوال پیش می‌آید که آیا مستمری و حقوق شوهر پس از فوت به همسر وی می‌رسد یا خیر؟ این شرایط به شرح زیر است:

زمانی‌که عقد نکاح میان زوجین از نوع عقد نکاح موقت باشد، همسر موقت حق دریافت مستمری شوهر خود را ندارد. در این شرایط این حقوق و مستمری به وی نمی‌رسد. به بیان دیگر زنی که در عقد موقت مرد است صلاحیت قانونی برای دریافت مستمری را ندارد. این مورد یکی از مهم‌ترین استثنائاتی است که برای دریافت مستمری زن در قانون وجود دارد.

همان‌گونه که در ابتدا بیان شد، ازدواج مجدد زن پس از فوت شوهر، مانع دریافت حقوق شوهر پس از مرگ وی نمی‌شود. نکته مهم دیگر آن است که اگر شوهر بعدی نیز فوت کند، بیشترین مستمری به زن پرداخت می‌شود. اگر علاقه‌مندید بدانید حقوق مرد و زن شاغل بعد از فوت به چه کسانی می‌رسد به مطلب نکات مهم درباره حقوق زن یا مرد شاغل بعد از فوت مراجعه کنید.

 مستمری شوهر

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب در این شرایط ارث به زن نمی‌رسد بلکه به دولت می‌رسد  را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
منبعbazarekar

۱۱ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۸:۱۸ ب٫ظ

 2. ناشناس

  ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۴:۲۶ ق٫ظ

 3. ناشناس

  ۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۸:۴۹ ب٫ظ

 4. فاطمه

  ۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۲:۱۱ ق٫ظ

  سوال بسیار مهم این است که اول به فکر زنده ها باشید بعد سراغ قانون برای مرده هادرمورد زنی که شوهرش بیمار وبیکاراست واویک تنه با رسنگین زندگی را می کشد چرا نباید حق اولاد یا حق همسر بگیرد به بهانه این که شوهرشمازنده است،،،، طلاق نگرفته اید،،،، شوهر شما باید دیوانه باشد این واقعا بی انصافی وظلم به زنی است که ۳۰ سال بدون هیچ حقی تلاش کرده تاحریم خانواده نپاشد

  پاسخ

  • ریحانه شیشه گر

   ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۹:۲۱ ق٫ظ

   سلام، قوانین برای تمام افراد جامعه است و همان‌طور که برای افراد زنده مطالبی تولید می‌شود باید پاسخ سوال کسانی که در مورد ارث خود می‌پرسند هم داده شود.

   پاسخ

 5. ناشناس

  ۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۱۱:۲۷ ب٫ظ

 6. رسول

  ۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۱۰:۲۱ ب٫ظ

  خوب

  پاسخ

 7. ناشناس

  ۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۸:۱۱ ب٫ظ

  مگرطبق شرع وعرف نفقه زن به عهده شوهرنیست پس درازدواج دوم نیز نفقه زن بعهده شوهرش میباشد بنابراین منطقی نیست درازدواج دوم مستمری شوهر فوت شده را دریافت کند اتفاقا تا ازدواج نکرده محق میباشد الان دختری که ازدواج میکند ازتکفل پدر خارج میشود این دوقانون مغایرهم هستند حتی مبلغ جزیی حق اولاد راقطع میکنندواقعا باید این دوقانون راکنارهم ببینند

  پاسخ

  • ریحانه شیشه گر

   ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۹:۲۲ ق٫ظ

   بله طبق قانون نفقه بر عهده مرد است.

   پاسخ

 8. ناشناس

  ۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۷:۲۳ ب٫ظ

 9. ناشناس

  ۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۶:۴۲ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

آیا پولی که اشتباه کارت به کارت شده را می‌توان پس گرفت؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که مبلغی را به اشتباه برای شخصی کارت به کارت کرده باشید. سپ…