در این شرایط می‌توان به زن مهریه نداد

۱۶
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
زن مالک مهریه هست و حق هرگونه دخل و تصرفی را در آن دارد. بنابراین حتی اگر زنی از همسر خود تمکین نکند، باز مالک مهریه است و می‌تواند آن را دریافت کند اما شرایطی وجود دارد که ممکن است مهریه به زن تعلق نگیرد.
عدم تعلق مهریه به زن

بر اساس قانون ایران، یکی از حقوق زنان دریافت مهریه است. بعد از عقد نکاح، مرد به نسبت مهریه که در عقدنامه مشخص شده است به همسر خود بدهکار شده است و هر زمانی‌که زوجه درخواست کند باید آن را پرداخت کند. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع عدم تعلق مهریه به زن می‌پردازیم.

شرایط عدم تعلق مهریه به زن

 • یکی از این موارد، زمانی است که عقد نکاح بنا به دلایلی باطل باشد و رابطه زناشویی نیز بین زوجین رخ نداده باشد. در این شرایط مهریه‌ای به زن تعلق نمی‌گیرد. زیرا عقد نکاحی که به‌واسطه آن به زن تعلق گرفته بود باطل اعلام شده است. بنابراین هم عقد نکاح و هم مهریه‌ای که هنگام این عقد مشخص شده است به درستی انجام نشده است.
 • دومین موردی که به زن مهریه تعلق نمی‌گیرد زمانی است که زوجین هنگام عقد نکاح مهریه‌ای تعیین نکرده باشند و قبل از تعیین آن زن فوت کند. نکته مهم در این مورد آن است که رابطه زناشویی نیز بین زوجین رخ نداده است اما اگر رابطه زناشویی شکل گرفته باشد، زن می‌تواند به میزان مهرالمثل، مهریه مطالبه کند. (مهرالمثل به مهریه‌ای گفته می‌شود که براساس عرف و عادت و شرایطی مانند زیبایی، تحصیلات و غیره زن تعیین می‌شود.)

عدم تعلق مهریه

 • گاهی مهریه به زن تعلق می‌گیرد اما این مهریه به‌صورت کامل به وی نمی‌رسد. به عنوان مثال اگر زوجین در دوران نامزدی و قبل از رابطه زناشویی قصد جدایی داشته باشد و زوجه دوشیزه باشد. در این شرایط مهریه وی نصف می‌شود. حتی اگر مرد کل مهریه را پرداخت کرده باشد می‌تواند نصف آن را از زوجه پس ‌بگیرد.
 • طبق ماده ۱۱۰۱ قانون مدنی، اگر عقد نکاح به هر دلیلی فسخ شود و رابطه زناشویی بین زوجین رخ نداده باشد، به زن مهریه تعلق نمی‌گیرد. این حالت فقط یک استثنا دارد آن هم زمانی است که مرد ناتوانی جنسی (عنن) داشته باشد و به این دلیل عقد نکاح فسخ شود. در این مورد زن مستحق نصف مهریه است.

مطالبه مهریه

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب آیا طلاق به دلیل افسردگی یکی از زوجین امکان دارد؟ را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
منبعheyvalaw

۱۶ دیدگاه

 1. محمدعباسی

  ۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۷:۵۷ ب٫ظ

  با سلام واحترام….
  خانم شیشه گر سپاسگزارم

  پاسخ

  • ریحانه شیشه گر

   ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۹:۲۳ ق٫ظ

   سلام ممنون از شما که ما رو همراهی می‌کنید.

   پاسخ

 2. من زن ایرانی هستم‌

  ۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۴:۴۶ ب٫ظ

  متاسفانه الان شده برای دخت خانمها و بیوه ها شده تجارت می‌آیند پسر بدبخت مردم گل می‌زنند با زبان بازی و وقتی عقد تمام شد ماحرا شروع میشه و پسر مردم را بدبخت و سرخورده می‌کنند دولت محترم و قضات محترم می دانند چقدر دخترهای الان دلال شدن و پول دوست همه زندگی شان پول که از پسر بدبخت را تیع بزنند یک ماشین ا۷رین مدل با مهریه بخرند و سراغ دومی و سومی وو دولت محترم وقوقضاییه محترم باید جلوی این فاجعه انسانی را بگیر و نگذارد دخترخانم ها پسرهای مردم را بدبختدکنند برای این هستدپسرهادمیترسد اذواج بکنند چون از هر طرفی نگاه می‌کنیم که پسر فلانی دختر مهره اش اجرا گذاشته بگیره این رسمش نیست که باعت بشه مرد از عهده این مهریه برنیاید دست به خودکشی می‌زند و خداوند هیچوقت راضی به قانون کلک دخترها راضی یا مرد آنقدر تحت فشار هست که به طرف مواد مخدر می‌رود من خودم زن هستم خجالت میکشم از دولت محترم خواهش میکنم که قانونی باشد که جلوی این فجایع ناگوار بگیرد

  پاسخ

  • ریحانه شیشه گر

   ۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۸:۵۸ ق٫ظ

   سلام ممنون از نظر شما، مهریه حق زن است و طبق قانون مرد باید آن را پرداخت کند اما امکان توافق وجود دارد یا زن می‌تواند مهریه خود را ببخشد. زوجین قبل از ازدواج باید مهریه‌ای را تعیین کنند تا مرد بتواند از پس آن برآید.

   پاسخ

  • ناشناس

   ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۱۰:۱۶ ب٫ظ

 3. ناشناس

  ۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۱۰:۴۸ ب٫ظ

  با نهایت تاسف در مورد پرداخت مهریه به زن هم مانند سایر امور هیچ تضمینی برای پرداخت علیرغم کلییه شرایط زن وجود ندارد ودر بیشتر موارد حقوق زن پایمال شده ومیشود بنابراین این صحبتهای وکلا ارزشی ندارد وقانونی در این مملکت اجرا نمیشود تا این اجرا بشه .

  پاسخ

  • ریحانه شیشه گر

   ۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۸:۵۶ ق٫ظ

   سلام ممنون از نظر شما. مهریه حق زن است و در دادگاه نیز به نفع زن حکم صادر می‌شود.

   پاسخ

 4. ناشناس

  ۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۲:۱۸ ق٫ظ

 5. ناشناس

  ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ در ۱۱:۳۴ ب٫ظ

 6. ناشناس

  ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ در ۱۱:۵۷ ق٫ظ

 7. سعیدی

  ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ در ۱۱:۴۹ ق٫ظ

  فوق‌العاده برای قضاوت

  پاسخ

  • ریحانه شیشه گر

   ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ در ۱:۵۶ ب٫ظ

   ممنون از همراهی شما

   پاسخ

   • محمدعباسی

    ۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۸:۱۵ ب٫ظ

    ” زن _مالک _مهریه 《 …‌…. 》. ”

    کاش می‌شد که در این باره ، اختلادی کرد.
    از نظر بنده ،اگر این امکان فراهم گردد. هم مخاطبان و کاربران این مباحث را (به‌زبان‌ساده)درک خواهند کرد و هم اینکه بیشتر مسائلی که در ذهن مخاطب یا دنبال کننده را به خود درگیر کرده است ، پرداخته می‌شود.

    پاسخ

    • ریحانه شیشه گر

     ۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ در ۸:۵۸ ق٫ظ

     ممنون از نظر شما.

     پاسخ

 8. ناشناس

  ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ در ۱۱:۴۱ ق٫ظ

 9. ناشناس

  ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ در ۱۱:۱۷ ق٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

نحوه تقسیم هزینه آسانسور را جدی بگیرید

آسانسور از جمله بخش‌های مشاء ساختمان محسوب می‌شود که هزینه‌های آن برعهده تمام ساکنان یک سا…