طلاق به دلیل تنفر زن از شوهر

۹
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اگر زنی از شوهر خود تنفر داشته باشد در قانون مدنی برای طلاق وی راهکاری تحت عنوان طلاق خلع و مبارات بیان شده است.
طلاق گرفتن به دلیل تنفر

طلاق به دلیل تنفر زن از شوهر، یکی از مواردی است که در دادگاه‌های خانواده بسیار به چشم می‌خورد. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع طلاق گرفتن به دلیل تنفر می‌پردازیم.

طلاق خلع

در این نوع طلاق، زن از شوهر خود تنفر دارد بنابراین با توجه به قانون، می‌تواند با بخشیدن مالی که در بیشتر مواقع مهریه است، همسرش را به طلاق راضی کند.

در ماده ۱۱۴۶ قانون مدنی، طلاق خلع تعریف شده است. براساس این ماده، تعریف طلاق خلع عبارت است از اینکه «زن به‌واسطه کراهتی که از شوهر خود دارد، در مقابل مالی که به شوهر می‌دهد، طلاق بگیرد؛ اعم از اینکه مال مزبور عین مهر یا معادل آن یا بیشتر یا کمتر از مهر باشد.»

زن در طلاق خلع چه مقداری باید به شوهرش ببخشد؟

اصطلاح «مهرم حلال؛ جونم آزاد» که در عرف رایج است، اشاره به طلاق خلع دارد. در این طلاق مالی که به مرد بخشیده می‌شود، امکان دارد به‌اندازه مهریه زن باشد. حتی گاهی پیش می‌آید میزان این مال بیشتر یا کمتر از مهریه باشد.

طلاق مبارات

طلاق مبارات در واقع در اصطلاح عموم مردم همان طلاق توافقی شناخته می‌شود. در واقع زن و مرد به‌واسطه تنفر و کراهتی که از یکدیگر دارند، در خصوص موضوعات مختلف توافق می‌کنند. سپس زوجین به دادگاه مراجعه کرده و پس از سپری کردن مراحل طلاق، از یکدیگر جدا می‌شوند.

طلاق خلع و مبارات

آیا در طلاق مبارات نیز زن باید مالی به مرد ببخشد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت، بله در این نوع طلاق نیز زن باید مالی را به مرد ببخشد. لازم به ذکر است که در این طلاق به دلیل اینکه تنفر بین زن و مرد دو طرفه است، زن لازم نیست بیشتر از مهریه مالی را به همسرش ببخشد.

طلاق به دلیل تنفر

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب آیا طلاق به دلیل افسردگی یکی از زوجین امکان دارد؟ را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

آیا زن می‌تواند جدا از شوهر خود زندگی کند؟

از جمله نکاتی که باید دانست آن است هدف از زندگی زناشویی و ازدواج، زندگی کردن زوجین در کنار…