نگین گردشگری غرب ایران کجاست؟

۱۳
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
نام مریوان سال‌هاست که به‌عنوان نگین گردشگری غرب ایران بر سر زبان‌ها است.
جاذبه های گردشگری مریوان

مریوان نام و آوازه‌ جهانی دارد. شهرت آن به دلیل وجود یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین دریاچه‌های آب شیرین جهان به نام «زریوار» است که سال‌ها است همچون نگین فیروزه‌ای بر انگشتری، در شهر پر جاذبه مریوان می‌درخشد. برای آشنایی با جاذبه های گردشگری مریوان مطلب ما را در مجله دلتا دنبال کنید.

معرفی شهر مریوان

مریوان از شهرهای مهم استان کردستان است. مردمان مریوان از نژاد «ماد آریایی» هستند که ریشه در اولین اقوام ساکن منطقه دارد و اهالی آن به زبان کردی سورانی صحبت می‌کنند و اغلب پیرو دین اسلام و مذهب سنی شافعی هستند.

جاهای دیدنی سنندج و مریوان

جاذبه های گردشگری مریوان

زریوار قلب تپنده مریوان

دریاچه زریوار تالابی با جلوه‌های زیبا و دیدنی است که می‌تواند ساعت‌ها و حتی روزها عاشقان طبیعت را با زیبایی‌هایش مشغول سازد. این چشمه آب شیرین، با ارتفاع یک هزار و ۲۸۵ متری از سطح دریا و طول ۶، به‌عنوان تالاب زریوار در کنوانسیون جهانی رامسر ثبت شده است و از منابع تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست است.

اگر به این دست مطالب علاقه‌مند هستید مطلب بهار به کجا سفر کنیم را هم بخوانید.

جاهای دیدنی سنندج و مریوان

غار کونا شم شم

این غار، یکی از غارهای زیبای استان کردستان است که در میان کوه‌های شمالی شرقی شهرستان مریوان قرار گرفته است. این غار که در نزدیکی روستای تراق تپه و در منطقه سرسبز و با صفایی به نام “کوه چهل چشمه” قرار دارد و حدود ۱۶۵ کیلومتر با شهر سنندج فاصله دارد. غار کونا شم شم در طول میلیون‌ها سال در دل کوه‌های آهکی این منطقه ایجاد شده است. گویا در گذشته‌هایی نه چندان دور، غار کونا شم شم سه دهانه و ورودی کوچک و بزرگ داشته است. البته امروزه فقط دو دهانه از آن‌ها باقی مانده و دهانه سوم در اثر ریزش سنگ‌های کوه پر شده است. این غار از غارهای نسبتا کوچک است که کمتر از ۵۰۰ متر وسعت دارد.

دشت بیلو

در ۱۵ کیلومتری از شهرستان مریوان، یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری طبیعی قرار گرفته است که از آن به نام «دشت بیلو» یاد می‌شود. دشتی با بهره‌مندی از پوشش گیاهی مطلوب، چشمه‌های متعدد و حضور جنگل‌های پیرامون که یکی از مکان‌های محبوب و مناسب برای گردش و مسافرت در این شهرستان تبدیل شده است.

طبیعت زیبا، نشاط و خرمی دشت و چشم‌اندازهای خیره‌کننده در این نقطه از مریوان، در ایام مختلف سال مخصوصا در روزهای نوروز و تعطیلات آخر هفته، میزبان جمع زیادی از مردم محلی و روستاییان است.

مریوان کجاست

بهترین زمان سفر به مریوان

بهترین ایام برای سفر به مریوان، فصل بهار است. چراکه این شهر در زمستان بسیار سرد است.

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطالب گردشگری سری هم به زیباترین مسیر ریلی ایران کدام است؟ بزنید.

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

۷ جای دیدنی تهران که هر ایرانی باید ببیند

اگر در نوروز یا روز تعطیلی که خانه مانده‌اید، حوصله‌تان سررفته یا اصلا اگر به تهران سفر کر…