چند پیش‌غذای مفید و خوشمزه برای افطار

۱۴
3
زمان مطالعه: 3 دقیقه
در میان خوراکی‌های متنوع ماه رمضان پیش‌‌غذاهایی مانند فرنی، شله زرد، شیر برنج، حلوا، سوپ، آش رشته و حلیم در وعده و میان‌وعده‌های افطار تا سحر استفاده می‌شوند.
چند پیش غذای مفید برای افطار

وقتی حرف از ماه رمضان به میان می‌آید همه ما دوست داریم لذت‌بخش‌ترین و خوشمزه‌ترین خوراکی‌ها را زمان افطار مصرف کنیم. اما گاهی باید برای سلامت بدن‌مان دقت کنیم که غذاهای مفیدتری را به بدن خود برسانیم. با مجله دلتا همراه باشید تا چند پیش غذای مفید برای افطار را یاد بگیرید.

با توجه به اینکه در ماه رمضان معده ساعات بیشتری خالی می‌ماند، بهتر است به‌خصوص در وعده افطار از غذاهای لطیف مثل فرنی، حریره بادام، شیر برنج، شله زرد و سوپ رقیق استفاده شود.

فرنی یکی از چند پیش غذای مفید برای افطار

مزاج این غذا معتدل رو به گرم است و وقتی گرمی این غذا بیشتر می‌شود که شیرین‌کننده‌هایی مثل شکر، شیره انگور و عسل به آن اضافه شوند. شیرینی‌ها مزاج گرمی دارند و هرچه خوردنی شیرینی‌تر باشد، مزاج آن گرم‌تر می‌شود. طرز تهیه فرنی با آرد گندم را در مجله بخوانید.

غذای مفید برای افطار

شیربرنج و حلیم

شیربرنج از ترکیب شیر و برنج کاملا پخته‌شده و شکر تهیه می‌شود. البته بهتر است در زمان طبخ شیربرنج شکر به آن اضافه نشود؛ بلکه در زمان مصرف بر اساس ذائقه و نیاز به میزان کم از شیرین‌کننده استفاده شود. حلیم با مرغ یک افطاری سبک و سریع است که دستور آن در مجله آمده است.

حلیم

شله زرد

از دیدگاه طب سنتی شله‌زرد در گروه غذاهای تقویت کننده قرار دارد. زعفران و گلاب آن اثرات شادی‌بخش داشته و سبب تقویت سیستم گوارشی شده و به هضم بهتر کمک می‌کند. روش پخت شله زرد بدون قند را در مجله بخوانید.

شله زرد

حلوا و آش رشته، غذاهایی غلیظ

حلوا از ترکیب آرد، روغن و شکر تهیه و غذای سنگین، غلیظ و دیرهضم است. با توجه به اینکه از چه ترکیباتی در آن بیشتر استفاده می‌شود و هزینه متفاوتی دارد؛ در کل مزاج این غذا گرم است و هر چقدر روغن و آرد آن بیشتر باشد، ثقیل‌تر است و نباید در وعده افطار از آن استفاده شود. مصرف زعفران و گلاب در این غذا می‌تواند مزاج آن را گرم‌تر کند. حلوای سه آرد یک روش جدید برای پخت حلوا است.

هرچه آش رقیق‌تر باشد، لطیف‌تر است و گوارش و هضم بهتری دارد. بهتر است از مصرف آش رشته در ماه رمضان پرهیز شود.

حلوای سه آرد

سوپ و آش

آش جو، آش ماش، آش برنج و آش‌های محلی که در آن‌ها از سبزیجات مختلفی استفاده می‌شود، در گروه آش‌های مناسب ماه مبارک رمضان هستند. هر چه آش و سوپ رقیق‌تر، کم حبوبات‌تر و سبزیجات تازه بیشتری در آن استفاده شود برای وعده افطار مناسب‌تر است. آش کله گنجشکی یک آش ساده مخصوص افطار است.

تهیه آش کله گنجشکی

پیشنهاد مطالعه: برای دیدن مطالب بیشتر از آشپزی چطور دلمه برگ مو درست کنیم؟ را بخوانید.

بیشتر ببینید در آشپزی

همچنین بخوانید

سورمه کباب غذای بی‌نظیر گیلانی با بادمجان

سورمه کباب در کشور ترکیه نیز تهیه می‌شود. این غذا از یک لایه سس با بادمجان و فلفل دلمه کبا…