زیباترین مسیر ریلی ایران کدام است؟

۱۱
10
زمان مطالعه: 3 دقیقه
برای فرار کردن از شلوغی و خطرهای جاده‌های بین شهری سفر به شمال با قطار یکی از بهترین انتخاب‌هاست.
زیباترین مسیر ریلی ایران

جاده‌های شمالی ایران به دلیل طبیعت بکر و مناظر زیبایشان در طول سال مسافران بسیاری را به سمت خود می‌کشند. اما سفر با خودرو شخصی در این جاده با یک‌سری معایبی روبه‌روست؛ چراکه این جاده‌ها معمولا بسیار شلوغ و پرطرفدارند. از این رو مسیرهای ریلی شمال کشور که هم خلوت‌تر و هم بسیار زیبا هستند، می‌توانند برای طبیعت‌گردی انتخاب مناسبی باشند. برای آشنایی با زیباترین مسیر ریلی ایران مطلب ما را در مجله دلتا دنبال کنید.

مسیر قطار تهران تا ورسک

در این مسیر منتظر رسیدن به دالان‌های بهشتی باشید. در این مسیر، بعد از گرمسار، قطار مسیرش را در راهی سرسبز و تماشایی ادامه می‌دهد و اولین شهری که به آن می‌رسد فیروزکوه است.

اگر می‌خواهید به تنگه واشی بروید در ایستگاه فیروزکوه پیاده‌ شوید و با تاکسی خودتان را به این تفرجگاه خوش‌ آب‌و‌هوای تاریخی برسانید.

زیباترین مسیر ریلی جهان

بعد از اینکه قطار از ایستگاه فیروزکوه گذشت در راه از کدوک گذر می‌کند، شهری با جاذبه‌های گردشگری طبیعی مثل چشمه‌ها، رود‌ها و دره‌های دیدنی است و حدفاصل فیروزکوه تا سوادکوه یکی از دیدنی‌ترین مسیرهای این مسیر ریلی است.

پل ورسک از دیدنی‌های سوادکوه است که از شاهکارهای مهندسی ایران است.

اگر به این دست مطالب علاقه‌مند هستید مطلب مدرن‌ترین شهرهای جهان کدام‌اند؟ را هم بخوانید.

سه خط طلا در پل ورسک

در زمان ساختن خط راه آهن در روستای ورسک مهندس‌ها متوجه شدند با توجه به شیب کوه، خط راه آهن این مسیر به صورت پله‌ای و در سه مسیر روی کوه ساخته می‌شود. بعد از این تصمیم و برای کم‌ کردن شیب کوه، افزایش قدرت و سرعت لوکوموتیو مسیر عبور از دامنه کوه را روی کوه به‌شکل سه پله طراحی کردند که به سه خط طلا معروف شد.

زیباترین مسیر ریلی جهان

ادامه مسیر از ورسک تا ساری

بعد از اینکه قطار از پل ورسک و شهر سوادکوه گذشت، کوه‌ها بیشتر از قبل حالت جنگلی به خود می‌گیرند. اگر می‌خواهید به دریاچه شورمست بروید باید در ایستگاه پل سفید پیاده شوید و به مسیرتان ادامه دهید. ایستگاه بعدی زیرآب نام دارد. اگر در این ایستگاه پیاده شوید می‌توانید به دیدن جاذبه‌هایی مثل آبشار ولیلا،‌ پارک جنگلی جوارم و دریاچه سد البرز بروید.

بعد از ایستگاه زیر‌آب نوبت به توقف در ایستگاه شیرگاه می‌رسد و هرچه جلوتر می‌رویم طبیعت زیباتر از قبل می‌شود. پل سرتپه یکی از دیدنی‌های شیرگاه است. بعد از اینکه از قطار این ایستگاه را ترک کرد توقفگاه بعدی در قائم‌شهر است.

قائم‌شهر یکی از دیدنی‌ترین شهرهای استان مازندران است که طبیعت فوق‌العاده‌ای دارد.

گردشگرانی که مقصدشان این شهر است در این ایستگاه از قطار پیاده می‌شوند. دریاچه گل‌پل،‌ پارک جنگلی تلار و آب‌بندان ساروکلا تعدادی از جاذبه‌های گردشگری قائم‌شهر به شمار می‌روند.

مسیر ریلی شمال کشور

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطالب گردشگری سری هم به علاقه‌مندان به دنیای خودرو حتما از این جاذبه گردشگری دیدن کنند! بزنید

دانلود اپلیکیشن
 • عجیب ترین حمام های جهان

  عجیب‌ترین حمام‌های جهان

  حمام‌های عجیب در سراسر دنیا یکی از جاذبه‌های گردشگری به شمار می‌روند که شاید کمتر اسم آن‌ه…
 • جاهای دیدنی شهر نور

  برترین جاهای دیدنی شهر نور

  شهر دیدنی و جذاب نور از دیگر جاذبه‌های پرطرفدار و گردشگری در ایران محسوب می‌شود. شهرهای شم…
 • کوچک ترین کشورهای جهان

  کوچک‌ترین کشورهای جهان کدام‌اند؟

  کشورهایی در دنیا وجود دارند که بسیار کوچک هستند. همچنین این کشورها موقعیت‌های جغرافیایی خا…
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

عجیب‌ترین حمام‌های جهان

حمام‌های عجیب در سراسر دنیا یکی از جاذبه‌های گردشگری به شمار می‌روند که شاید کمتر اسم آن‌ه…