خانه نکات حقوقی خسارت وارد بر املاک اجاره ای چگونه جبران می شود

خسارت وارد بر املاک اجاره ای چگونه جبران می شود

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تأخیر در بازگرداندن مبلغ رهن به مستأجر باعث وارد شدن خسارت به او می‎شود. از طرفی ممکن است مستأجر در اثر استفاده از ملک خسارت‎هایی بر ملک وارد کرده باشد.
املا

 املاک اجاره‎ای  با مجموع حقوقی که برای دو طرف قرارداد اجاره  به وجود می‎آورد تکالیفی را در بر دارد.

  تأخیر در بازگرداندن مبلغ رهن به مستأجر باعث وارد شدن خسارت به او می‎شود. از طرفی ممکن است مستأجر دراستفاده از ملک خسارت‎هایی بر آن وارد کرده باشد. دریافت  هریک ازاین خسارات برابر قانون  شرایطی دارد که در این نوشتار به آن می‎پردازیم.

خسارت تأخیر در بازگرداندن مبلغ رهن

پس از پایان مدت اجاره و در صورت  تمدید نشدن قرارداد، موجر  وظیفه دارد  مبلغی را که به عنوان رهن  ملک در ابتدای قرارداد از مستأجر دریافت کرده به او بازگرداند . تأخیر در این کار باعث ورود خسارت به مستأجر می‎شود. در محاکم ، معیار برای  تشخیص میزان خسارت به مستأجر ، شاخص بانک مرکزی و نه از طریق تشخیص کارشناس در نظر گرفته می‎شود.

طلبکار در صورتی استحقاق دریافت خسارت  خود را دارد که ابتدا طلب خود را به صورت کتبی و از طریق تقدیم اظهارنامه یا به هر طریقی مطالبه کند.

زمانی که مستأجر خسارت خود را مطالبه می‌کند، اگر موجر تمکن مالی نداشته باشد، خسارت به مستأجر تعلق نمی‌گیرد؛ اما اگر خسارت وارده مستند به چک باشد یعنی چک با عدم پرداخت مواجه شده باشد از تاریخ سررسید چک، آن مبلغ ، طبق شاخص بانک مرکزی محاسبه می‌شود.

املاک رهنی

جبران خسارت‌ از محل رهن

سوالی که در اینجا ممکن است پیش آید، این است که آیا موجر می‌تواند خسارت‌های وارده به ملک را از  مبلغ رهن مستأجر کسر کند و بقیه را به وی بپردازد؟ طبق قانون  روابط موجر و مستأجر سال ۷۶ به موجر اختیار داده شده که دادخواستی مبنی بر مطالبه‌ خسارت یا هزینه‌های پرداخت شده توسط موجر که بر عهده مستأجر بوده است، به دادگاه ارائه دهد.

اگر موجر گواهی ارائه دادخواست دریافت کرده و آنرا به دادگاه اجرای احکام تحویل دهد ، به میزان مبلغی که موجر ادعا کرده، اجرای احکام به هنگام تخلیه ملک، مبلغی را که مستأجر به عنوان رهن به او داده است نگه می‌دارد تا به آن رسیدگی شود. دراملاک اجاره ای قانون دست مالک را باز گذاشته و به نفع موجر است.

در صورتی که مبلغ رهن مستأجر آماده باشد و ملک نیز توسط او تخلیه شده باشد، اگر خسارتی از جانب مستأجر به ملک مذکور وارد شده باشد موجر می‌تواند به میزان خسارت وارد شده به ملک، از پولی که به عنوان رهن از مستأجر گرفته و در واقع ضمانتی از سوی مستأجر است، کسر کند و باقی مبلغ را به مستأجر برگرداند.

در صورتی که خسارت وارده به ملک بدون تقصیر مستأجر باشد، برای مثال خسارت ملک به دلیل عوامل طبیعی همچون زلزله سیل و غیره باشد، مستأجر  وظیفه‌ای در قبال پرداخت خسارت ندارد؛ اما در صورتی که خسارت وارد شده از طرف مستأجر بوده و وی در نگهداری از ملک کوتاهی کرده باشد، مستأجر مکلف به پرداخت خسارت خواهد بود.

برای مطالعه بیشتر به نکات حقوقی ملکی، دانستنی های حقوقی ملکی، مجله دلتا مراجعه شود.

 • دریافت مهریه بیش از ۱۱۰ سکه

  مهریه بیش از ۱۱۰ سکه چگونه وصول می‌شود؟

  یکی از مهم‌ترین حقوق مالی که در ازدواج برای زن ایجاد می‌شود مهریه است. …
 • نحله ایام زوجیت

  دریافت نحله ایام زوجیت

  با توجه به سنوات زندگی مشترک و نوع کارهایی که زوجه در خانه شوهر انجام داده و وضع مالی زوج،…
 • مجازات جعل سند

  جعل سند چه مجازاتی دارد؟

  هدف از ایجاد یک سند جعلی سوءاستفاده از مفاد آن است که به این طریق شخص یا اشخاصی سند مجعول …
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

مهریه بیش از ۱۱۰ سکه چگونه وصول می‌شود؟

یکی از مهم‌ترین حقوق مالی که در ازدواج برای زن ایجاد می‌شود مهریه است. …