این نکات را در قرارداد اجاره نباید فراموش کنید

۲
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
امروزه باتوجه به افزایش قیمت مسکن، افراد چاره‌ای جز اجاره‌نشینی ندارند. بنابراین افراد باید به نکات مهم در مورد اجاره توجه داشته باشند.
نکاتی برای قرارداد اجاره

با در نظر گرفتن آمار صاحب‌خانه‌ها و روابط آن‌ها با مستأجران خود، می‌توان گفت که طیف وسیعی از جمعیت کشور با مسئله‌ای تحت عنوان اجاره درگیر هستند. به همین خاطر، آگاهی از قوانین مربوط به اجاره مسکن، هم برای صاحب‌خانه‌ها و هم برای مستأجران امری ضروری است. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع نکاتی برای قرارداد اجاره می‌پردازیم.

پرداخت هزینه شارژ ساختمان با کیست؟

در مورد این موضوع قانون خاصی وجود ندارد و خود مستاجر و صاحبخانه باید توافقات لازم را انجام دهند. پرداخت هزینه مشترک مانند شارژ ساختمان از جمله مواردی است که باید در قرارداد اجاره تکلیف آن مشخص شود. همچنین باید گفت از آن‌جایی که شارژ، صرف مخارج عمومی ساختمان می‌شود، بنابراین باید مستاجر آن را پرداخت کند.

 آیا مستأجر باید هزینه‌ تعمیرات را پرداخت کند؟

دو دسته تعمیرات در ساختمان وجود دارد. تعمیرات جزئی و تعمیرات اساسی. تعمیرات جزئی مانند تعویض لامپ برای استفاده‌های کوتاه مدت هستند. این تعمیرات چون از مصارف جاری محسوب می‌شوند بنابراین باید توسط مستاجر پرداخت شود.

تعمیرات اساسی مانند هزینه رنگ‌آمیزی و خرابی کلی سیستم گرم‌کننده است که صاحبخانه باید هزینه این تعمیرات را پرداخت کند.

چرا باید در ازای پرداخت اجاره‌بها رسید گرفت؟

ممکن است برخی تصور کنند که أخذ رسید در ازای پرداخت اجاره بها کار درستی نیست و نشانه‌ بی‌اعتمادی است؛ اما حقیقت آن است که دریافت رسید تنها مدرک معتبر برای پرداخت اجاره بها است و اگر روزی صاحب‌خانه به هر دلیلی ادعایی مبنی بر عدم پرداخت اجاره بها از سوی مستأجر طرح کرد، می‌توان به این رسیدها استناد نمود.

برخی تصور می‌کنند گرفتن رسید در ازای اجاره‌بها کار درستی نیست و نشانه بی‌اعتمادی به طرف مقابل است اما رسید دریافتی تنها مدرک معتبر برای پرداخت اجاره‌بها است. اگر روزی صاحبخانه به هر دلیلی به دادگاه مراجعه کند و ادعایی مبنی بر عدم پرداخت اجاره‌بها از سوی مستاجر طرح کند، می‌توان به این رسیدها استناد نمود.

اول دریافت ودیعه بعد امضا

قبل از آن‌که ودیعه را دریافت نکرده‌اید، هیچ برگه‌ای مبنی بر دریافت آن را امضا نکنید. زیرا اعتمادی بین مستاجر و صاحبخانه ایجاد می‌شود. طرفین فرم‌هایی را بر اساس همین اعتماد امضا می‌کنند که این خود یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات است.

ملکی را اجاره کن که تخلیه شده باشد

یکی از مشکلاتی که ممکن است با آن رو‌به‌رو شوید آن است که مستاجر قبلی به دلایل مختلف مانند عدم پرداخت پول پیش توسط صاحبخانه یا پیدا نکردن خانه مورد نظر در زمان مورد نظر ملک را تخلیه نکرده باشد که خود این موضوع باعث بلاتکلیف شدن شما می‌شود.

بنابراین به شما توصیه می‌شود قبل از اینکه خانه فعلی خود را تخلیه کنید از تخلیه کامل ملک جدید مطمئن شوید.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با نکات حقوقی در این زمینه، در این موارد می‌توان حکم تخلیه مستاجر بد را گرفت   را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

آیا اجازه شوهر برای عمل لاغری لازم است؟

در حال حاضر در خصوص ضرورت اجازه شوهر برای عمل جراحی زن قانونی وجود ندارد و صرفا بحث اجازه …