خواب راحت شبانه با رعایت این نکات طلایی

۴
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
شب از نیمه گذشته و هنوز کاملا بیدارید. از وقتی‌که به رختخواب رفته‌اید، ساعت‌ها می‌گذرد، ولی هنوز خوابتان نبرده‌است.
نکاتی برای داشتن خواب راحت

حداقل زمان خوابیدن برای بزرگسالان ۶ ساعت و برای کودکان ۸ ساعت است. اگر این میزان ساعت نمی‌خوابید باید بدانید که عوامل زیادی بر روی خواب شما تاثیر می‌گذارد اما شما باید یاد بگیرید که چگونه آن‌ها را کنترل کنید. در ادامه با مجله دلتا همراه باشید تا با نکاتی برای داشتن خواب راحت آشنا شوید.

نکاتی برای داشتن خواب راحت

۱. فعالیت‌های روزانه

فعالیت‌های فیزیکی باعث خستگی بدن می‌شوند و بدن پس از انجام آن‌ها نیاز به استراحت دارد. با این حال، از آنجایی که این فعالیت‌ها متابولیسم انرژی را افزایش می‌دهد، که مانع خواب است، شما باید ساعت ها قبل از خواب آن‌ها را انجام دهید.

باید خاطر نشان کرد که از چرت زدن در طول روز خودداری کنید زیرا خواب شب را تحت تاثیر قرار می دهند همچنین از قرار گرفتن در معرض نور روشن تا دو ساعت قبل از خواب خودداری کنید.

نکاتی برای داشتن خواب راحت

۲. رعایت رژیم غذایی برای خواب

عادت‌ها و رژیم غذایی شما تاثیر مستقیم بر کیفیت خواب و درمان بی‌خوابی دارند. همیشه غذای خود را سه ساعت قبل از خواب بخورید. خوردن بیش از حد کم یا زیاد غذا برعملکرد طبیعی بدن تاثیر می‌گذارد، استرس ایجاد می‌کند و باعث کمبود خواب می‌شود.

اگر به این دست مطالب علاقه‌مند هستید حتما مطلب آیا می‌دانید علت کابوس‌های نیمه شب چیست؟ را بخوانید.

خواب راحت شبانه با انجام این نکات ساده

۳. آرامش قبل از خواب

همیشه یک خواب خوب همراه با آرامش است. پس اگر می‌خواهید بهتر بخوابید باید قبل از خواب با انجام کارهایی سعی کنید که آرامش خود را به‌دست بیاورید. کارهایی مانند خواندن کتاب، گوش دادن به موسیقی آرامش بخش را به برنامه قبل خواب خود اضافه کنید.

۴. محیط خواب فقط برای خواب باشد

اتاق و رختخواب شما تاثیر مستقیم بر کیفیت خواب شما دارند. از اتاق خواب برای فعالیت‌های دیگر استفاده نکنید. زیرا به مغز کمک می‌کند تا هدف شما از اتاق را درک کند.

اتاق‌های تاریک هورمون ملاتونین را تحریک می‌کنند که موجب خواب آلودگی می‌شود. انتخاب وسایل روشنایی کم نور بهترین انتخاب است. برای پنجره‌ها از پرده‌های سنگین استفاده کنید و اطمینان حاصل کنید که تمام دستگاه‌های نوری را خاموش می‌کنید. اتاق خواب شما باید پارامترهای تنظیم شده داشته باشد زیرا خیلی سرد یا خیلی داغ بودن باعث ناراحتی می‌شود.

خواب راحت شبانه با انجام این نکات ساده

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطالب جالب دانستنی، مطلب انسان هنگام مرگ به چه چیزی فکر می‌کند؟ را بخوانید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

چرا برنج ژاپنی‌ها را چاق نمی‌کند!

این یک سوال بسیار رایج است. اگر کربوهیدرات عاملی برای چاقی می‌شود، پس چرا ژاپنی ها چاق نمی…