دوبی ایران کجاست؟

۱۷
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
شهر بندری گناوه که در برخی اشعار از آن به «معدن مروارید» یاد می‌شود، در ۱۶۰ کیلومتری شهر بوشهر قرار دارد. این شهر به «دوبی ایران» نیز معروف بوده و بین دو شهر بوشهر و دیلم قرار گرفته است.
شهر بندری گناوه

یکی از بنادر زیبای جنوب کشور که البته متاسفانه اغلب ایرانیان آن را مکانی صرفا برای خرید اجناس باکیفیت و ارزان می‌شناسند، بندر گناوه است. با این حال شما می‌توانید با سفر به بندر گناوه علاوه‌ بر خرید با جاذبه‌های فراوان و اماکن دلپذیر و دیدنی یکی از شهرهای استان بوشهر آشنا شوید. برای آشنایی بیشتر با جاذبه‌های گردشگری شهر بندری گناوه، معروف به دوبی ایران مطلب ما را در مجله دلتا دنبال کنید.

تاریخچه بندر گناوه

گناوه در گذشته اسامی گوناگونی داشته است از قبیل: جنابا، گندابه، جانابه، گنافه، گنفه، گنبه و گنوه. این شهر از قدیم‌الایام محلی برای رفت و آمد بازرگانان بوده است. همین امر موجب شکوفایی و رونق اقتصاد آن در زمان ساسانیان شده بود.
امروزه از گناوه قدیم تنها ویرانه‌ای باقی مانده است و بندر گناوه امروزی در جنوب آن شهر قدیمی واقع شده است. در بندر مذکور اقوام گوناگونی از جمله: اقوام عرب، لر و دشتی زندگی می‌کنند که بیشتر آن‌ها به مشاغلی نظیر ماهیگیری و بازرگانی مشغول هستند.

اگر به این دست مطالب علاقه‌مند هستید مطلب لیقوان فقط پنیر نیست! را هم بخوانید.

جاذبه‌های بندر گناوه

امامزاده سلیمان، جایگاه قابل احترام مردم بومی

مقبره امامزاده سلیمان یک بنای تاریخی زیبا مربوط به دوران صفوی است. رنگ گنبد این آرامگاه فیروزه‌ای بوده و جلوه خوبی به این بنای مذهبی داده است.

تالاب حله، زیستگاه پرستوهای دریایی

یکی از مکان‌های زیبایی که دیدن آن در سفر به بندر گناوه پیشنهاد می‌شود، تالاب حله نام دارد. این تالاب هر ساله میعادگاه تعداد زیادی از پرندگان مهاجر دریایی مثل حواصیل، پرستو، دراج و درنا است. یکی از نکات جالب این تالاب، شیوه پیدایش آن بوده که در اثر طغیان رود حله، در دهه ۴۰ به‌وجود آمده است. در اطراف این تالاب با پوشش وسیعی از نیزارها مواجه می‌شوید. روییدنی‌هایی نیز در این تالاب مشاهده می‌شود که به گیاهان شورپسند معروف هستند.

گناوه کجاست

کوه باستانی غار تو دیو

یکی از بناهای تاریخی زمان زرتشتیان که در نزدیکی گناوه واقع شده است، خانه دیوها یا غار تو دیو نامیده می‌شود. این کوه باستانی به احتمال زیاد دخمه زرتشتیان بوده است و در گذشته همانند استودان برای دفن مردگان استفاده می‌شده است.

بازار دیدنی ماهی فروشان

اکثر مسافرانی که به جنوب سفر می‌کنند حتما سری هم به بازار ماهی‌فروشان می‌زنند. در این بازار پرهیاهو که در بلوار ملوان بندر گناوه قرار دارد، بهترین ماهی‌های جنوب کشور صید می‌شود و به فروش می‌رسد.

بندر گناوه خرید

کلام پایانی

گناوه یکی از شهرهای بندری جنوب ایران است که دارای جاذبه‌های گردشگری بسیاری است. شما در این شهر علاوه بر خریدهای مقرون‌به‌صرفه می‌توانید از دیدن مناطق دیدنی و جذاب این شهر نیز لذت ببرید.

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطالب گردشگری سری هم به مطلب ارزان‌ترین سفرهای خارجی برای ایرانی‌ها بزنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

طبیعتی بکر در مازندران که باید ببینید

دل‌کندن از شهرهای پر ازدحام و زدن به دل طبیعت یکی از بهترین راهکارها برای تجدید قوا و انرژ…