چرا بعضی‌ها هرچه می‌خورند چاق نمی‌شوند؟

۱۱
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
همه ما می‌دانیم که یکی از علت‌های اضافه وزن پرخوری است اما برخی از افراد با وجود اشتهای زیاد و خوردن انواع غذاها لاغر هستند و به اصطلاح استعداد چاقی ندارند.
چرا بعضی ها چاق نمی شوند

چاقی یکی از معضلاتی است که بسیاری از افراد با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. دلایل موثر در بروز چاقی متنوع هستند اما مهم‌ترین آن‌ها تغذیه و رژیم‌غذایی افراد است. شاید افرادی را دیده باشید که هر چه می‌خورند، دچار اضافه وزن نمی‌شوند و می‌توانند بدون نگرانی آنچه را که می‌خواهند بخورند ولی علت چیست؟ با مجله دلتا همراه باشید تا با دلیل اینکه چرا بعضی ها چاق نمی شوند آشنا شوید.

چرا بعضی ها چاق نمی شوند؟ ژن یا سوخت و ساز بدن؟

مطالعات نشان داده است علت لاغری برخی افراد در ژن‌هایشان نهفته است، به‌طوری که این افراد می‌توانند بدون انجام ورزش خاصی و پیروی از رژیم‌غذایی، لاغر باقی بمانند.

دانشمندان برای یافتن پاسخ اینکه چرا برخی افراد به‌طور طبیعی و بدون انجام ورزش خاصی لاغر هستند، شرکت‌کنندگان ۴۰ ساله‌ای را انتخاب نمودند که در تمام عمر خود لاغر بودند.

پژوهشگران نمونه‌های بزاق این افراد را برای یافتن توالی ژن‌های آن‌ها بررسی کردند. سپس آن‌ها را با بیش از ۱۰۰۰۰ فرد که از نظر وزن متوسط و تقریبا ۲۰۰۰۰ نفر که به شدت چاق بودند، مقایسه کردند.

مطالعات نشان داد که این افراد دارای مجموعه‌ای از ژن‌ها هستند که متابولیسم آن‌ها را تسریع کرده یا به آن‌ها کمک می‌کند که به سرعت چربی را بسوزانند؛ یعنی هر آنچه توسط این افراد خورده می‌شود به سرعت به واسطه این سوخت و ساز بالا می‌سوزد.

چرا بعضی ها چاق نمی شوند

ژن‌های یافت شده

این ژن‌ها در بیش از ۱۶۰۰ نفر افراد لاغر اما سالم یافت شدند که غذا را دوست دارند و هر چیزی که می‌خواهند می‌خورند.

این مطالعه که در ژورنال ژنتیک منتشر شده است، نتیجه‌گیری می‌کند که ۱۸ درصد از لاغری در دی ان ای ما نوشته شده است.

این یک مطالعه مهم و خوب است که تایید می‌کند که چاقی شدید اغلب به‌طور ژنتیکی تعیین می‌شود. به‌طور متقاعد کننده‌ای نشان می‌دهد که آن‌هایی که بسیار لاغر هستند از لحاظ ژنتیکی با جمعیت عمومی تفاوت دارند. با این حال به‌جز ژنتیک، چاقی با محیطی که در آن زندگی می‌کنیم، سبک زندگی و غذاهایی که می‌خوریم، ارتباط دارد.

دانشمندان امیدوارند این مطالعات بتواند منجر به ساخت داروهای جدیدی شود که اثرات این ژن‌ها را تقلید می‌کنند.

چرا بعضی‌ها هرچی میخورند چاق نمیشن؟

پیشنهاد مطالعه: مطلب معرفی تعدادی از عجیب‌ترین مومیایی‌های جهان+ تصاویر را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

۸ تغییری که فقط آدم‌های خاص تجربه می‌کنند!

تصور نکنید هر جای عالم هستی که پا بگذارید، بدن شما به شکل فعلی خواهد بود. در این مطلب هشت …