چگونه بعد از طلاق به زن ارث می‌رسد

۴
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بر اساس آنچه که در قانون آمده زن در شرایطی ممکن است پس از طلاق از همسر خود ارث ببرد.
شرایط ارث بعد از طلاق

شرایط ارث بعد از طلاق یکی از سوالاتی است که بسیار پرسیده می‌شود. بر اساس قانون مدنی، هر یک از زوجین اعم از زن و مرد می‌توانند در صورت فوت، از ارث دیگری برخوردار بشوند. این رابطه توارث میان زوجین به علاوه میزان سهم‌الارث هر یک از مرد و زن در قانون به‌صورت دقیق مشخص شده است. با وجود این، در مواردی ممکن است که زن و شوهر طلاق گرفته و از هم جدا شده باشند و سپس شوهر فوت کند. همراه مجله اینترنتی دلتا باشید.

سهم ارث زن از شوهر

احکام مربوط به ارث بردن زن از شوهر در قانون مدنی با عنایت به قواعد فقهی به‌صورت دقیق تنظیم شده است. به عنوان مثال می‌توان به ماده ۸۶۴ قانون مدنی اشاره کرد. بر اساس آن، از جمله اشخاصی که به موجب سبب ارث می‌برند، هر یک از زوجین است که در حین فوت دیگری زنده باشند. همچنین، بر اساس ماده ۹۴۰ قانون مدنی، زن و مرد در صورتی از هم ارث می‌برند که رابطه زوجیت میان آن‌ها از نوع ازدواج دائم بوده باشد نه ازدواج موقت.

ارث بردن زن بعد از طلاق

شرایط ارث بعد از طلاق

بنا به ماده ۹۴۳ قانون مدنی، شرایط ارث بردن زن بعد از جدایی مشخص شده است. بر اساس ماده مذکور: اگر شوهر، زن خود را به طلاق رجعی مطلقه کند، هر یک از آن‌ها که قبل از انقضای عده بمیرد، دیگری از او ارث می‌برد. بنابراین اگر فوت یکی ‌از آن‌ها بعد از انقضای عده بوده یا طلاق بائن باشد، از یکدیگر ارث نمی‌برند.

طلاق میان زوجین دو مورد است؛ اولین نوع آن طلاق بائن است که مرد و زن پس از طلاق به‌صورت کامل از هم جدا شده و امکان رجوع از طلاق وجود ندارد. نوع دوم طلاق رجعی است که بر اساس آن، مرد می‌تواند در مدت عده طلاق رجعی به زن رجوع کند و بدون نیاز به خواندن عقد ازدواج مجدد، زندگی کنند.

خانمی که با طلاق رجعی از همسرش جدا شده است، در حکم زوجه است. همچنین از حقوقی که برای زن در قانون مدنی مقرر شده است، برخوردار خواهد بود که ارث بردن یکی از آن‌ها است.

به عبارت دیگر، در شرایطی که زن و شوهر با طلاق رجعی از هم جدا شده باشند و شوهر در طول مدت عده طلاق رجعی (سه ماه پس از طلاق) فوت کرده باشد، زن می‌تواند از ارث وی برخوردار باشد. بنابراین جدا شدن به شیوه طلاق رجعی یکی از شرایط ارث بعد از طلاق است.

به ارث رسیدن اموال به زن بعد از طلاق

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب این عیب‌های زنان باعث طلاق می‌شوند را مطالعه کنید.

۴ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۲۸ آبان ۱۴۰۱ در ۳:۲۷ ق٫ظ

 2. رشیدس

  ۲۸ آبان ۱۴۰۱ در ۱:۵۰ ق٫ظ

 3. ناشناس

  ۱۵ فروردین ۱۴۰۱ در ۰:۱۸ ق٫ظ

 4. ناشناس

  ۱۴ فروردین ۱۴۰۱ در ۱۱:۵۸ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چه زمانی داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است؟

یکی از سؤالاتی که از ما پرسیده می‌شود آن است که داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است یا …