ایستگاه مترو یا موزه هنری؟

۵
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
ایستگاه‌های مترو استکهلم، بزرگترین گالری هنری جهان هستند و سفر در آن‌ها شبیه سفر در هنرهای تجسمی دهه پنجاه تا به امروز است.
زیباترین ایستگاه های شگفت ‌انگیز مترو در جهان

در این مطلب از مجله دلتا به چند نمونه از زیباترین ایستگاه های شگفت ‌انگیز مترو در جهان می‌پردازیم. با ما همراه باشید.‌

ایستگاه رادهوست در استکهلم

به نظر می‌‌رسد که فضای این ایستگاه به شکلی مستقیم از درون یک سنگ تراشیده شده و بعد به حال خود رها شده، مگر نه؟ رنگ‌های تند و عمیق قرمز، نارنجی و زرد احساسی کمی آزاردهنده (ولی کاملا واقعی) از بودن در عمق زمین را به افراد حاضر در ایستگاه می‌‌دهند. اما قسمت جالب ماجرا، ستون‌های بلند و ضخیمی هستند که در کنار آسانسورها قرار دارند و ظاهرشان طوری است که انگار زمین دارد آن‌ها را قورت می‌دهد.

اگر به این دست مطالب علاقه‌مند هستید مطلب موزه محبوب‌ترین بازیکن فوتبال را هم بخوانید.

زیباترین ایستگاه های مترو

ایستگاه تی سنترالن در استکهلم

اگر فضای عمیق و تیره و تار رادهوست را نمی‌پسندید و احساس می‌کنید بودن در مرکز زمین باید کمی سبک‌تر و شادتر باشد، احتمالا از ایستگاه تی سنترالن خوشتان بیاید. این دیوارهای سفید با الگوهای آبی تیره و روشن خود تمام فضا را می‌پوشانند و ایستگاه را پر از حس خنکی و آرامش می‌کنند، انگار در یک استخر عمیق از رنگ های شاد هستید، استخری که سقف دارد و سقفش هم آبی است.

زیباترین ایستگاه های مترو

ایستگاه هفتاد و دوم نیویورک

در ایستگاه هفتاد و دوم، چهل فیگور موزاییکی اثر ویک مونز روی دیوار نقش بسته‌اند تا تفاوت و فردیت مسافران بسیار متنوع مترو را نشان بدهند. نیویورک تایمز درباره این فیگورها نوشته «انگار خودتان را روی دیوارهای مترو می‌بینید و از این که این شهر دوست‌تان دارد، خوشحال می‌شوید». این موزاییک‌ها را فرانز مایر از مونیخ، بر اساس عکس‌های مونز ساخته است. موزاییک‌هایی که نیویورکی‌ها را از هر قشر و سنی نشان می‌‌دهند. عکس‌های زیادی از این فیگورها در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده چون بیشتر افراد ارتباط زیادی با تن‌ها برقرار کرده‌اند. مونز اسم این اثر را «کاملا غریبه» گذاشته اما آن‌ها برای مسافران آشنا هستند، چون شبیه خودشان دیده می‌شوند.

زیباترین ایستگاه های مترو

ایستگاه کومسوکلیکایا در مسکو

مترو مسکو، در تمام جهان به‌عنوان بزرگترین موزه زیرزمینی شناخته می‌‌شود. طراحی ایستگاه‌های این مترو به شدت لوکس است و توسط هنرمندان دوران شوروی و البته به سبک استالینی انجام شده تا نشان دهنده قدرت و ثروت شوروی باشد. این ایستگاه، همان طور که از دیوارها و سقفش پیداست باید میزبان قطارهایی متعلق به قرن نوزدهم باشد اما اینطور نیست. ایستگاه کومسوکلیکایا در شهر مسکو معماری نئوکلاسیک دارد و توسط دمیتری چچولین معمار روس بنا شده است. سقف و چلچراغ‌ها یادآور اتاق‌های قصرهای قدیمی هستند و موزاییک‌ها هم از یکی از سخنرانی‌های استالین در زمان جنگ الهام گرفته شده‌اند.

زیباترین ایستگاه های مترو

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطالب گردشگری سری هم به سرزمین عروس‌های دریایی کجاست؟ بزنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

ابیانه، تنها روستای سرخ ایران

در این سفر با روستای ابیانه اصفهان و جذابیت‌های این روستا که در میان طبیعت کویری استان اصف…