استعلام وکالتنامه های خارج از کشور در ایران

۱
8
زمان مطالعه: 2 دقیقه
ابتدا از منزل به سامانه تاک وارد شده و اسناد خود ( اعم از وکالتنامه، گواهی امضا و ...) را در آن قرار دهید. پس از قرار دادن اطلاعات لازم، یک کد رهیگیری در اختیار شما قرار داده می شود. پس از آن می توانید در ساعات کار اداری به سفارت مراجعه و ضمن ارائه کد رهیگیری، پس از چاپ کردن وکالتنامه شما توسط اداره مربوط، آن را امضاء نموده و سپس مورد تایید قرار گیرد. پس از تائید سفارت، وکالتنامه قابل استفاده در مراکز رسمی داخل ایران می‎باشد.
وکالتنامه

برخی افراد بنا به دلایلی برای انجام کارهای شخصی خود مانند امور ملکی، اداری، حقوقی، بانکی و… وکیل و یا نماینده حقوقی تعیین و به ثبت وکالت‎نامه به همین منظور اقدام می‎کنند. در میان این افراد ایرانیانی هستند که در خارج از کشور مقیم بوده یا برای مدتی در آنجا سکونت دارند و برای امور اداری و حقوقی خود در ایران نمی‎توانند شخصا حاضر شوند. به طور مثال در مورد خرید و فروش املاک موروثی ممکن است یکی از ورثه نتواند در زمان تنظیم قرارداد حاضر شود و به وکیل قانونی خود یا دیگر ورثه وکالت می‎دهد تا وقفه ای در این مورد صورت نگیرد.

در این مطلب به دلیل اینکه این روزها این موضوع بسیار رایج شده است، قصد داریم راجع به درستی و اصالت این وکالتنامه ها و همچنین نحوه استعلام این وکالتنامه ها از لحاظ قانونی بپردازیم.

وکالتنامه

وکالت نامه‎های تنظیم شده در داخل کشور را دفاتر اسناد رسمی ثبت می‎کنند و به دلیل نیاز مبرم به تشخیص اصالت آنها، تاکنون سامانه‎ای برای استعلام لحظه‎ای آنها راه اندازی نشده است و مردم برای بررسی صحت وکالت نامه‎ها چاره‎ای جز مراجعه حضوری به دفترخانه های اسناد رسمی محل صدور وکالت‎نامه ندارند و معمولا پاسخی به آنها داده نمی‎شود زیرا دفاتر اسناد رسمی در این‎باره ملزم به پاسخگویی به اشخاص ثالث نیستند.

درباره گواهی امضا و وکالت‎نامه‎ های اشخاص مقیم خارج ازکشور، موضوع متفاوت است. زیرا مرجع صدور این گواهی‎ها و وکالت‎نامه‎ها ، سرکنسولگری وسفارت خانه جمهوری اسلامی ایران در کشور خارجی است. به این ترتیب که وزارت امورخارجه کلیه درخواست ها را از طریق سامانه اینترنتی خود جمع کرده و به سفارت خانه های متبوع ارسال می کند.به منظور استعلام صحت و اصالت وکالت نامه های صادر شده درخارج ازکشور ،وزارت امور خارجه با راه اندازی سامانه تاک به این نیاز ضروری مردم و متعاملان پاسخ داده است. این نیاز وقتی شدید تر می شود که هنگام معامله ملک (به ویژه املاک ورثه‎ای) یک یا چند نفراز وراث که درخارج ازکشور هستند به سایرین وکالت نامه می‎دهند.

به این منظور لازم است ابتدا از منزل به سامانه تاک وارد شده و اسناد خود ( اعم از وکالتنامه، گواهی امضا و …) را در آن قرار دهید. پس از قرار دادن اطلاعات لازم، یک کد رهیگیری در اختیار شما قرار داده می شود. پس از آن می توانید در ساعات کار اداری به سفارت مراجعه و ضمن ارائه کد رهیگیری، پس از چاپ کردن وکالتنامه شما توسط اداره مربوط، آن را امضاء نموده و سپس مورد تایید قرار گیرد. پس از تائید سفارت، وکالتنامه قابل استفاده در مراکز رسمی داخل ایران می‎باشد.

برای مطالعه‎ی بیشتر به نکات حقوقی ملکی، دانستنی های حقوقی ملکی، مجله دلتا مراجعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

تفاوت مجازات رابطه نامشروع، برای افراد متاهل و مجرد

قانون‌گذار با تکیه بر قواعد شرع و همچنین با توجه به اوضاع و احوال جامعه جرائمی مانند زنا و…