در این شرایط، زن حقی بر حقوق مستمری شوهر ندارد

۱۳
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
شاغلین کشور که تحت پوشش خدمات بیمه‌ای هستند را در یک تقسیم‌بندی کلی می‌توان به کارگران و کارمندان دولت تقسیم نمود. کارگران، طبق قانون تامین اجتماعی و سایر قوانین مربوطه ، تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی بوده و کارمندان دولت، تحت پوشش بیمه‌های دولتی هستند و پس از بازنشستگی نیز از سوی صندوق بازنشستگی کشوری، تحت حمایت قرار می‌گیرند.
استثنائات زن برای دریافت حقوق شوهر

نحوه تقسیم حقوق شوهر پس از مرگ وی در قانون استخدام کشوری و سهم زن، مطابق ماده ۸۷ قانون استخدام کشوری مشخص گردیده است. به موجب این ماده: «حقوق وظیفه به‌طور مساوی بین وراث قانونی قسمت می‌شود» بنابراین سهم زوجه از حقوق شوهر پس از مرگ وی در قانون استخدام کشوری، مساوی با سهم بقیه وراث است. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع استثنائات زن برای دریافت حقوق شوهر می‌پردازیم.

استثنائاتی برای دریافت حقوق شوهر

گاهی شرایطی پیش می‌آید که وراث در استحقاق زن برای دریافت حقوق شوهر پس از مرگ وی، دچار تردید می‌گردند که آیا زن، مستحق دریافت حقوق متوفی هست یا خیر؟ که در ذیل به توضیح این موارد می‌پردازیم:

چنانچه عقد نکاح میان زن و شوهر متوفی وی از نوع عقد نکاح موقت بوده و عرفا صیغه باشد، همسر موقت برای دریافت حقوق شوهر پس از مرگ وی صلاحیت قانونی ندارد.  این مورد، از مهم‌ترین استثنائات زن برای دریافت حقوق شوهر پس از مرگ وی است.

ازدواج مجدد زن پس از فوت شوهر، مانع دریافت حقوق شوهر پس از مرگ وی که از حقوق زن بعد از فوت شوهر بوده، نیست. در صورت فوت شوهر بعدی و تعلق حقوق به زن در اثر آن، بیشترین مستمری ملاک پرداخت به زن است.

 استثنائات دریافت حقوق

در‌صورتی‌که زن نیز شاغل بوده یا بازنشست شده باشد، دریافت حقوق بازنشستگی یا مستمری متعلق به خود زن متوفی، از استثنائات زن برای دریافت حقوق شوهر پس از مرگ وی نیست و مانع از دریافت حقوق شوهر پس از مرگ وی نمی‌شود. بنابراین هر دو حقوق به زن تعلق می‌گیرد.

اگر متوفی چند زن دائم داشته باشد حقوق وظیفه یا مستمری به تساوی بین آنان تقسیم می‌شود.

دریافت حقوق شوهر

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب آیا زن بعد از طلاق، می‌تواند درخواست مهریه کند؟ را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

آیا مرد می‌تواند زن را از منزل بیرون کند؟

زمانی‌که شوهر، اقدام به بیرون کردن زن از خانه نماید، مانند آن است که به تکالیف خود در راست…