نحوه قسط‌بندی کردن مهریه برای کارمندان

۷
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
گرفتن مهریه از کارمند یکی از رایج‌ترین راه‌های گرفتن مهریه است که بخشی از حقوق توقیف و به زن به عنوان مهریه داده می‌شود.
قسط‌ بندی مهریه برای کارمندان

اولین شرط لازم برای قسط‌بندی کردن مهریه این است که مهریه زن بنا بر آنچه در عقدنامه نوشته شده است، عندالمطالبه باشد. شرط دوم نیز آن است که زن نتواند اثبات کند که مرد مالی برای پرداخت مهریه دارد. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع قسط‌ بندی مهریه برای کارمندان می‌پردازیم.

دریافت مهریه از کارمند

حقوقی که کارمندان دولتی دریافت می‌کنند از آن‌جایی که ارزش مالی دارد، جزو اموال و دارایی آن‌ها محسوب می‌شود. علاوه‌بر آن معمولا پرداخت حقوق کارمندان به‌صورت نقدی انجام می‌شود و قابل بازگشت است. به همین شکل دادگاه حکم می‌کند مهریه همسر کارمندانی که توان مالی پرداخت مهریه را ندارند، به‌صورت ماهانه از حقوق آن‌ها کسر شود. این کسری حقوق تا زمان پرداخت کامل مهریه ادامه خواهد داشت.

میزان کسری حقوق بابت مهریه

درصورتی‌که مرد، کارمند اداره دولتی یا ادارات وابسته به دولت باشد:

  • درصورتی‌که زن دوم و فرزند نداشته باشد یک سوم حقوق او به عنوان مهریه و به‌صورت ماهانه، تا زمان پرداخت کامل از حساب وی کسر می‌شود.
  • اما درصورتی‌که مرد دارای زن دوم یا فرزند باشد این میزان تا یک چهارم کاهش پیدا می‌کند. علت این امر هم این است که مرد دارای زن و فرزند هزینه‌های بیشتری برای زندگی می‌پردازد. دادگاه برای جلوگیری از اختلال در زندگی وی، مبلغ ماهانه را کاهش داده و زمان پرداخت را افزایش می‌دهد. اگر به مطالبی پیرامون قسط‌بندی کردن مهریه علاقه دارید به مطلب شرایط تعیین اقساط مهریه مراجعه کنید.

 قسط‌ بندی مهریه

نحوه توقیف حقوق کارمندان

مدیر اجرای توقیف حقوق، حکم را به اداره  یا سازمانی که مرد در آن مشغول است ابلاغ می‌کند. رئیس و مدیر آن سازمان موظف هستند میزان گفته شده را به‌صورت ماهانه از حقوق وی کسر کرده و آن را برای مسئولین اجرا ارسال کنند. سپس مدیر اجرا این مبلغ را به زن پرداخت می‌کند.

پرداخت مهریه توسط کارمند

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب آیا مهریه به زن نازا تعلق می‌گیرد  را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

این چند کلاهبرداری هنگام معامله خودرو را جدی بگیرید

جرم کلاهبرداری در خرید و فروش ماشین، عبارت است از اعمال متقلبانه توسط شخص کلاهبردار (اعم ا…