چگونه سلامت خود را در منزل ارزیابی کنید؟

۷
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
با انجام تست‌های زیر می‌توان حتی در خانه از سلامتی بدن اطمینان حاصل کرد.
سلامت خود را در منزل ارزیابی

اگر همیشه مراقب سلامتی خود هستید بد نیست این مطلب را هم بخوانید، مطمئنا برای شما مفید خواهد بود. مجله دلتا در این مطلب به شما می‌گوید چگونه با انجام چند نمونه تست ساده سلامت خود را در منزل ارزیابی کنید. همراه ما باشید.

چگونه سلامت خود را در منزل ارزیابی کنید؟

انعطاف بدن

برای انجام این تست روی زمین بنشینید. پاها را در مقابل خود بکشید و سعی کنید با سرانگشت‌ها پاها را لمس کنید. اگر توانستید این کار را انجام دهید وضعیت جسمانی نرمالی دارید. اما اگر نتوانستید باید ورزش یوگا، پیلاتس و شنا انجام دهید تا انعطاف بدن را تقویت کرده و از ضعف مفاصل جلوگیری کنید.

تست انعطاف

قلب

۵ دقیقه آرام بنشینید. سپس ۲ انگشت خود را روی قسمت داخلی مچ دست بگذارید. نبض خود را پیدا کنید و به مدت یک دقیقه تعداد ضربان نبض را بشمارید. تعداد ضربان ۶۰ الی ۱۰۰ نبض در دقیقه نرمال است. بیشتر یا کمتر نشان‌دهنده مشکلاتی در فشارخون شما است. سعی نکنید خودتان مشکل را تشخیص دهید فقط باید به پزشک مراجعه کنید.

سلامت خود را در منزل ارزیابی کنید، سلامت قلب

انگشت‌ها

یک لیوان پر از آب‌سردکنید و انگشت‌ها را ۳۰ ثانیه در آب قرار نگه‌دارید. اگر انگشت‌ها سفید یا آبی شدند مشکلاتی در جریان گردش خون‌ دارید. تغییر دما یا استرس باعث انقباض رگ‌های خونی در انگشت‌های دست و پا، بینی و گوش می‌شود. درنتیجه این قسمت‌ها به‌اندازه کافی خون دریافت نکرده و بی‌حس می‌شوند. باید از تغییر دمای شدید جلوگیری کنید.

دستگاه تنفسی

یک عدد کبریت را روشن کنید و در مقابل خود با دست نگه‌دارید. از بینی نفس بکشید و از دهان بیرون بدهید. به‌طوری‌که قرار است کبریت را خاموش‌کنید. بعد از چند بار تلاش توانستید کبریت را خاموش‌کنید؟ اگر چندین مرتبه تلاش کرده‌اید پس دستگاه تنفسی ضعیفی دارید. این مشکل در اثر سیگار کشیدن، ورزش نکردن و بیماری‌های تنفسی مزمن ایجاد می‌شود.

سلامت خود را در منزل ارزیابی، دستگاه تنفسی

نگهداری مایعات

با انگشت شست بالا یا پایین پاها را فشار بدهید. اگر بعد از چند ثانیه هنوز هم گودی روی پا باقی‌ماند ممکن است بدن شما مشکل نگهداری مایعات داشته باشد. پس پیشنهاد می‌کنیم نمک کمتر مصرف کنید و غذاهای فراوری‌شده را کنار بگذارید.

سلامت خود را در منزل ارزیابی ، ورم پا

تیروئید

چشم‌ها را ببندید و دست‌ها را به سمت روبه‌رو دراز کنید. انگشت‌ها را باز بگذارید و از شخصی بخواهید کاغذی روی دست شما قرار دهد. اگر کاغذ روی دست‌ها بلرزد باید به یک متخصص غدد درون‌ریز مراجعه کنید.

آیا تیرویید دارید

توجه!

اگر متوجه چنین نشانه‌هایی در بدن خود شدید آن‌ها را نادیده نگیرید و حتما به پزشک مراجعه کنید.

سلامت خود را در منزل ارزیابی کنید

پیشنهاد مطالعه: از شما دعوت می‌کنیم مطلب این خوراکی‌ها باعث مرگ ناگهانی می‌شوند! را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

عرقیات گیاهی مفید برای بیماران دیابتی

بیماران دیابتی باید به تغذیه خود اهمیت دهند. انواع عرقیات گیاهی برای کنترل و تنظیم قند خون…