۵ خوراکی که دیابت را فراری می‌دهند!

۶
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
دیابت یکی از بیماری‌هایی است که بیشتر زنان را درگیر می‌کند اما به کمک راه‌های بسیار ساده می‌توان از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد.
خطر ابتلا به دیابت در زنان

به‌دلیل تفاوت‌های بیولوژیکی و سبک زندگی، بسیاری از بیماری‌ها به‌طور متفاوتی بر مردان و زنان تاثیر می‌گذارند. در این مطلب از مجله دلتا به ۵ خوردنی سالم که خطر ابتلا به دیابت در زنان را کم می‌کنند می‌پردازیم.

خطر ابتلا به دیابت در زنان چقدر است

مردان یا زنان؟ کدام یک بیشتر درخطر هستند؟

وقتی صحبت از دیابت نوع ۲ به میان می‌آید حتی اگر مردان دو برابر زنان در معرض ابتلا به این بیماری باشند، زنان در معرض خطر بیشتری برای عوارض هستند. مهم است زنان برای کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ از خود مراقبت بیشتری داشته باشند به‌خصوص زمانی که قصد بچه‌دار شدن دارند یا در حال حاضر باردار هستند.

خطر ابتلا به دیابت در زنان بیشتر است یا مردان

کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ در زنان

ساده‌ترین راه خوردن غذای سالم و مغذی، تقویت ایمنی و متعادل کردن سطح قندخون است. در این بخش پنج غذای فوق‌العاده که خطر ابتلا به دیابت در زنان را کم می‌کند معرفی‌ کرده‌ایم.

ماهی چرب، رمز سلامتی

ماهی‌های چرب مانند سالمون، خال‌مخالی، ساردین و ماهی تن منابع عالی اسیدهای چرب امگا ۳، دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) و ایکوزاپنتانوئیک (EPA) هستند. دریافت این اسیدهای چرب در مقادیر کافی می‌تواند حساسیت به انسولین، سطح لیپیدها و بازیابی عملکرد هورمونی را بهبود بخشد. مصرف منظم ماهی همچنین می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری قلبی و سکته را کاهش دهد.

ماهی کاهنده قند خون

معجزه زنجبیل در کاهش قندخون

زنجبیل به‌عنوان سالم‌ترین ادویه در جهان شناخته شده است. زنجبیل سرشار از آنتی‌اکسیدان و خواص ضدالتهابی است و می‌تواند سطح قندخون ناشتا را کاهش دهد و حساسیت به انسولین را بهبود بخشد. افزودن زنجبیل به رژیم غذایی برای قلب، تیروئید و دستگاه گوارش نیز مفید است.

زنجبیل معجزه سلامتی

خطر ابتلا به دیابت در زنان و مصرف زردچوبه

زردچوبه ادویه‌ای است که فواید بی‌شماری برای سلامتی دارد و خواص ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی آن در درمان و کاهش خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها ازجمله مواردی که در آن‌ها سطح قندخون افزایش می‌یابد، مفید است. کورکومین که ترکیب اصلی زردچوبه است، عملکرد پانکراس را تنظیم و همچنین سطح انسولین را در بدن متعادل می‌کند.

زردچوبه

سبزی‌های برگ‌دار

برخی از سبزیجات برگ‌دار مانند اسفناج سرشار از مواد مغذی، ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها هستند که به پیشگیری از چندین بیماری مزمن کمک می‌کنند. سبزیجات دارای برگ سبز کم‌کالری و حاوی فیبرهای قابل‌هضم هستند که می‌توانند به‌سرعت جذب بدن شوند بدون اینکه سطح قند خون افزایش یابد.

اسفناج کاهنده خطر ابتلا به دیابت در زنان

کاهش خطر ابتلا به دیابت با گردو

گردو مغذی‌ترین و سالم‌ترین آجیل درختی و یکی از بهترین آجیل‌ها برای میان‌وعده‌ها برای جلوگیری از گرسنگی و در نتیجه متعادل کردن سطح قندخون است. اسیدهای چرب موجود در گردو همچنین می‌تواند با افزایش میزان کلسترول خوب و کاهش سطح کلسترول مضر از قلب شما محافظت کند. تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف روزانه گردو همچنین می‌تواند به مدیریت سطح قندخون و کاهش خطر چاقی کمک کند.

گردو و خطر ابتلا به دیابت در زنان

پیشنهاد مطالعه: از شما دعوت می‌کنیم مطلب آیا کبد چرب تبدیل به سرطان می‌شود؟ را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

عرقیات گیاهی مفید برای بیماران دیابتی

بیماران دیابتی باید به تغذیه خود اهمیت دهند. انواع عرقیات گیاهی برای کنترل و تنظیم قند خون…