در چه حالتی برادرزاده از عموی خودش ارث می‌برد؟

۱۳
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
از موضوعات حقوقی قابل بحث و بسیار مهم، موضوع ارثیه و حالت‌ها و جهات مختلف آن است.
ارث بردن برادرزاده از عمو

به اموالی که از فرد متوفی باقی مانده است و میان افراد خانواده و وراث او تقسیم می‌شود ارث می‌گویند. ارکان ارث عبارت‌اند از: متوفی یا مورث یعنی کسی که اموالی دارد و اکنون در قید حیات نیست. دومین رکن ارث، ماترک یا اموال فرد مورث است که میان افراد تقسیم می‌شود و سومین رکن وراث یا کسانی که ارث می‌برند، هستند. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع ارث بردن برادرزاده از عمو می‌پردازیم.

ورثه عمو چه کسانی هستند؟

به‌طورکلی ورثه هر شخص، در سه طبقه مختلف قرار می‌گیرند. این سه طبقه در متن ماده ۸۶۲ قانون مدنی، بررسی شده‌اند. در ادامه هر یک از این طبقات و وراث حاضر در آن‌ها را ذکر می‌کنیم.

طبقه اول وراث تقسیم ارث عمو

این طبقه به سه درجه متفاوت تقسیم می‌‌شود:

 • درجه اول: پدر، مادر و فرزندان متوفی
 • درجه دوم: نوه‌ها
 • همچنین درجه سوم: نبیره‌ها

طبقه دوم وراث تقسیم ارث عمو

مانند طبقه اول، این طبقه نیز درجاتی دارد که به شرح زیر هستند:

 • درجه اول: برادران و خواهران، جد و جده
 • درجه دوم: فرزندان خواهران و برادران

طبقه سوم وراث تقسیم ارث عمو

در نهایت، طبقه سوم وراث به درجات زیر تقسیم می‌شود:

 • درجه اول: عمو، عمه، خاله و دایی
 • درجه دوم: فرزندان آن‌ها

istockphoto 1181194479 170667a در چه حالتی برادرزاده از عموی خودش ارث می‌برد؟

 تقسیم ارث عمو بین برادرزاده‌ها

 • با حضور ورثه حاضر در هر یک از طبقات، نوبت به سهم بردن وراث حاضر در طبقات بعد نمی‌رسد. درصورتی‌که قصد دارید برای تقسیم ارث عمو اقدام کنید اما در طبقه اول، شخصی حضور دارد، شما از سهم قانونی محروم هستید. البته امکان منتقل کردن سهم قانونی توسط هر یک از ورثه وجود دارد. بنابراین سایر ورثه می‌توانند با تنظیم صلح‌نامه بخشش سهم‌الارث، برای انتقال سهم خود به شما اقدام کنند. البته این مسئله اختیاری است و نمی‌توان از راه قانونی برای اجبار آن‌ها اقدام کرد.
 • توجه داشته باشید که اگر وراث حاضر در طبقه اول حضور نداشته باشند، نوبت به سهم بردن وراث حاضر در طبقه دوم می‌رسد. در این‌صورت، ترتیب درجات باید رعایت شود. بنابراین اگر قصد آگاهی از نحوه تقسیم ارث عمو را دارید، باید بدانید که اولویت در سهم بردن، با برادران و خواهران او است.  پدر شما به همراه سایر خواهران و برادران خود، از اموال عمو سهم خواهد داشت. همچنین در فرض فوت پدر شما بعد از فوت عمو، امکان دریافت سهم او توسط شما (به عنوان قائم مقام پدر) وجود دارد.
 •  شرط ارث بردن، زنده بودن در زمان فوت مورث است. بنابراین درصورتی‌که وارث، قبل از فوت مورث از دنیا رفته باشد، نمی‌توان به قائم مقامی او، برای دریافت سهم قانونی اقدام کرد.
 • همسر متوفی به هر حال از اموال متوفی سهم خواهد داشت. حتی در فرضی که فرزند نیز حضور نداشته باشد، به میزان یک چهارم از اموال، به همسر تعلق می‌گیرد.

بنابراین در چه حالتی برادرزاده از عموی خودش ارث می‌برد؟

در حالتی که عمو هیچ فرزندی نداشته باشد، پدر و مادرش در قید حیات نباشند، خواهر برادران وی فوت شده باشند و صرفا برادرزاده داشته باشد.

 ارث عمو

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب نکات بسیار مهم هنگام اجرا گذاشتن مهریه مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

با انواع کلاهبرداری‌های پیامکی آشنا شوید

کلاهبرداری پیامکی یکی از انواع کلاهبرداری‌ها است. طبق قانون «هرکسی از راه حیله و تقلب و اع…