آیا ضامن می‌تواند از وام گیرنده شکایت کند؟

۶
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اگر کارمند هستید یا شغل معتبری دارید، ممکن است برای شما هم اتفاق افتاده باشد که یکی از نزدیکان برای گرفتن وام به شما مراجعه کند و بخواهد وام بانک وی را تضمین کنید.
شکایت ضامن از وام گیرنده

بانک‌ها برای دادن تسهیلات به افراد جامعه از آن‌ها برای تضمین بازپرداخت وام، وثیقه و ضامن می‌خواهند. معمولا هم ضامن باید کسی باشد که فیش حقوقی دارد و از طرف دولت حقوق ماهانه دریافت می‌کند. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع شکایت ضامن از وام گیرنده می‌پردازیم.

شرایط ضامن وام بانکی

ضامن وام باید عاقل و بالغ باشد. همچنین شناخت ضامن یا بدهکار ضروری نیست و تشخیص وی از دیگران کافی است.

شکایت ضامن از وام گیرنده

ضامن وقتی که وام را پرداخت کرد یعنی از حقوق وی کسر شد، می‌تواند به وام گیرنده یا به اصطلاح مضمون عنه مراجعه ‌کند.

البته ضامن در قبال ضمانت از وام‌گیرنده می‌تواند از وی چک و سفته دریافت کند تا خیالش راحت باشد که اگر پرداخت وام از حقوق وی کسر شد بتواند علیه وی اقامه دعوا کند. لازم به ذکر است که ضامن می‌تواند بدون گرفتن چک و سفته هم به وام‌گیرنده مراجعه کند اما این امر کار وی را مطمئن‌تر می‌سازد.

 شکایت ضامن

شکایت و اقدام حقوقی علیه وام‌گیرنده زمانی ممکن است که از حساب ضامن، قسط وام برداشت شده باشد. به عبارتی زمانی ضامن می‌تواند اقدام حقوقی کند که در ابتدا زمان سر رسید وام و قسط رسیده باشد و ثانیا به علت عدم پرداخت وام‌گیرنده از جانب ضامن پرداخت شده باشد. پس تا وقتی که مبلغی از حساب ضامن کسر نشود وی فعلا نمی‌تواند به وام‌گیرنده مراجعه کند.

نکته قابل ذکر اینکه حتی با کسر یک قسط هم از حقوق ضامن، حق رجوع ضامن به وام گیرنده برای آن مبلغ وجود دارد. این امر در ماده ۷۰۹ قانون مدنی نیز ذکر شده است.

لذا برای پرداخت‌هایی که از جانب ضامن صورت گرفته است باید دادخواست مطالبه به دادگاه عمومی حقوقی تقدیم شود. اگر کمتر از ۲۰ میلیون باشد شورای حل اختلاف صالح به رسیدگی خواهد بود.

 شکایت از وام گیرنده

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب نکات بسیار مهم هنگام اجرا گذاشتن مهریه مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

با انواع کلاهبرداری‌های پیامکی آشنا شوید

کلاهبرداری پیامکی یکی از انواع کلاهبرداری‌ها است. طبق قانون «هرکسی از راه حیله و تقلب و اع…