این نکات را هنگام نوشتن قولنامه رعایت کنید

۱۰
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
قولنامه زمانی تنظیم می‌شود که با توجه به شرایط، مقدمات اولیه یا پول کافی برای خرید وجود ندارد یا اینکه فروشنده بسیاری از کارهای دارایی را به‌طور کامل انجام نداده است.
نکات مهم برای نوشتن قولنامه

هر کسی که مبادرت به خرید و فروش ملکی می‌کند باید با نکات اولیه و مهمی در خصوص این قراردادهای راجع به املاک آشنا باشد. ولی متاسفانه به دلیل عدم آشنایی عمده افراد با نکات حقوقی در معاملات ملکی، اختلافات زیادی در این امور به وجود می‌آید که منجر به پرونده‌های متعددی در مراجع قضایی می‌شود. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع نکات مهم برای نوشتن قولنامه می‌پردازیم.

نکات مهم برای نوشتن قولنامه

  • قولنامه باید در سه نسخه تنظیم‌ شده و تا حد امکان از تنظیم قولنامه‌های دستی و بدون شروط مناسب و کافی پرهیز شود.
  • درصورتی‌که قولنامه در دفتر معاملات ملکی تنظیم می‌شود باید علاوه بر امضای فروشنده و خریدار، مهر و امضای صاحب بنگاه و امضای دو نفر به‌‌عنوان شاهد در آن درج شود.
  • پیش از امضای قولنامه بررسی کنید که مشخصات مورد معامله با آنچه در سند ذکر شده است مطابقت داشته باشد. ملک را حتما مشاهده کنید تا از مورد رهن و وثیقه نبودن آن اطمینان حاصل نمایید.
  • درصورتی‌که امضاکننده قولنامه وکیل یا نماینده مالک است، اطمینان حاصل کنید که نمایندگی او قانونی است. همچنین حق امضا در این مورد خاص را داشته است.

 نکاتی برای نوشتن قولنامه

  • درصورتی‌که مورد معامله از طریق ارث به فروشنده رسیده است، گواهی انحصار وراثت و تسویه‌ حساب مالیات بر ارث را مشاهده نمایید.
  • اگر مالکان متعدد باشند، تمامی آنان باید قولنامه را هنگام تنظیم امضا کنند مگر اینکه به یک نفر وکالت در فروش داده باشند.
  • درصورتی‌که قولنامه به‌طور صحیح تنظیم‌ شده باشد می‌تواند حامی حقوق افراد بوده و به استناد آن حقوق خود را از دادگاه مطالبه کنند تا با توجه به تخلف هر یک از طرفین و مفاد قولنامه، فروشنده را الزام به تنظیم سند رسمی کرده یا خریدار را مجبور به جبران خسارات فروشنده کند.

نوشتن قولنامه

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب در قرارداد اجاره دردسر برای خودتان درست نکنید را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

اجاره‌بهای ملک موروثی به چه کسانی می‌رسد؟

در جامعه ما بسیاری از افراد با پیش‌بردن روش‌های سنتی و باتوجه‌به این روش‌ها معاملات خود را…