محققان درباره این نوع خوابیدن هشدار دادند!

۵
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
محققان می‌گویند که خوابیدن با دهان باز به اندازه نوشیدن نوشابه‌های گازدار در زمان قبل از خواب، به دندان‌ها آسیب می‌زند.
عوارض خوابیدن با دهان باز

علت آسیب دیدن دندان‌ها این است که نفس کشیدن از راه دهان، باعث خشک شدن دهان می‌شود. همچنین اثر محافظتی بزاق را در کشتن باکتری موثر در اسیدی شدن دهان از بین می‌برد. با این مطلب از مجله دلتا همراه ما باشید تا با عوارض خوابیدن با دهان باز بیشتر آشنا شوید.

عوارض خوابیدن با دهان باز

با توجه به افزایش سطح اسید در شب‌ها، خوابیدن با دهان باز و تنفس از راه دهان هنگام خواب موجب فرسایس و پوسیدگی دندان می‌شود. محققان معتقدند که این یافته به دندانپزشکان در توضیح علت افزایش پوسیدگی دندان افرادی که با دهان باز می‌خوابند، کمک می‌کند.

از سوی دیگر، وضعیت پوسیدگی دندان در افرادی که با دهان باز می‌خوابند، اغلب در دندان‌های عقبی بدتر است.

احتمال تنفس از طریق دهان در شب‌ها در افراد مبتلا به آسم و آپنه انسدادی خواب بیشتر است. در شرایط عادی سطح pH دهان که اندازه اسیدی و یا قلیایی دهان را نشان می‌دهد، در سطح خنثی ۷.۷ است. اما بر اساس این مطالعه که در مجله Oral Rehabilitation منتشر شد، خوابیدن با دهان باز، این سطح خنثی را به یک سطح متوسط اسیدی با pH 6.6 کاهش می‌دهد.
احتمال خوابیدن با دهان باز در مردان نسبت به زنان بیشتر است. نتایج یک مطالعه نشان می‌دهد که تقریبا یک سوم از مردان در هنگام خواب از طریق دهان نفس می‌کشند، اما این میزان در زنان تنها پنج درصد است.

نتایج تحقیق

‘جوآن چوی’ محقق نیوزیلندی و همکارانش برای این تحقیق وسیله‌ای ابداع کردند. این وسیله به دندان وصل می‌شود و سطح اسیدی دهان را ثبت و داده‌ها را به یک رایانه منتقل می‌کند. در ادامه تحقیق، از ۱۰ داوطلب خواسته شد که در هنگام خواب به بینی خود گیره بزنند تا مجبور شوند شب را با دهان باز بخوابند.

در شب دوم، داوطلبان که متوسط سنی ۲۵ سال داشتند، به‌صورت عادی و بدون گیره‌زدن به بینی خود خوابیدند. تجزیه و تحلیل داده‌های این بررسی‌ها تایید کرد که نفس کشیدن از طریق دهان یکی از عوامل ابتلا به بیماری‌های دندان مانند فرسایش مینای دندان و پوسیدگی آن است. به گفته محققان، این اولین مطالعه‌ای است که تغییرات pH را در عرض چند روز در داخل دهان افراد سالم به‌طور مداوم بررسی می‌کند.

عوارض خوابیدن با دهان باز

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطالب جالب دانستنی، مطلب جدیدترین درمان سرطان با کاشت گیاهان دارویی در بدن! را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

۸ تغییری که فقط آدم‌های خاص تجربه می‌کنند!

تصور نکنید هر جای عالم هستی که پا بگذارید، بدن شما به شکل فعلی خواهد بود. در این مطلب هشت …