بزرگترین و لوکس‌ترین چرخ‌وفلک جهان کجاست؟

۱۱
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
چرخ و فلک عین دبی یکی از جذاب‌ترین و لوکس‌ترین مکان‌هایی است که تاکنون به عمر خود دیده‌اید.
چرخ و فلک عین دبی

در می ۲۰۱۵ بود که امارات از ساخت بزرگترین چرخ و فلک دنیا خبر داد. اکنون پس از گذشت ۸ سال، مراحل ساخت چرخ و فلک عین دبی تمام شده و مدتی پیش، در تاریخ ۲۱ اکتبر سال ۲۰۲۱ از این جاذبه تفریحی منحصربه‌فرد رونمایی شد. برای آشنایی با این جاذبه شگفت‌انگیز کشور امارات مطلب ما را در مجله دلتا همراهی کنید.

بزرگترین و لوکس‌ترین چرخ و فلک جهان

«عین دبی» (ain dubai) یا همان «چشم دبی» در جزیره مصنوعی بلوواترز قرار دارد. این چرخ و فلک از چرخ و فلک معروف «چشم لندن» الهام گرفته شده است، با این تفاوت که با ارتفاع بیش از ۲۵۰ متر، از چرخ و فلک لندن و همچنین چرخ و فلک لاس‌وگاس نوادا با ارتفاع ۱۶۷ متر بلندتر است.
بزرگترین چرخ و فلک دنیا دبی

ویژگی چرخ و فلک عین دبی

در چرخ و فلک عین دبی ۴۸ اتاقک یا کپسول وجود دارد که مجموعا ظرفیت ۱۷۸۰ مسافر را به‌طور هم‌زمان دارد و این ویژگی سبب شده تا هر دور کامل چرخ و فلک دبی حدود ۳۸ دقیقه طول بکشد. اتاقک‌های بزرگترین چرخ‌ و فلک دنیا، توسط شرکت هیوندا طراحی و ساخته شده‌اند. این اتاقک‌ها به نحوی هستند که بتوان چشم‌انداز زیبا و کاملی از آسمان خراش‌های دبی را مشاهده کرد. همچنین تمامی این اتاقک‌ها به سیستم تهویه هوا، وای فای و کفپوش چوبی مجهز هستند.
افراد زیر ۱۲سال فقط در صورتی امکان سوار‌شدن به عین دبی را دارند که یک همراه بالغ و بالای ۲۱ سال داشته باشند. همچنین در هر ۴۸ اتاقک چرخ و فلک عین دبی ظرفیت حمل ۴۰ نفر وجود دارد اما در حال حاضر، به دلیل شرایط کرونایی، در هر کپسول نهایتا ۱۰ نفر می‌توانند سوار شوند. برای آشنایی بیشتر با جاذبه‌های گردشگری دبی سری هم به مطلب عمیق‌ترین استخر جهان در دبی بزنید.

حقایقی جالب از چرخ‌ و فلک عین دبی

این جاذبه گردشگری در نوع خود منحصربه‌فرد است. طول تمامی کابل‌های سیمی به‌کاررفته در چرخ‌ و فلک عین دبی به حدود ۲۴۰۰ کیلومتر می‌رسد. برای درک بزرگی این رقم می‌توانید به این موضوع فکر کنید که فاصله بین قاهره و دبی نیز ۲۴۰۰ کیلومتر است.
وزن هر کدام از اسپوک‌های (پره چرخ) چرخ فلک دبی ۵ تن است و طول هر کدام از آن‌ها بیش‌تر از یک زمین فوتبال است.
طوقه یا هسته مرکزی چرخ‌ و فلک دبی وزنی معادل با ۱۳ هواپیمای airbus a380s دارد.
در ساخت چرخ‌ و فلک عین دبی ۲۵ درصد فلز بیشتر نسبت به برج ایفل به کار رفته است. مجموعا بیش از ۹۰۰۰ تن فلز برای ساخت‌وساز عین دبی استفاده شده است.
چرخ فلک عین دبی
پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطالب گردشگری می‌توانید مطلب ترسناک‌ترین ترن هوایی دنیا در تهران را نیز مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

تجربه یک روز جذاب در تهران

فرقی ندارد روز یا شب را برای پیاده‌روی در هوای تمیز اطراف دریاچه انتخاب کرده‌اید، به زودی …