مراحلی که برای بخشیدن مهریه باید طی کنید

۶
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
مهریه در مالکیت زن است و وی می‌تواند هر نوع تصرفی را در آن انجام دهد. برای مثال آن را ببخشد یا به مرد بذل کند.
مراحل بخشیدن مهریه

مهریه دین و طلبی است که با بسته شدن عقد ازدواج بر عهده مرد است. در عقد مزبور مهریه ممکن است که به‌صورت عین معین باشد. مانند یک خانه یا یک ماشین به مشخصات مشخص یا ممکن است به‌صورت کلی باشد. مثل مهریه ۱۰۰ سکه بهار آزادی که در این حالات اگر عندالمطالبه باشد زن می‌تواند حتی بدون درخواست طلاق آن را از مرد مطالبه کند. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع مراحل بخشیدن مهریه می‌پردازیم.

بخشیدن مهریه

بخشیدن مهریه به اشکال مختلف امکان‌پذیر خواهد بود. گاهی به این شکل است که زن ضمن اقرارنامه‌ای اقرار می‌کند که مهریه را از مرد دریافت کرده است. اینجا با توجه به اقرار خودش حتی اگر دریافت هم نکرده باشد؛ دیگر حق مطالبه نخواهد داشت.  یا در حالتی دیگر هم سندی را تنظیم می‌کنند یا اصلا به طور شفاهی زوج مرد را از پرداخت مهریه معاف می‌کند. این را اصطلاحا ابرا می‌گویند.

در حالت دیگر زن مهریه خود را به مرد می‌بخشد. این بخشیدن مهریه نباید برای ما این‌گونه تصور شود که چون هبه عقدی است که در آن حق رجوع و برگشت وجود دارد پس در اینجا هم حق رجوع وجود دارد. خیر، هبه مهریه در اینجا همان معنای بخشیدن و ابرای مهریه را دارد. بنابراین غیر قابل رجوع است.

مدارک و مراحل بخشیدن مهریه

برای طی مراحل بخشش مهریه نیازی به رفتن به دادگاه و غیره نیست. با سند عادی و دست نوشته طرفین و حتی به‌صورت لفظی هم می‌توان مرد را از مهریه بری کرد.

اما اگر به‌صورت مکتوب یا سند رسمی باشد بدیهی است که کمتر خدشه به آن وارد می ‌شود. زن در حالت سند رسمی نمی‌تواند بخشش خود را انکار کند.

برای سند بخشش مهریه به‌صورت رسمی باید به دفترخانه اسناد رسمی مراجعه کرد.

بخشش مهریه شرایطی خاص لازم نیست مگر آن‌که زن باید در صحت و سلامت این کار را بکند و بالغ و عاقل باشد.

برای مثال چون سن دخالت در امور مالی ۱۸ سال تمام است اگر کسی با زنی ازدواج کرده که ۱۷ ساله یا کمتر باشد زن نمی‌تواند مهریه خود را ببخشد مگر آن‌که وارد سن ۱۹ سالگی شود.

بخشیدن مهریه

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب  شروط ازدواج را با علم امضاء کنید را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

هرگز همسرتان را فریب ندهید، مجازات دارد!

در حالت عادی خانم و آقا تحت شرایط خاصی می‌توانند اقدام به جدایی کنند. فریب در ازدواج یکی ا…