بهترین راهکار‌ها برای بهبود کیفیت خواب

۴
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
ساده‌ترین راه برای افزایش کیفیت خواب این است که به توصیه میزان مناسب خواب (بین 7 تا 9 ساعت برای بزرگسالان) عمل کنید.

تمامی مردم به دنبال راهکار‌هایی به منظور افزایش کیفیت خواب خود هستند. گرچه برخی افراد به اشتباه در این زمینه به قرص‌های خواب مراجعه می‌کنند؛ اما کمتر کسی می‌داند که با انجام برخی اقدامات ساده می‌توان کیفیت خواب را افزایش داد. در این مطلب به اقدامات کوچک، اما موثر برای افزایش کیفیت خواب می‌پردازیم. با مجله دلتا همراه باشید.

افزایش کیفیت خواب

۱- خاموش کردن تمامی دستگاه‌های الکترونیک

برای رهایی از نور آبی، در ساعات شب اقدام به خاموش کردن تلویزیون، رایانه، تبلت و کنار گذاشتن گوشی تلفن همراه خود کنید.

۲- قرار دادن یک بالش بین پا‌ها برای خلاصی از درد کمر

شاید یک کمردرد خفیف مانعی برای خواب شما تلقی نشود؛ اما می‌تواند در خواب عمیق اختلال ایجاد کند. قرار دادن یک بالش بین پا‌ها باعث کاهش فشار به پشت و قرار گرفتن بهتر ران‌ها کنار هم می‌شود.

۳- بالش مناسب

اگر زمانی که صبح از خواب برمی‌خیزید احساس درد در ناحیه گردن و خستگی دارید، این موضوع به دلیل بالش نامناسبی است که استفاده می‌کنید. به طور معمول بکوشید گردن خود را در زمان خواب در حالت طبیعی خود قرار دهید. خوابیدن بر روی شکم بدترین حالت برای گردن است و بهتر است رو به پهلو بخوابید.

کیفیت خواب

۴- رعایت ساعت بدن

همواره بکوشید حتی در آخر هفته‌ها نیز در یک ساعت مشخص به بستر رفته و در یک ساعت مشخص از خواب برخیزید. این موضوع به مغز کمک می‌کند که برنامه‌ای مشخص برای استراحت داشته باشد.

۵- اجتناب از کافئین مخفی

بسیاری از افراد می‌دانند که نباید در طول شب قهوه و نوشیدنی‌های حاوی کافئین بنوشند. با این حال، کمتر کسی می‌داند که برخی مسکن‌ها و دارو‌های کاهش وزن حاوی کافئین هستند. بروشور همراه با دارو‌ها را به دقت مطالعه کرده و در صورتی که دارو حاوی کافئین است از مصرف آن در طول شب اجتناب کنید.

۶- ورزش و تحرک کافی

ورزش می‌تواند به خوابی دلچسب کمک کند؛ اما نباید این تحرکات به زمان خواب نزدیک باشند. به طور عمومی توصیه می‌شود ۳ تا ۴ ساعت پیش از خواب اقدام به انجام ورزش کنید.

۷- هوشمندانه شام بخورید

به هیچ عنوان در وعده شام از غذا‌های سنگین و دیرهضم استفاده نکنید. بهتر است یک وعده سبک به همراه پنیر، شیر و غلات در شب مصرف کنید. خوردن شام را به انتهای شب موکول نکنید. خوردن شام در ساعات ابتدایی شب می‌تواند به هضم مناسب غذا و بهبود کیفیت خوابتان کمک کند.

بهبود کیفیت خواب

پیشنهاد مطالعه: مطلب این ۵ عادت روزانه به شما آسیب جدی می‌رساند را بخوانید.

۴ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۱ اسفند ۱۴۰۰ در ۹:۲۵ ق٫ظ

 2. ناشناس

  ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ در ۴:۴۴ ب٫ظ

 3. ناشناس

  ۲۶ بهمن ۱۴۰۰ در ۶:۳۰ ب٫ظ

 4. ناشناس

  ۲۶ بهمن ۱۴۰۰ در ۶:۰۱ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

احتمال انقراض پانداهای دوست داشتنی

خصوصیات جالب پانداها کم نیستند.این موجودات دوست داشتنی بر خلاف اکثر خرس‌ها، خواب زمستانی ن…