چگونه بدون گرفتن دیابت، شیرینی بخوریم؟

۳
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
کارشناسان تغذیه معتقدند نخوردن وعده غذایی اصلی، هوس شما برای خوردن شیرینی و مواد شیرین را بیشتر می‌کند.
روش های مصرف شکر

استفاده مکرر از خوراکی‌هایی که حاوی قند هستند برای بدن و سلامتی انسان به‌شدت مضر است و باید از این نوع خوراکی‌ها برای همیشه دور بمانیم اما برخی متخصصان به راه‌هایی دست پیداکرده‌اند که با خوردن شیرینی و انواع خوراکی‌هایی که حاوی قند هستند، کم‌ترین آسیب به بدن وارد می‌شود. در این مطلب مجله دلتا به بررسی روش های مصرف شکر با کمترین ضرر پرداخته است.

مصرف شکر با پروتیین

یکی از مهم‌ترین دلایلی که شکر به بدن انسان آسیب می‌رساند این است که ترکیب آن با برخی خوراکی‌ها ترکیب ناسالمی را ایجاد می‌کند و هضم آن برای سیستم گوارشی بدن تقریبا غیرممکن است مانند نوشابه و آب‌نبات‌ها که شکر در این دو مورد ترکیب نمی‌شود و ما عملا حجم زیادی از شکر پخته نشده را وارد بدن خود می‌کنیم.

ترکیب شکر و پروتئین

راه‌هایی وجود دارد که بدن ما با مصرف شکر متضرر نمی‌شود مانند خوراکی‌هایی که علاوه بر شکر، حجم زیادی از پروتئین دارند. ترکیب پروتئین و شکر در بدن باعث می‌شود تا سطح انسولین در خون از حالت طبیعی و معمول خود خارج نشود، به‌نوعی پروتئین و شکر مکمل‌های مناسبی برای یکدیگر هستند تا بدن‌تر جذب و هضم آن‌ها به‌خوبی عمل کند.

پروتیین بار شکلاتی

جایگزینی شکر با خامه و شیر

یک‌راه دیگر برای این‌که بتوان از خطرات شکر در امان ماند این است که مواد غذایی دیگری را جایگزین آن‌ها کنیم. برای مثال بسیاری از افراد به قهوه و دیگر نوشیدنی‌های تلخ شکر اضافه می‌کنند. درحالی‌که این ترکیب می‌تواند با شیر یا خامه انجام شود. ترکیب قهوه و شیر علاوه بر این‌که برای بدن ضرری ندارد بلکه می‌تواند مفید باشد.

قهوه با خامه

زمان درست مصرف شکر

البته که زمان مصرف شکر نیز تاثیر بسیار زیادی بر روی عملکرد بدن انسان در مقابله با شکر دارد. بدن در برخی ساعات روز به‌خصوص پیش از خواب هیچ واکنشی به شکر نشان نمی‌دهد و تمام حجم از شکری که وارد بدن شده به بدترین نوع ممکن جذب می‌شود.

این تفاوت در ساعات شبانه‌روز برای مصرف شکر باید تا حد زیادی قابل‌توجه قرار گیرد. متخصصان گوارش معتقدند که این مورد و رعایت آن حتی بیشتر از مصرف داروهایی که انسولین خون را تنظیم می‌کنند، در هضم شکر در بدن موثر است.

زمان درست مصرف شکر

نکته نهایی

با تمام این تفاسیر بهترین راهکار این است که تا حد ممکن از مصرف شکر و انواع شیرینی دور بمانیم. اما اگر تمایل به مصرف آن‌ها داریم روش‌های فوق بهترین روش‌ها برای این است که شکر کمترین ضرر را به بدن برساند.

مصرف شکر

پیشنهاد مطالعه: از شما دعوت می‌کنیم مطلب‌ برای لاغر شدن شام چی‌ بخوریم را بخوانید.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

خواص شگفت‌انگیز هل شما را شوکه می‌کند!

هل ادویه نواحی گرمسیری است که عطر و طعم دلچسبی به غذاها می‌دهد. فواید هل برای سلامتی را در…