آیا ضبط صدای دیگران با گوشی جرم است؟

۴
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
ضبط صدای دیگران بدون اجازه آن‌ها مصداق بارز شکستن حریم شخصی افراد است و می‌توان این عمل را پیگیری کیفری کرد.
مجازات ضبط صدا با گوشی

همه ما نیاز به حریمی داریم تا بتوانیم با آسودگی خاطر و بدون ترس و نگرانی از اینکه دیگری با وارد شدن به این دایره می‌تواند به ما صدمه بزند یا از آن سوء‌استفاده کند به انجام امور خود بپردازیم. اهمیت حریم خصوصی از این نیز فراتر رفته و افراد مایلند تا با آسودگی صحبت کنند، ارتباط برقرار کنند و سخنان دیگران را بشنود. حالا تصور کنید این حریم حفظ نشود و هر کس از هر فرهنگ و با هر درجه دوری و نزدیکی بتواند به همه مراودات و گفتگوهای ما دسترسی داشته باشد. در این شرایط هیچ امنیت و فردیتی برای افراد جامعه باقی نمی‌ماند. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع مجازات ضبط صدا با گوشی می‌پردازیم.

جرم ضبط صدا به‌صورت مخفیانه

در برخی موارد دیده شده است که افراد مکالمه تلفنی خود با شخصی دیگر را ضبط می‌کنند. همچنین وقتی در جمعی نشسته‌اند صدای افراد را با دستگاه‌های مختلف ضبط نموده و از آن صدای ضبط شده سوءاستفاده می‌کنند. طبق قانون ضبط صدا بدون اجازه گرفتن از افراد، جرم محسوب می‌شود. فرقی نمی‌کند که از صدای ضبط شده سوء‌استفاده شود یا خیر. درصورتی‌که صدای فردی بدون اجازه‌اش ضبط شود او می‌تواند با مراجعه به دادگاه خواهان مجازات فرد ضبط‌کننده شود.

ضبط صدا برای اثبات جرم

در برخی موارد دیده شده است افراد صدای دیگری را ضبط می‌کنند تا به عنوان مدرک در دادگاه بر علیه او استفاده کنند. یا به این وسیله بتوانند جرم فرد را در دادگاه اثبات نمایند. دراین‌باره باید بگوییم که مکالمه تلفنی ضبط شده یا هر صدای دیگری که افراد برای اثبات جرم آن را ضبط می‌کنند در دادگاه ادله محکمه‌پسندی محسوب نمی‌شود. سنجیدن اعتبار آن به نظر قاضی بستگی دارد. بعضی از افراد تصور می‌کنند که اگر فردی به‌صورت تلفنی آن‌ها را تهدید کرد یا فحاشی نمود می‌توانند با ضبط صدای او جرمش را اثبات کنند. در این خصوص باید بگوییم اثبات فحاشی و تهدید نیز از این طریق امکان‌پذیر نیست. می‌بایست برای اثبات آن‌ها دو نفر شاهد به دادگاه ارائه نمود.

مجازات ضبط صدا

 مجازات ضبط کننده صدا بدون اجازه افراد

طبق قانون کسی که صدای دیگران را بدون رضایت آن‌ها ضبط می‌کند مستحق مجازات است و مجازات او بر حسب میزان جرمی که مرتکب شده است اعمال می‌شود. از دیگر جرایمی که قانون مجازات برای آن مجازات در نظر گرفته است هک کردن است. اگر به این مطلب علاقه دارید به مجازات هک کردن چیست؟ مراجعه کنید.

مجازات فرد ضبط کننده بدون سوءاستفاده از صدا

چنانچه فردی مرتکب جرم ضبط صدا بدون اجازه افراد شود اما از آن صدای ضبط شده هیچ‌گونه سوء‌استفاده‌ای نکند قانون او را به تحمل ۳ تا ۱۶ ماه حبس محکوم می‌کند. البته این مجازات در صورتی اجرا می‌شود که فرد شاکی خصوصی داشته باشد. همچنین مجازات او نیز قابل جایگزینی بوده و می‌تواند با پرداخت جریمه نقدی مجازات خود را تبدیل کند.

مجازات ضبط کننده صدا به همراه سوءاستفاده از آن

چنانچه فردی صدای دیگری را بدون رضای او ضبط کند و سپس با آن صدا اقدام به تهدید طرف مقابل نماید یا این که صدا را پخش کند تا به فرد آسیب بزند یا آبروی او را ببرد مجازات سنگین‌تری نسبت به فردی دارد که فقط صدا را ضبط کرده است. مجازات این‌گونه مجرمین تحمل ۱۶ ماه تا دو سال حبس است. ممکن است قانون‌گذار مجرم را جریمه نقدی نیز کند که جریمه نقدی او تا چهل میلیون ریال است.

ضبط صدا با گوشی

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی مطلب ارتکاب جرم در این شرایط مجازات ندارد  را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

آیا اجازه شوهر برای عمل لاغری لازم است؟

در حال حاضر در خصوص ضرورت اجازه شوهر برای عمل جراحی زن قانونی وجود ندارد و صرفا بحث اجازه …