حتی شامپو هم ممکن است شما را چاق کند

۳
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
دانشمندان ۱۱ ماده شیمیایی را در پلاستیک‌های رایج کشف کردند که جزو مواد چاق کننده هستند و باعث افزایش وزن شما می‌شوند.
آیا شامپو باعث چاقی می شود؟

ممکن است به نظرتان بطری شامپو روش عجیب و حتی مسخره‌ای برای افزایش وزن به نظر برسد، اما طی یک مطالعه جدید مشخص شد که پلاستیک موجود در بطری‌های شامپو، در واقع می‌تواند باعث بروز چاقی در افراد شود. آیا شامپو باعث چاقی می شود؟ با مجله دلتا همراه باشید.

آیا شامپو باعث چاقی می شود؟

مواد شیمیایی مزبور در محصولات روزمره‌ای مانند بطری نوشیدنی، اسفنج آشپزخانه و نرم کننده مو به کار رفته است. محققان، ۳۴ محصول پلاستیکی مختلف را بررسی کردند تا ببینند حاوی کدام مواد شیمیایی هستند.

دانشمندان بیش از ۵۵ هزار عنصر شیمیایی مختلف را در محصولات آزمایش شده پیدا کردند. در این میان، ۶۲۹ ماده شناسایی شد که ۱۱ مورد از آن‌ها به عنوان مواد شیمیایی مختل کننده متابولیسم شناخته می‌شوند.

آزمایش‌های محققان نشان می‌دهند که محصولات پلاستیکی معمولی حاوی ترکیبی از مواد هستند که می‌توانند عاملی مرتبط و دست کم گرفته‌شده برای اضافه وزن و چاقی باشند.

مدت‌ها بود کارشناسان بر این باور بودند که بیشتر مواد شیمیایی پلاستیکی در این محصولات روزمره حفظ و باقی می‌‌مانند اما تیم تحقیقاتی نشان داده است که تعداد زیادی از این مواد شیمیایی در شرایط دنیای واقعی، شسته و جدا می‌شوند.

علل چاقی

حالا چرا بطری شامپو؟

علاوه بر این، تحقیقات قبلی نشان داده است که برخی از پلاستیک‌ها حاوی مواد شیمیایی مختل کننده غدد درون ریز هستند که به نام «چاق‌ کننده» یا Obesogens نیز شناخته می‌شوند. با این حال، اکنون به نظر می‌رسد که این مواد نیز ممکن است در افزایش وزن مقصر باشند.

دلیل این امر این است که مواد شیمیایی موجود در یک سوم محصولات پلاستیکی مورد بررسی در مطالعه جدید به رشد سلول‌های چربی در آزمایش‌های آزمایشگاهی کمک می‌کنند.

مواد موجود در این محصولات سلول‌های پیش‌ساز را مجددا برنامه ریزی کردند تا به سلول‌های چربی تبدیل شوند. این سلول‌ها به نوبه خود به سرعت تکثیر می‌شوند و چربی بیشتری انباشته می‌شود.

در حالی که برخی از محصولات پلاستیکی حاوی مواد مختل کننده متابولیسم شناخته شده بودند، برخی دیگر این گونه نبودند. با این حال آن‌ها هنوز هم باعث رشد سلول‌های چربی می‌شوند.

اگر به این دست مطالب علاقه‌مند هستید حتما مطلب آیا می‌توان اثر انگشت را از بین برد؟ را بخوانید.

مقصر کدام عنصر است؟

یوهانس ولکر، یکی از نویسندگان این مطالعه، می‌گوید: «احتمال زیادی وجود دارد که مظنون‌های معمول، مانند بیسفنول A، این اختلالات متابولیک را ایجاد نکنند.»

این بدان معناست که سایر مواد شیمیایی پلاستیکی غیر از آن‌هایی که قبلا می‌دانیم می‌توانند به اضافه وزن و چاقی کمک کنند.

نتیجه

شناسایی و درک سایر عوامل محیطی، به جز سبک زندگی، برای مدیریت چاقی بسیار مهم است. با توجه به اینکه سیستم غدد درون ریز اشتها، سیری، متابولیسم و وزن را کنترل می‌کند، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مختل کننده غدد درون ریز یکی از این عوامل است.

آیا بطری شامپو باعث چاقی می شود؟

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطالب دانستنی، مطلب به‌زودی این وسایل ضروری از زندگی‌تان حذف می‌شوند را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

۵ روش برای بهبود کیفیت هوای خانه در روزهای آلوده

افراد به دلیل آلودگی هوا در معرض خطر سکته قلبی، عفونت‌های تنفسی و سرطان ریه قرار می‌گیرند.…