افزایش ۲۰ درصدی اجاره‌‌بها در تابستان

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
افزایش ۲۰ درصدی اجاره‌‌بها در تابستان

آمار ارائه شده وزارت راه و شهرسازی حاکی است در تابستان امسال اجاره بها در تهران در مقایسه با فصل مشابه پارسال حدود ۲۰ درصد افزایش داشته است.

براساس گزارش دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، متوسط اجاره بهای یک متر مربع زیربنای واحدهای مسکونی آپارتمانی ۲۸ هزار و ۶۱۴ تومان بوده که نسبت به فصل قبل ۱۰ و ۸ دهم درصد و نسبت به تابستان سال ۹۵ به میزان ۱۹ و ۵ دهم درصد افزایش داشته است.

درفصل یاد شده تعداد اجاره ‌نامه‌ واحدهای مسکونی آپارتمانی ثبت شده نیزبه ۴۰ هزار و ۵۶۰ واحد رسید که در مقایسه با فصل قبل ۳۳ و ۹ دهم درصد افزایش و نسبت به تابستان سال ۹۵ به میزان ۱۰ و ۵ دهم درصد کاهش داشته است.

هم‌چنین در تابستان امسال تعداد معاملات واحدهای مسکونی آپارتمانی در تهران به ۴۸ هزار و ۸۵۴ واحد رسید که در مقایسه با فصل قبل ۲۸ و ۸ دهم درصد و نسبت به تابستان پارسال ۴ درصد رشد داشته است.

در این فصل منطقه ۵ با ۷۴۷۱ مورد، بیشترین تعداد معاملات و منطقه ۱۹ با ۳۱۲ مورد کمترین تعداد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند.

بیشترین نرخ رشد تعداد معاملات در این فصل نسبت به تابستان سال قبل مربوط به منطقه ۳ با رشد ۱۹ و ۹ دهم درصد و کمترین نرخ رشد تعداد معاملات مربوط به منطقه ۱۸ به میزان ۱۷ و ۸ دهم درصد بوده است.

در تابستان ۹۶ متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحدهای مسکونی آپارتمانی ۴ میلیون و ۶۳۰ هزار تومان بوده در مقایسه با فصل قبل ۳ و یک دهم درصد و نسبت به تابستان ۹۵ به میزان ۷ درصد رشد داشته است.

در فصل یاد شده از میان ۲۲ منطقه شهر تهران منطقه یک با ۱۰ میلیون تومان بیشترین و منطقه ۱۸ با۲ میلیون و ۲۶۰ هزار تومان کمترین متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی آپارتمانی معامله شده را داشته است.

بیشترین رشد متوسط قیمت تابستان امسال نسبت به تابستان پارسال مربوط به منطقه ۲ با ۱۰ و ۵ دهم درصد و کمترین آن مربوط به منطقه ۲۲ با رشد ۱و ۳ دهم درصد بوده است.

از سوی دیگر بررسی توزیع فراوانی تعداد معاملات واحدهای مسکونی آپارتمانی در تابستان امسال نشان می‌دهد واحدهای منطقه ۵ با ۱۶ و ۷ دهم درصد، واحدهای دارای عمر تا پنج سال ساخت با سهم ۴۷ درصد، واحدهای با قیمت متر مربعی ۳ تا ۳ میلیون ۵۰۰ هزار تومان با ۱۲ درصد، واحدهای با مساحت ۶۰ تا ۷۰ متر مربع با ۱۵ و ۵ دهم درصد و واحدهای دارای ارزش ۱۳۰ تا ۱۶۰ میلیون تومان با سهم ۷ و ۳ دهم درصد بالاترین سهم در تعداد کل معاملات را در زمان یاد شده به خود اختصاص داده اند./اقتصاد آنلاین


delta.ir ◊ مجله خبری دلتا

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در همه عناوین

همچنین بخوانید

باغرود نیشابور، بهشت دره های بینالود

باغرود نیشابور از مراکز گردشگری طبیعی نیشابور است و در ۱۲ کیلومتری شمال این شهر قرار دارد.…