سریع‌ترین شیوه طلاق چیست؟

۶
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
بسیاری از افراد، امروزه با وجود دشواری‌های گوناگون طلاق و حتی درگیری‌هایی که در آن پیش می‌­آید، ترجیح می­‌دهند که روند جاری گشتن طلاق‌شان، روندی سریع، بی­‌معطلی و بدون درگیری باشد.
سریع‌ ترین شیوه طلاق

یکی از انواع دعاوی خانواده، دعوای طلاق است که متاسفانه امروزه به دلایل گوناگون، شاهد افزایش بی‌رویه آمار طلاق در سطح جامعه هستیم. به جرأت می‌توان گفت که دعوای طلاق تعداد بیشماری از پرونده‌های دادگاه خانواده را به خود اختصاص داده است. پس بد نیست در این‌باره اطلاعات بیشتری بدست آوریم. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع سریع‌ ترین شیوه طلاق می‌پردازیم.

طلاق توافقی

حق طلاق، حقی است که از سوی قانون به مرد تعلق گرفته است و تنها مرد است که می­‌تواند درخواست طلاق داشته باشد. با این وجود قانون‌گذار تحت شرایطی به زن اجازه داده است تا تقاضای طلاق را مطرح نماید.

البته از سوی دیگر، مردان تنها زمانی می‌­توانند به تنهایی اقدام به طلاق دادن همسر خود کنند که تمامی حقوق او، از جمله مهریه­ مشخص شده در عقدنامه، اجرت المثل، نفقه گذشته و غیره را پرداخت کرده و به تمامی شروط ضمن عقد عمل کرده باشند.

طلاق توافقی دارای چند مرحله است از جمله:

 • تنظیم توافق­نامه بین یکدیگر که البته با مراجعه به وکیل، امکان تنظیم توافقی درست­تر که مغایر با قوانین نباشد، بیشتر است. در توافق­نامه طلاق توافقی، مسائلی مانند مهریه، تقسیم دارایی‌­ها، حضانت فرزند و از این دست مورد بررسی و توافق قرار می­‌گیرند.
 • مراجعه به نهادهای ذی‌ربط برای اخذ نوبت مرکز مشاوره و همچنین جلسه­ دادگاه خانواده در حضور قاضی
 • مراجعه به دفاتر ثبت ازدواج و طلاق برای جاری شدن صیغه طلاق

طلاق توافقی به شیوه‌ای که در بالا توضیح داده شد سریع‌ترین راه برای پایان دادن به زندگی مشترک است. چرا که طلاق توافقی نسبت به دیگر راه­‌ها و شیوه­‌های ممکن طلاق، پیچیدگی کمتری داشته و روند قضایی و اداری ساده‌تری دارد و نتیجه آن می‌تواند منافع طرفین را تضمین نماید.

شیوه سریع طلاق

دیگر راه‌­های سریع جدایی

چنانچه زوجین نتوانند برای طلاق توافقی با یکدیگر به توافق برسند، مردان آغازگر دعوی طلاق نیستند. به این دلیل که اگر مردی تقاضای طلاق کند باید به طور کامل حقوق زن را بپردازد و معمولا این زنان هستند که باید مبادرت به تقدیم دادخواست طلاق نمایند و از دادگاه تقاضای طلاق نمایند. یکی از حقوقی که مردان باید بپردازند مهریه است اگر به مطالبی پیرامون مهریه علاقه دارید مطلب آیا برای بار دوم می‌توان مهریه را به اجرا گذاشت؟ را مطالعه کنید.

در ادامه چند روش که به سبب اثبات آن‌­ها، زن می­‌تواند آسان‌­تر و سریع­‌تر از دیگر روش‌­ها از سوی دادگاه حق طلاق بگیرد را معرفی می‌­کنیم.

 • مرد بدون اجازه ­همسر خود زن دیگری بگیرد.
 • زن بعد از گذشت ۵ سال نتواند بچه‌دار شود و مشکل عقیمی از مرد باشد.
 • مرد به مدت شش ماه مفقود‌الاثر شود یا اینکه بدون عذر موجهی خانواده را ترک گوید و ارتباطی نیز برقرار نکند.
 • مرد به جرمی مرتکب شود که برای زوجه و حیثیت خانوادگی او بد است. مجازات مذکور می­‌تواند هم حد و هم تعزیر باشد و تفاوتی ایجاد نمی­‌کند.
 • ابتلای مرد به اعتیاد
 • مرد به شغلی استغال داشته باشد که منافی عفت و همچنین حیثیت خانوادگی و شأن زن باشد.
 • مرد دچار جنون یا بیماری صعب العلاجی باشد که امکان حفظ زناشویی را از بین ببرد.
 • شوهر به مدت ۶ ماه حتی با وجود تذکر و دستور دادگاه از پرداخت نفقه خود­داری کند.

 طلاق فوری

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی مطلب در این شرایط شوهر می‌تواند حق طلاق را باطل کند را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

حقوق بازنشستگی زن فوت شده به چه کسانی می‌رسد؟

حقوق بازنشستگی زن فوت شده یکی از موضوعات مهمی است که بسیاری از خانواده‌ها بعد از فوت سرپرس…