چگونه می‌توان خیانت همسر را ثابت کرد؟

۲۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
هنگامی که زن و مردی با یکدیگر ازدواج می‌کنند بین آن‌ها حریم و رابطه‌ای ایجاد می‌شود که در تمام جوامع به رسمیت شناخته شده و مردم برای آن رابطه حرمت قائل هستند. به همین دلیل وارد شدن شخص یا اشخاص دیگر به این حریم جرم خیانت محسوب شده و به شدت با آن برخورد خواهد شد.
اثبات خیانت همسر

اگر زن یا مردی متوجه خیانت همسر خود شده و قصد شکایت از وی را داشته باشد و بخواهد او طبق قانون مجازات شود، باید با راه‌های اثبات خیانت آشنا باشد تا بتواند آن را به اثبات رسانده و قاضی نیز طبق قانون با فرد خیانتکار برخورد کند. در این مطلب از مجله دلتا به موضوع اثبات خیانت همسر می‌پردازیم.

خیانت

خیانت کردن جزو مواردی است که قانون مجازات، آن را جرم دانسته است. درصورتی‌که شاکی خصوصی نداشته باشد یا شاکی رضایت دهد نیز مجازات فرد خیانتکار اجرا خواهد شد.

طبق قانون، هرگاه زن و مردی که بین آن‌ها علقه زوجیت نباشد مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل (بوسیدن) یا مضاجعه شوند، به شلاق تا ۹۹ ضربه محکوم خواهند شد. در صورتی این حکم اجرا می‌شود که فرد شاکی بتواند خیانت همسر خود را به اثبات برساند.

خیانت همسر

راه‌های اثبات خیانت

اولین راه اثبات خیانت، اقرار از طرف متهم است. در این راه خود فرد خیانتکار باید در حضور قاضی یا بازپرس پرونده، به خیانت خود اعتراف کرده و آن را نوشته و امضا کند.

راه اثبات این خیانت، برای صیغه موقت ارائه صیغه‌نامه به دادگاه است. فرد شاکی باید آن را یافته و به دادگاه ارائه دهد. همچنین می‌تواند با ارائه مدارک لازم قاضی را به دفتر ثبت ازدواج آن‌ها ارجاع دهد. حال اگر ازدواج مجدد مرد دائم باشد که در شناسنامه او به ثبت رسیده و می‌توان به راحتی خیانت مرد را به اثبات رساند.

اگر در خیانت زن یا مرد زنا نیز رخ داده شده باشد راه اثبات آن علاوه بر اقرار خود فرد، شهادت ۴مرد عادل یا شهادت ۳ مرد عادل و ۲زن عادل است.

اما آیا با ارائه عکس یا فیلم از خیانت یا ارائه اسکرین‌شات از چت‌های همسر می‌توان خیانت او را ثابت کرد؟

حکم خیانت زن به شوهر در فضای مجازی با داشتن عکس یا اسکرین‌شات از پیام‌های همسر می‌تواند از جمله نشانه‌های خیانت برای ارائه به قاضی باشد. اما نمی‌تواند به تنهایی برای اجرای حکم قاضی کافی باشد و تنها راه اثبات، دستور قاضی برای گرفتن پرینت مکالمات است.

اثبات خیانت

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی مطلب در این شرایط ازدواج دوم مرد جرم است  را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

طلاق قبل از رابطه زناشویی چه شرایطی دارد؟

در برخی موارد، ممکن است بروز اختلافات میان زوجین، منجر به آن شود که قبل از برپایی مراسم عر…